| andreeaeml1200 a întrebat:

Ce colegi prosti si barfitori am...
Sunt genu ala de persoana care isi vede de treaba ei, nu comentez despre nimeni, nu barfesc, doar imi vad de treaba mea, si sunt buna cu lumea, dar intr-un mod limitat, nici luata de fraiera. Colega mea cea mai buna tot aude de la nu stiu cine din clasa ca eu am spus nu stiu ce chestii nasoale despre ea sau cum ca o barfesc, si ea mai are putin si le crede, in loc sa ma creada pe mine. Si sunt sigura ca probabil majoritatea colegilor au ceva cu mine si ei cred ca eu chiar sunt asa naspa, si nu inteleg ce treaba au ei cu mine din moment ce eu efectiv nici nu ii bag in seama. Is invidiosi pe mine ca stiu ca ma comport cu lumea si sunt limitata cu unele persoane? Acestia inventeaza lucruri stupide pe care le au zis doar ca sa mi faca rau sau sa inchei prietenia cu aceasta colega?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate asa functioneaza si mai incolo in viata, la job sau oriunde. Indiferent ce faci, oamenii vor gasi motive din nimic ca sa te barfeasca.

Tind sa cred ca acesti oameni se plictisesc, iar in ecuatie contribuie si fenomenul telefonului fara fir. Poate e un paradox, dar eu cred ca jumate din barfe exista pentru ca cineva a interpretat cuvintele cuiva.Iar apoi acele cuvinte au fost interpretate de altcineva si tot asa, pana se distorsioneaza maxim sensul, exact ca la telefonul fara fir. Totusi, la acest joc cuvintele se spun la ureche, in soapta, deci e imposibil sa auda toti corect.In viata reala insa, nu ar trebui sa fie asa, ca doar vorbim cu toata gura, cu voce tare. Daca oamenii ar sti sa comunice clar, fara sa adauge de la ei, nu s-ar mai ajunge in acest situatii penibile.

Iar prietena ta probabil ii crede fiindca ei te depasesc numeric. Avem tendinta de a crede orice atunci cand mai multi oameni sustin ceva, spre deosebire de un singur om. Daca relatia voastra nu se bazeaza pe incredere, atunci ar trebui sa iti cauti alta prietena.

Daca elevii de scoala generala sau liceu ar depune macar jumate din efortul depus in mod normal pentru a interpreta vorbele/comportamentul altuia in examene/bacul la romana, rata de promovare ar creste exponential. laughing

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca colega ta cea mai buna nu te crede pe tine si crede pe altii este problema ei si nu ai cum sa o convingi, fiindca este vorab ta impotriva vorbei altora.
Da-i pace, ca nu-ti este prietena si nu merita sa mai vorbesti cu ea.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Bună, persoane de genul o sa tot existe cam peste tot.
Nu ai ce sa faci și nici cum sa le faci pe plac altora ( ca să se poarte frumos cu tine sau sa te placa) indiferenta doare cel mai tare, asa ca pur și simplu nu asculta ce cred alții, zvonurile despre tine nu te definesc, deci?
Prietena ta, dacă chiar îți este prietena are încredere în tine, chiar dacă 4-5 persoane ii spun alte lucruri.
Efectiv sunt doar niște persoane invidioase care își varsa frustrările pe alții pentru ca nu pot ajunge la o versiune mai buna a lor și nu au încredere în sine.
Cu timpul o sa scapi de aceștia.

| AdioTPU a răspuns:

Îi crede pe ei deoarece sunt convingători căci nu contează doar ce îi spune ci și cum o spune, argumentele, intonația vocii, etc.

| andreeaeml1200 explică (pentru AdioTPU):

Pai ***, daca nu au nici o dovada cum e posibil sa creada?

| AdioTPU a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Cine e avid după bârfă și senzațional, nu are nevoie de dovezi.

| andreeaeml1200 explică (pentru AdioTPU):

Daca nu vrea sa ma creada, asta e. Nu o sa stau sa insist sa ma creada, asa ii dau de banuit ca eu chiar am facut asta.

| Fonk a răspuns:

1. De ce colegi au treaba cu tine?
2. Încearca sa nu ii bagi in seama, asa e ei pot baga cuvinte in capul prietenei tale, nu ai ce face decat sa te rogi sa nu creada.

| andreeaeml1200 explică (pentru Fonk):

1. ca s niste fustangii care nu si vad de treaba
2. daca ea crede prostiile n am ce sa ii fac

| Fonk a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Daca te terorizeaza mutate la alta scoala sau clasa.

| andreeaeml1200 explică:

De ce exista oameni atat de prosti chiar asa?
Sa le **** grija treaba altcuiva