| RecKinul a întrebat:

Am o rudă bolnavă de cancer la pancreas. A fost operată la pancreas și ficat. Ce șanse are de recuperare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Ii va fi greu in perioada asta. Nu trebuie sa consume alimente bogate in grasimi si nu ar fi indicat sa manance carbohidrati simplii. Ar trebui sa se odihneasca mai mult pentru a folosi energia in a repara organele. Daca fizicul nu si-l poate lucra sau nu poate munci un timp, ar fi bine sa-si tina mintea ocupata dar fara a se stresa. Sa citeasca, sa vada un film, sa se simta bine. Cei ce se simt bine se recupereaza mult mai usor si parca timpul trece mai repede. Acum, starea de sanatate a bolnavilor variaza.