| Norvegianul a întrebat:

Sunt intr-o situatie cam nasoala. De fapt foarte nasoala. M-am despartit de prietena mea si acum ameninta ca se omoara si chestii de genul asta. Va rog sa nu incepeti cu mistourile, chiar e serios. O cred in stare de orice.
M-am despartit de ea acum 2 zile si de atunci n-am mai vorbit cu ea. M-am gandit ca e intr-o mini depresie asa ca nu am stresat-o cu telefoane fiindca n-avea rost. Am vorbit cu prietena ei (de fapt ea m-a cautat) si mi-a spus ca e deprimata si ca plange in continuu si ca a facut tot felul de porcarii, ca se taie si ca vrea sa fim din nou impreuna, insa eu chiar nu vreau acest lucru.
M-am gandit sa ma impac cu ea si sa avem din nou o relatie, insa ar fi inutil fiindca s-ar termina identic, la urma urmei.
Ce as putea sa fac? Sunt pus intr-o situatie complicata...

17 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Nu cred ca ar avea rost. Fata ar trebui sa stie ca "dragoste cu sila "nu se poate.Mai devreme sau mai tarziu se va resemna.S-ar putea foarte bine sa fie vorba doar de santaj. Oricum daca ai luat deja o hotarare, mergi tot inainte.Noroc.

| FerLin a răspuns:

Mie mi-a zis ca e gravida si ca nu o pot lasa cu copil! happy I-am pus atatea intrebari pana am facut-o sa se dea de gol ca minte. Banuiam ca e doar o modalitate de a ma manipula dar nu putea imposibil.
Nu stiu de ce dar am senzatia ca fosta ta prietena face doar tam-tam ca sa aduca inapoi, poate din cauza subiectivismului meu.
Sfatul meu e, daca iti e frica sa nu faca vreo prostie, imapaca-te cu ea si fa-o sa nu mai vrea ea sa fie cu tine. Fi nesimtit, distant, fi ironic cu ea si in final cand incepe sa-i treaca "dragostea" poate te si "indragostesti" de vreo fatuca din anturajul ei. big grin

| didiDia a răspuns:

As zice sa nu te impaci cu ea. Ai face o greseala procedand asa, avand in vedere ca tu de fapt nu iti doresti acest lucru. Dupa cum a zis Bogdan_9316, ii poti spune ca veti ramane amici. In acelasi timp ai putea cere ajutorul parintilor ei sa o duca la un psihiatru/ psiholog. (asta mai ales in cazul in care ea chiar are ganduri de sinucidere si nu vorbeste aiureli ca sa te manipuleze)

| mona a răspuns:

Nu poti sa stai cu cineva numai asa ca zice ca se omoara, astea sunt deja de moda veche, daca nu vrei sa mai fi cu ea, lasa sa faca ce vrea sa sara in cap daca are curaj, dragoste cu forta nu se poate

| PrecioussGirl a răspuns:

Daca nu mai simti nimic pentru ea chiar nu are rost sa va impacati happy.
vorbeste cu ea explica-i ca nu s-a terminat lumea, ca mai sunt mii de baieti pe lumea asta unii poate mult mai buni decat tine. viata merge inainte cu bune si cu rele si daca recurge la astfel de gesturi nu rezolva nimic pentru ca nici tu nu o sa te mai impaci si isi face singura rau happy.
spune-i ca desi ea nu isi da seama cu siguranta sunt persoane pe lumea asta care o iubesc enorm si inainte sa faca un astfel de gest, sa se gandeasca la acele persoane (parinti, frati, surori, prieteni etc)

| MaTrIx8378 a răspuns:

Si dc nu vrei sa te impaci cu ea? care a fost cauza de te-ai desp de ea? daca e personala lasa, daca poti spune happy fa-o

| Bianca1864 a răspuns:

De unde stii ca prietena aia a ei nu minte? bine, nu o cunosc, poate ma insel, dar am mai vazut cazuri in care,, prietena,, se baga inutil.vb cu ea si vezi ce s-a intamplat

| Norvegianul explică (pentru Bianca1864):

Am reusit sa vorbesc cu ea pe mess astazi si mi-a aratat niste poze cu taieturile pe care si le-a facut. I-am explicat ca nu ma impresioneaza, dar totusi, nu vreau sa o am pe constiinta... of. Ce fata.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Fii atent! E vorba de santaj emotional. Daca vrei sa te impaci cu ea bine,daca nu, puteti ramane prieteni si sa o ajuti sa treaca peste depresie. Discuta si cu parintii ei, poate despartirea a cam afectat-o.
Nu cred ca o sa ajunga sa faca gestul asta necugetat dar tu sa nu faci prostia sa te impaci cu ea ca sa nu se sinucida. Vorbeste cu parintii ei, sigur nu e singura data cand s-au mai intamplat chestii de astea, sigur tu nu ai fost singurul pentru ea pana acum, au mai fost si altii inaintea ta si poate si pe ei a incercat sa ii santajeze.Intreaba-i daca fiindca lor a avut tentative de sinucidere de tip inghitit otrava, taiat vene, spanzurat, trecut strada fara sa se asigure cand se apropie o masina, aruncat de la etaj. Intreaba-i cum a oprit-o sa isi duca tentativele la bun sfaesit daca au existat sau cum au ajutat-o sa treaca peste depresie.Fii intelegator cu ea, e doar o faza trecatoare

| babyalexa a răspuns:

In nici un caz nu este ok sa te impaci cu ea, asta se cheama santaj emotional, si la un moment dat vei ajunge fix in situatia in care esti astazi.Sincer nu cred ca vrea sa se omoare, ci doar sa te santajeze pentru ca tu sa te intorci la ea.In situatia ta nu poti face personal prea multe, poate doar sa vb cu parintii ei sau cu prietenele sa o supravegheze mai atent.Cu cat te vei apropia mai mult de ea in aceste momente(probabil din mila)cu atat ea se va atasa mai tare de tine si isi va imagina diverse lucruri, si va deveni dependenta de relatia voastra.Da-i timp sa accepte situatia, nu iti face viata grea nici tie si nici ei printr-o impacare de forma. Data viitoare cand vei incerca sa pui punct va folosi exact aceeasi metoda pentru ca a vazut ca merge.Mult succes.

| Bogdan_9316 a răspuns:

Da eu te sfatuiesc so linistesti, sa-i spui sa nu planga ca va fi bine, si chestii... Ii spui ca nu vre-i sa fi cu ia, pentru ca nu e o varstra potrivita, si ii spui ca viata asta e ca si o scara ea te urca da te si coboara, asa ca i spui ca n-are rost sa se omoare...

Sper ca -te-am ajutat nu stiu ce sa spun cam suna destul de ciudat ce am citit.

Ii poti spune ca puteti fi prieteni buni sau amici...

| LOkk12 a răspuns:

O posibila impacare in asa caz nu vad! Nu inteleg fetele care fac fel de fel de smecherii ca sa tina baietii linga ele. O inteleg ca sunt si eu fata si nu-mi place sa fiu abandonata.Las-o in pace isi va reveni.Fii baiat destept si cauta-ti alta domnisoara! Good luckwinking

| bloodandpride a răspuns:

Da-o dracu de prietena...are balta peste..prostia ei daca se omoara.

| SkyIsMyLimit a răspuns:

Buna...naspa rau situatia! De ce nu-i gasesti pe altcineva care seamana cu tine! Fa-i un nou prieten!

| sillvana a răspuns:

Buna,pai poate este e doar un motiv ca sa te intorci la ea. discuta cu ea explica-i cu frumosu ca nu se mai poate. spune-i ca ramai alaturi de ea ca un amic daca vrea si ca o sai fi alaturi.

| Yadzya53 a răspuns:

Sa stii ca nu esti pus in nici o situatie complicata, ai putea sa o lasi in pace pana la urma urmei toti murim, oricum va face sigur un lucru...ori se omoara ori te uita, asta e viata nu poti sta langa o persoana langa care nu vrei sa stai ...AR TREBUI SA NU_TI PESE DE ASTA!

| youangel a răspuns:

Nu are rost sa te impaci cu ea din mila pentru ca nu o sa mearga niciodata si aici da dovada de imaturitate si demonstreaza ca e un copil care nu e pregait pentru o relatie. O sa ii treaca stai linistit, nu iti bate capu ca nu are rost!