| anonim_4396 a întrebat:

Sunt proaspat maritata, dar am doi copii dintr-o casnicie anterioara. Noul meu sot simte ca nu are autoriate asupra copiilor si nu stim ce sa facem. Cei doi baieti sunt si destul de maricei (9 ani si 11 ani) si nu stiu cat de bine il accepta ca "noul tata".

Răspuns Câştigător
| Delia 75 a răspuns:

In primul rind noul tau sot nu ar trebui sa aiba nici o autoritate asupra copiilor tai... el ar trebui intii sa le cistige increderea sa si faca prieteni, iar de abia mai apoi ar trebui sa ler ceara si lor ceva. Tu ar trebui in schimb la psihicul copiilor tai sa ii inveti sa aiba incredere in noul tau sot, sa il considere apropiat lor, sa il priveasca ca pe un prieten mai mare. Tu poti fi singura care trebuie sa aiba autoritate asupra lor, tu si tatal lor adevarat.

10 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

asta se va intampla in timp.nu ai cum sa le impui sa-l accepte pentru ca dupa cum spui sunt destul de mari.tot ce poti sa faci este sa portii o dscuitie mai serioasa cu ei si sa le-o repeti intr-una ca poate la un moment dat sa se plictiseasca de conversatie si sa o faca doar ca sa nu mai purtati dialogul.

| NoName_9903 a răspuns:

El este "noul tau sot", nu "noul lor tata"...Pentru a-si castiga autoritatea trebuie sa se implice alaturi de tine in viata baietilor, sa le castige respectul si afectiunea. Cand aveti de luat decizii implicati-i si pe baieti, dati-le impresia ca parerea lor este la fel de importanta ca si a voastra. Gaseste situatii in care sa iti incurajezi baietii sa mearga catre sotul tau pentru a cere o parere, " ca intre barbati". Nu in ultimul rand, si tatal lor are un cuvant important de spus, daca reusesti sa il determini sa devina aliatul vostru, si sa ii dea credit noului sot in fata baietilor...cu timpul acesta va fi acceptat si ascultat.

| Mia_8661 a răspuns:

Pai draga mea tu acum ti-ai dat seama de asta? mai ales ca ai mai avut o casnicie? trebuia sa-i obisnuiesti pe copii, cat ai stat cu el pana sa te mariti? deocamdata tu trebuie sa fii cea care ia decizii in legatura cu copii, pana se obisnuiesc, daca e totul normal o sa fie bine ...succes

| devine a răspuns:

Cred ca ar fi bine, initial, sa incerce sa se apropie cat mai mult de ei, sa aiba incredere copiii in el si sa-l simta aproape. daca ei il vad ca pe un strain, nu il vor asculta niciodata. incearca sa le cultivi dragostea si increderea in el, aratand ca in p[rimul rand tu ai incredere in el si sa le arati intr-un fel sau altul, ca tu esti foarte fericita alaturi de el. mai ales ca sunt baieti, faptul ca te vad fericita, o sa-i faca si pe ei sa tina la el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte important ca noul lor tata sa exprime adevarata dragoste fata de baieti si sa ii accepte ca fiind ai lui. Daca exercita si autoritatea potrivita din dragoste, in timp baieti isi vor da seama de dragostea lui si se vor supune in mod voit! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa aiba cat de cat un cuvant de spus...numai atunci cand amandoi luati deciziile si va sustineti... ex.''mami am voie sa merg la un prieten in vizita?''...raspuns...''ma voi consulta cu...''cum il cheama pe sotul tau''...si iti vom da un raspuns''. Daca nu il vei implica si pe sotul tau in luarea deciziilor privitoare la viata copiilor vostri ei vor simti asta si vor proceda ca atare.adica nu ii va interesa prea tare de parerea sotului tau... aaaaaaaaaaa si nu uita ca atunci cand luati o decizie care stiti bine ca nu le va conveni, sa o si motivati pentru ca altfel vor crede sau vor incerca sa arunce toata vina asupra sotului tau, ca din cauza lui poate nu le-ai dat voie sa face ceva anume.

| raconty a răspuns:

Eu m-am pus in postura copiilor tai. parintii mei sunt divortati si casatoriti fiecare cu altcineva. eu la randul meu sunt casatorita cu un copil. copiilor tai le este foarte greu sa se obisnuiasca cu noul lor tata. nu recomand sa i se spuna tata, numai daca ei vor cu adevarat. mai ales ca tatal lor traieste. tatal lor este unic. cred ca noul tau sot trebuie sa fie prieten in primul rand. iar copiii nu trebuie obligati sa il iubeasca, ci doar sa il respecte. un lucru foarte important este sa nu ii dai atentie prea mare noului sot, desi el este acum pe primul loc, dar copiii trebuie sa simta ca ei sunt pe primul loc. si sentimentele lor sunt cele mai importante. cred ca deciziile majore din viata lor trebuie luate impreuna cu tatal lor natural(daca se poate). este cea mai crunta perioada. aceeasi varsta am avut eu (9ani) si fratele meu (13 ani) cand parintii au divortat. le este foarte greu, crede-ma. Domnul sa va deie putere sa treceti peste toate impreuna.

| Cristina_mateescu a răspuns:

Faceti tot felul de activitati impreuna, care sa va inchege ca familie.

| alin_sandu a răspuns:

Mai bine sa incerce sa fie prietenul lor, decat sa tinteasca spre autoritate... are mai multe sanse sa se faca placut decat temut si respectat.

| Alina_florian a răspuns:

Da-le lucruri de facut cat sunt singuri acasa, fa-i sa coopereze... Si NICIODATA sa nu-i contesti vreo decizie in fata lor!