| Cristina240697 a întrebat:

Tata s-a recăsătorit acum 13 ani, au facut cununia civila, "mama" a mai avut o casnicie anterioara, acum foarte mult timp pe atunci o avea pe "sorumea" mica, avea 1 - 2 ani, a primit apartamentul, ea este acum proprietar si el coproprietar, dar el a fost evacuat din casa, stiu ca se va face un partaj al bunurilor, dar depre ce bunuri este vorba, se va vinde apartamentul? Daca ea va ramane cu apartamentul, pot face ceva, ca sa stea si ea cu chirie asa cum o sa stea tata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mama vitrega a avut apartamentul inainte de casatoria cu tatal tau atunci este singura proprietara a apartamentului, cred ca de aceea tatal tau a putut fi evacuat si apartamentul nu intra la partaj, se face partaj doar pe bunurile comune, respectiv cele dobandite de soti pe timpul casatoriei.
Chiar daca apartamentul este bun comun nu este obligatoriu sa fie vandut, poate ramane in el un sot si sa-l despagubeasca pe celalalt sot cu alte bunuri, de valoare echivalenta cu jumatate din apartament sau cu o suma de bani echivalenta.

| Cristina240697 explică (pentru Ioandelasal):

Adica, daca apartamentul ar costa 40.000€ trebuie sa ii dea bunuri de valoare echivalenta cu 20.000€?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cristina240697):

Daca este de acord, sa primeasca alte bunuri, se poate si asa.
Eu m-am referit la faptul daca sunt si alte bunuri comune si sa le primeasca pe acestea in locul jumatatii ce i-ar reveni din apartament.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, sunt situatii cand este mai bine ca cuplu respectiv sa se desparta decat sa o duca intr-o continua cearta si incaierare.

Cat priveste partajul, posibil ca mama sa ramana in el si sa-i dea o parte din bani tatalui.
Tu din pacate, nu poti face nimic, ca nu ai drept de cuvant, nu primesti nimic de la partajul asta si nici nu mostestenesti ceva.

| udrescuf a răspuns:

Nu stiu, cred ca ar merge sa stea in chirie.