| ςгเรtเภยкค a întrebat:

Sunt in clasa a 10 a. Nu ma inteleg cu toti colegii. Unii ma barfesc, altii incearca sa ma enerveze jignindu-ma, dar in general nu ii bag in seama. Am si colegi de care m-am atasat. Sunt vreo 5-6 persoane care stiu sigur ca nu ma suporta, si 5 cu care ma înțeleg foarte bine. Iar cu restul discut uneori si cam atât, dar suntem ok in mare parte. Cu persoanele cu care nu ma inteleg am mai avut conflicte, deci e de la sine ingeles fe ce nu pot inghiti. Singurul lucru pe care nu il inteleg e in legatura cu un baiat ( numele lui e Matei). La început, in clasa a 9 a nu discutam foarte mult, dar ne intelegeam. Mi se parea de treaba si prietenos cu toata lumea. Dupa cateva luni a intrat in gasca persoanelor care nu ma suporta pe mine si "grupul meu". Noi radem si facem glume intre noi, dar in același timp învățăm. Fapt pentru care eu am cele mai mari note, iar prietenii mei urmeaza imediat in top. Cei din grupul baiatului ( Matei) injura, se iau de toti si se cred cei mai buni. "Sefa lor" e o fata rrom numita Ioana. Sunt cunoscuti prin majoritatea liceelor si fetele au iubiti cu masini scumpe si chestii de genul. Incerc sa fiu draguta cu ei, dar e cam greu avand in vedere ca mereu cauta sa ma injoseasca si sa aiba motive sa rada pe seama mea. La fiecare greșeală, le dau sansa pe care o așteaptă si se folosesc cat de mult pot, de ea. De la ele ( inafara de Matei, sunt doar fete) ma astept la astfel de reactii, dar nu il înțeleg pe Matei. Era de treaba si deschis la început, iar acum cand ma vede ori se preface ca nu exist si o da in nesimtire, ori isi bate joc facand glume pe seama faptului ca invat. O place pe prietena mea si suntem mult timp impreuna, asa ca atunci cand ne vede pe ea o saluta frumos, iar pe mine ma desconsidera. Având in vedere ca m-am comportat frumos, voi de ce credeti ca face asta? Precizez ca a participat la mister in a 9 a si a luat un loc bunicel, desi mie nu mi se pare frumos si nici prietenei mele.
Va astept răspunsurile.

Răspuns Câştigător
| ladyMillion a răspuns:

Se comporta asa pentru ca se lasa influentat de cercul in care a intrat. Multe persoane se schimba radical din cauza cercului de prieteni, pentru ca te obisnuiesti sa actionezi dupa felul in care actioneaza ceilalti. Daca nici tie, nici prietenei tale nu va place (practic, nu va intereseaza persoana lui, pentru ca iubiti nu puteti fi, prieteni nu puteti fi) care ar fi problema? El isi vede de viata lui si ramane in umbra divelor de la tine din clasa care fug dupa tipi cu masini scumpe si tu si prietena ta va vedeti in continuare de carte ca sa ajungeti niste persoane cu demnitate in viata. Mi se pare foarte corect sa nu il bagi in seama si fiind fata desteapta, poti concluziona si singura ca asta e cea mai buna metodahappy Bafta!

| ςгเรtเภยкค explică (pentru ladyMillion):

Mulțumesc de parere. Ai dreptate. In general il ignoram, dar singur se baga in discutii si face glume deplasate. Asa cum ai spus tu, il tratez cu indiferenta, dar singurul motiv pentru care am pus întrebarea spre a primi lamuriri, a fost fiindcă eu una nu înțeleg cum poti ura o persoana doar din cauza faptului ca "prietenii" tai au avut tangente cu ea. As fi vrut sa nu am probleme din a 10 a cu colegii, dar unii pur și simplu isi cauta persoane cu care sa se certe, dornici sa isi arate inteligenta prin replici pline de jigniri. Ii voi lasa in pace, da vorbească singuri cat vor, ca si pana acum.

| ladyMillion a răspuns (pentru ςгเรtเภยкค):

Cum am spus, persoanele sunt foarte schimbatoare...Niciodata nu stii in cine te poti increde sau cu cine poti vorbi lucruri personale pentru ca nu poti sti in ce moment incepe sa te vanda altcuiva. Asa e lumea in ziua de azi. E rea si raneste in cele mai nasoale feluri. Faci foarte bine ca il ignori... poate intr-o zi o sa realizeze cat de mult a decazut si va incerca sa revina cu picioarele pe pamant.

3 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Pe cine intereseaza ce face Matei? In primul rand, este iubitul prietenei tale, asa ca nu ar trebui sa-ti pese prea mult de el ca baiat. E un ratat ca toti ceilalti din grup... Asta te doare, ca nu te saluta un golan si baiat de bani gata?