Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Deci, am si eu o problema...Cu ce sa încep? Maine trebuie sa citesc un proiect, in fata clasei si pur si simplu am emoții si nu inteleg de ce, de fiecare data cand trebuie sa spun ceva in fata clasei, chiar si cel mai banal lucru, am emoții, ma bâlbâi, ma încurc, imi tremura vocea si chiar nu as vrea sa se intample asa si maine... Ce as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Li se intampla foarte multor oameni. Incearca sa lasi fata perfect relaxata ca atunci cand esti acasa si citesti o carte. Daca te balbai ce? Se poate intampla sa nu te balbai deloc sau sa te balbai si de 10 ori la rand. Nu-i problema. Poate unii vor rade de tine ca te balbii iar altii nu. Poate iti va tremura vocea. Si ce?
Daca tu stai sa te gandesti in acel moment "S-ar putea ca astia sa rada de mine daca ma balbai" atunci te vei emotiona si normal ca vor fi prezente anumite semne ale anxietatii sociale precum balbaitul, tremuratul vocii, inrosirea fetei, senzatie de caldura, transpiratii, batai accelerate ale inimii etc. Dar daca tu te vei concentra in cea mai mare parte pe textul tau, pe prezentarea ta, atunci o vei putea duce la bun sfarsit. Trebuie sa accepti ca in viata oamenii pot rade de noi in anumite situatii. Daca cineva rade de noi ca ne balbaim nu e ceva rau. Nu e la fel ca atunci cand cineva rade de noi ca am furat ceva. Sa te balbai sau sa iti tremure vocea nu e ceva injositor.
Un alt semn al anxietatii este ca te gandesti ca se va intampla ceva rau inainte sa se intample gen "pfoaa maine voi avea emotii, vor rade toti de mine, ma voi balbai, ce ma fac? ". Asta nu are logica deloc. Habar nu avem noi ce se v-a intampla maine sau ce se va intampla peste o saptamana. Iti faci niste griji aiurea. Nimeni nu poate prezice viitorul. Ceea ce credem noi ca s-ar putea intampla este doar in capul nostru. Una e sa te gandesti ca peste cateva luni e posibil sa vina vara si alta e sa te gandesti ca cineva ar putea sa rada de tine maine sau peste un an. Comportamentul oamenilor este influentat de o multime de factori. Un om caruia i-a decedat de curand un membru al familiei va reactiona diferit la anumiti stimuli fata de un alt om care tocmai a castigat la loto 4 milioane de euro.
In concluzie, nu are rost sa te gandesti ca cineva va rade de tine daca te vei balbai si chiar daca se va intampla asta tu trebuie sa accepti ceea ce se intampla pentru ca nu e nimic iesit din comun.

3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Să pornești cu gândul că cei din fața ta sunt la fel ca și tine și să nu te gândești că cineva te va critica. Frica de critică este una din cele mai mari frici ale oamenilor.

| ceaiuldetei a răspuns:

Salut : )

Pentru că ai trac, ești prea sensibilă, ți-e frică să greșești sau crezi de dinainte că e totul greșit, pentru că nu ai încredere în tine, pentru că ești timidă și pentru că nu ești obișnuită să faci zilnic ceea ce ai de făcut astăzi. Apropos, cum ți-a mers? : )

Pe măsură ce crești, o să se mai schimbe lucrurile.

| PașaHassano a răspuns:

Imi aduce aminte de mine cand am avut de prezentat o lucrare destul de important in fata unei comisii formata in mare parte din profesori universitari. Eram foarte ud de la emotii si eu.
Trebuie in primul rand sa incepi cu o gluma, sa schimbi putin atmosfera. Cauta sa stai cat mai relaxat si sa te plimbi prin casa in timp ce iti prezinti proiectul, te ajuta sa nu mai stai statuie. Emotiile trec, apa de ploaie ce ai tu de facut