| Matei4 a întrebat:

Sunt sanse mari ca tatal meu sa aiba cancer la pancreas daca bunicul meu din partea tatalui ai avut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De ce, are probleme de sănătate? Ți-a zis că are dureri? Sau doar îți faci tu griji pentru el?
Să știi că se ține cont (și) de istoricul familial, însă nu e o certitudine că va muri de același tip de cancer, atunci când îi va fi vremea. Depinde. Poate muri și de inimă, și într-un accident, ca fiecare dintre noi. Viața, de multe ori, ne oferă atât de multe surprize... De aceea se zice "trăiește clipa".

| Matei4 explică (pentru floresdemayo):

Adica daca bunicul meu a murit la 50 de ani de cancer la pancreas tata poate muri la 90 de batranete?

| Andreeush a răspuns:

Intr-adevar exista posibilitatea de ereditare dar e foarte mica. Nu te mai gandi la asta. Fii optimista.

| SilentRain a răspuns:

Da exista, sa isi faca analize periodice

| gothicbat a răspuns:

Șanse există, dar de ce să te gândești la asta?
De ce îți faci inimă rea gândid așa?

| valen71n a răspuns:

Este una dintre cele mai grave forme de cancer, care apare cel mai frecvent în cazul persoanelor care suferă de diabet. Cu toate acestea, specialiștii susțin că acest tip de cance apare și ca urmare a existenței unor gene moștenite genetic, care ulterior au suferit mutații.