| AndBrizsa a întrebat:

Sunt o persoana rea daca nu ma pasioneaza copiii? Am multi nepotei, imi place sa ii vad, sa cumpar cadouri dar nu o sa ii tin in brate sau sa ma joc sa ii giugulesc. Este gresit?!? Socrii se uita ciudat la mine

Răspuns Câştigător
| Smmo a răspuns:

Da, consider ca este gresit si daca vrei poti schimba asta macar putin spre beneficiul ambelor parti. Sa stii sa te porti cu copiii e una din cele mai importante abilitati pe care le poate avea un om. Unii au capatat-o din familie, sau poate asa e firea lor, restul o pot dezvolta sau invata.
Tu nu esti rea, esti mai rece, dar poti sa inveti sa te joci cu ei, sa fie o relatie mai apropiata, nu zic sa-i tii mereu in brate. De la o varsta oricum se indeparteaza si se racesc, dar daca ai o relatie buna cu ei din copilarie o sa-ti pastreze o amintire placuta. In functie de varsta copiilor ii poti invata vreun cantecel, ii poti invata sa numere, sa scrie, sa citeasca, ii tii in brate si le citesti o poveste... ceva la ce te pricepi tu mai bine.
Modul in care te porti cu copiii determina cum se vor simti ei in relatiile cu ceilalti. Un copil care nu a fost tinut in brate macar din cand in cand o sa devina un adult cu probleme de relationare. Daca nu are nici frati sau pe cineva in casa ca sa-l ajute cu asta, nu o sa stie si o sa se simta aiurea sa se apropie de alte persoane si la randul lui cand va creste nu o sa stie sa se poarte cu copiii si nu prea o sa aiba o relatie buna cu ei.
E o sansa si pentru tine sa inveti sa te porti cu copiii, cand o sa ai copii o sa stii de exemplu cum sa le distragi atentia ca sa nu planga in autobuz, pe strada etc. Daca nu e obisnuit cu lucrurile astea se va simti neconfortabil si va plange, nu va vrea sa iasa...
Cel mai bun cadou pe care il poti face unui copil este sa te joci cu el, sa vorbesti cu el. E bine sa faci asta pana nu s-a bagat in carapace si incepe sa aiba retineri fata de tine. Nu doar parintii si scoala il pregatesc pentru lume, ci si cei pe care ii intalneste in rest.
Daca vine copilul la tine si il respingi sistematic ca parinte e si mai rau. Gandeste-te cum te-ai simtit tu cand ti s-a facut la fel... Am gasit doar linkuri care se refera la mame cu bebelusi acum, dar e valabil si pentru copiii ceva mai maricei si pentru cei din familie.
https://clubulbebelusilor.ro/avantajele-copiilor-tinuti-in-brate/
https://superbebe.ro/......-mai-mult/
https://clubulbebelusilor.ro/......nu-exista/
https://www.copilul.ro/......21755.html
https://www.printesaurbana.ro/......brate.html

| AndBrizsa explică (pentru Smmo):

Intr-adevar sunt o persoana rece nu ma simt confortabila in multe situatii... o sa incerc sa fiu mai deschisa. Ma regasesc in ce ai scris. Chiar daca nu simt ca p sa fiu cea mai jucausa persoana si pupacioasa asta mu cred ca pot schimba dar am avut cazuri ca a vrut sa vina la kine bebele si am ignorat, sau am plecat doar sa nu fiu nevoita sa il iau in brate.

9 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Și la mine se uita la fel oameni doar pentru ca nu sunt foarte lipicioasa.

Treaba e ca și eu urmează sa am un copil, dar sincer îți spun fiind copilul meu simt ca îmi permit sa îl dragalesc, sa îl alint, sa il iau în brate etc.Dar cu copii altora îmi e cumva pentru ca în ziua de azi atât copii cât și părinți sunt foarte sensibili la o joaca o gluma și nu știu cum sa ma comport sa nu fac ceva aiurea.
Asa ca te înțeleg perfect și nu cred ca e ceva greșit.Sunt oameni ce nu își doresc copii pentru ca nu simt nevoia sau ca ar putea sa dezvolte sentimente, si sunt oameni ce își doresc copii dar nu pot sa se atașeze de copii altora în felul în care ar vrea societatea, adică dacă se poate sa ii iei pe toți acasă și sa ii iubești în mod egal.Dar asta nu te face defect sau rău.

| AmandinaDragan a răspuns:

Nu este gresit. Eu am doi baieti si nu am facut asa ceva.

| Continchiscontsters a răspuns:

Depinde de om eu iubesc copii enorm de mult sunt inocenți și curați naivi ingeri eu când vad un bebe mai mic pe străzi ma uit la el mași și juca cu ei da îți dai seama ca prinți nu ar lăsa pur și simplu un necunoscut cu copii sa se joace ca orice părinte ai frica aia sa nu vine cine Doamne ferește sa-i faca rău da sunt și uni oamenii care le place sale ia jucări și chesti copiilor da nu se ating de ei sa zic asa îi iubește de la distanță din privire nu este nimic anormala și greșit ca nu vrei să-ți iei nepoți în brațe sate joci cu ei asa iubești tu cu Adevărat copii nepoți tai

| Continchiscontsters a răspuns:

Faptul ca nu-i iei in brate săte joci cu ei să-le arăți iubirea ta sincera asta nu te face un om rău sau un om ciudata asa iubești tu cu Adevărat copii asta este felul tău cu Adevărat de a fi dacă nu am înțeles eu greșit bine înțeles

| MocanuAlina2006 a răspuns:

Nu ești o persoană rea doar că ești o persoană mai rece puțin în sensul că nu îți place să alinți copiii să îi pupi mereu să îi iei în brațe, iubești persoane că chiar tu ai zis că îți place să îi vezi să le cumperi câte ceva doar că nu ești persoană afectuoasă așa tare ești o persoană puțin mai retrasă când vine vorba de copiii asta nu înseamnă că îi urăști ci că pur și simplu nu ești genul de om care să te pasioneze acest lucru

| AndBrizsa explică (pentru MocanuAlina2006):

Intr-adevar sunt o persoana rece, ma deschid foarte greu. In ultima vreme am inceput sa fiu tot mai "introvertita" retrasa. O sa incerc oricum sa fiu mai okay, sa nu ii afectez sau sa transmit ceva gresit

| MocanuAlina2006 a răspuns (pentru AndBrizsa):

Doamne ajută să fie bine

| daniela1107 a răspuns:

Nu ești o persoană rea, e chiar normal, nu toți iubesc copii, îți dorești să faci copii in viitor? Daca nu, discuta cu partenerul tau, ar fi păcat ca el să pună presiune pe ceva ce tu nu vrei sa faci