| daniela5578 a întrebat:

Am 5 colegi in clasa care ma urasc. Trec in clasa a 10 a. Cu doua fete m-am certat pentru ca se credeau si inca se cred sefele tuturor. Asculta manele la maxim, se pipaie " in gluma" pe sani si înjură ca la usa cortului. Toti tac in fata lor pentru ca asa cum am zis, au un vocabular colorat si un tupeu incredibil. Pe mine m-au înjurat, ironizat si s-a ajuns si mai multe, dar am rezolvat prin ignoranta, fiindca vorbele lor ma lasa rece. mai continua ele cu ironii atunci cand prind ocazia, dar in general am aplanat certurile. O alta colega ma detesta. Singurele motive plauzibile ar fi ca e geloasa pe locul la invatatura pe care il ocup, si anume primul, iar ea cade pe al treilea sau al patrulea. la început nu credeam ca asta ar fi un motiv, dar tinand cont si de faptul ca la începutul clasei a 9 a noi nu am vorbit deloc, nu înțeleg ce are cu mine. Si se mai poate sa fie si din cauza ca se înțelege cu cele doua certarete ( dintre care una e rrom) si acestea ii baga in cap minciuni despre mine. In fine, cu ele trei m-am cam obisnuit, insa mai e un baiat ce se crede foarte frumos si ma ironizeaza. O place pe prietena mea si mereu cand ne plimbam, apare si intra in vorba cu ea. Nu e vorba ca as simti gelozie, doar ca ma trateaza cu superioritate si ma face sa ma simt urata si fraiera. In privinta asta nu cred ca e adevărat, deoarece am avut pretendenti si multi imi spun ca sunt frumoasa, desi eu nu prea ii cred. Am ajuns sa ma cred groaznica, si la infatisare sia comportament datorita urii lui si a hlumelor si felului cum incearca sa ma injoseasca, desi nu i-am făcut nimic. Din contra, am fost draguta cu el si i-am zambit si se comporta si el ok la începutul anului. Apoi s-a " inhaitat" cu cele 3 tipe si a devenit îngâmfat fiindcă a participat la miss. Si ultima persoana, e o fata care il place si se da pe lângă el si grupul celor 4. Nu cred ca are ceva personal cu mine, poate doar incearca sa il copieze pe baiat si sa ii intre in " gratii", sau cauta sa se adapteze la grup.
Acum intrebarile:
1. De ce ma uraste acel baiat? Tin sa precizez ca niciodată dar niciodată nu i-am făcut ceva cu vreo rea intentie si jignirile, baza si " mistourile" ma enerveaza doar pentru ca nu stiu de ce le face. Voi ce credeți ca ar trebui sa fac cu el, având in vedere ca urmează clasa a 10 a si mi-e groaza sa ma gandesc ca o sa il vad iar.
2. O parere despre cum sa ma comport cu gasca celor 5 cat sa ma lase in pace.
Va astept parerile, chiar conteaza pentru mine.
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

De ce te-ar interesa ce fac restul colegilor?
Iti ignori pur si simplu si iti vezi de scoala.
Te asigur ca daca te ocupi cum trebuie de invatatura, sa fii printre cei mai buni, nici nu vei avea timp sa-i observi pe cei din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca exista un mod de te face placuta si nici nu trebuie. te-ai gandit sa te muti?

| TechGuyTpu a răspuns:

Odata se va lua de cine nu trebuie si va afla pe pielea lor ce inseamna a fi ironizat/a.Pana atunci un truc simplu ar fi sa razi de tine(intr-un fel sau altu).Vor realiza ca nu mai are niciun efect si vor inceta.Iar in legatura cu acel baiat nu ai ce face, nu poti fi placuta de toata lumea happy

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

1) Prostii intotdeauna o sa aiba pica e cel destept, si arma lor e razbunarea!
2) Fii aroganta, indiferenta! Intoarcele spatele, fii cu nasul pe sus!

| ioanacristina666 a răspuns:

Oamenii care sunt asa de obicei ajunga sa se certe mai devreme sau mai tarziu(poate s-au si certat deja).
Dupa vacanta de obicei multi se schimba, mereu ii vezi altfel(la comportament, ganduri, vestimentatie, prieteni etc)Fetele alea sigur o sa se certe la un momentdat sau o sa fie exculse de alte grupuri.Si asa sunt baietii, mai ciudati.In generala era o gasca cu mai multi fitosi si cocalari si isi dadeau aere si isi bateau joc de toti care nu erau in gasca lor.Peste un an s-a spart gasca(in vacanta de vara). Urmatorul an am intrat la liceu si am aflat ca am intrat in aceeasi clasa cu baiatul ala.Si chiar era foarte nesimtit, isi batea joc de mine, vorbea cu altii de mine tot felul de cacaturi.Era ca si cum ar fi fost obsedat de mine....mereu se lua de mine si comenta.Era atat de enervant.Cand am aflat ca sunt cu el in clasa am inceput sa plang laughing am vrut sa ma mut si ziceam ca e cel mai groaznic lucru care mi se poate intampla.Si s-a apropiat de mine foarte mult, a fost colegu meu de banca, statea numai cu mine, ieseam in oras...am devenit cei mai buni prieteni si a inceput sa ii mai si placa de minelaughing Ma apara si ma ajuta mereu.E un prieten foarte bun.Nu mi-as fi imaginat niciodata.Si acum se simte prost cand ii mai reamintesc cu ce facea si zice ca nu are nicio justificare. Zice ca era prost si se plictisea,sau mai zice ca voia sa se bage in vorba si ii placea sa ma tachineze aaa sau a zis ca nu isi putea da ce fel de persoana sunt(daca sunt timida, sau bad girl )sau ce gandesc, si atunci ma testa laughing

Deci nu ai de unde sa stii.Ori i s-a urcat popularitatea la cap, ori poate te place in secret(poate nici el nu isi da seama), Ca si baiatului astuia ii placea de cea mai buna prietena a mea.Eu l-am tratat cu indiferenta, il evitam sau ii mai comentam si isi dadea seama ca e penibil si a incetat.Si nu se stie poate si la voi e asa.Deci evita-i, trateaza-i cu indiferenta, nu te enerva, nu lasa sa para ca esti afectata.Si o sa fie ok.Cum am zis, nu ai de unde sa stii cat de mult s-au schimbat lucrurile in vara.Nu-ti mai fa griji.O sa fie ok.
Si ai grija si la prietena ta, foarte mult. Poate fi falsa.(si la mine era exact la fel) si dupa am aflat ca de fapt si ea vorbea cacaturi cu el.Si atunci el isi facea o parere si mai proasta daca ma barfea pana si prietena mea cea mai buna.Si ei nu ii mai zice nimic de el(ca te enerveaza etc.) Nu ii mai spune nimic, chiar daca iti zice ceva de el sau te intreaba.Si o sa fie ok

| MadalinaMaria1995 a răspuns:

1. Acel baiat poate te trateaza cu indiferenta, deoarece nu te cunoaste suficient si asa suntem noi pe la inceput nu prea ne pasa, dar dupa parca ne-am da si sufletul.Incearca sa te atasezi, dar nici foarte rau, deoarece vei avea probleme cu fata care il place.
2.Arata-le ca esti mai intelgienta decat ele...Si ignoranta este o varianta, dar eu de obicei le raspund cu ceva inteligent sau apelez la domnul/doamna diriginte/diriginta pentru a rezolva aceste conflicte...Iti recomand sa nu te iei la bataie, pentru ca tot tu vei pica de vina! Funda?