| Matei4 a întrebat:

Bunicul meu s-a imbolnavit de cancer la pancreas la 50 de ani si a murit, fara sa bea, sa fumeze, sa manance nesanatos sau sa fie bolnav de diabet. Tatal meu are 48 de ani. Sunt sanse sa se intample la fel? Daca da, ce sa faca? Intreb pentru ca mi-e foarte frica sa nu pateasca la fel...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu se va intampla la fel, tatal tau ar mosteni bolile mamei lui, nu ale tatalui. Daca avea mama lui adica bunica, era posibil 50 % sa pateasca la fel, altfel nu.

| aXy99 a răspuns:

N-are nicio legatura, stai linistit.
PS: Ce manca de consideri tu ca manca sanatos?

| Matei4 explică (pentru aXy99):

Nu manca de la fastfood sau alte porcarii. Manca mancare gatita ds bunica

| aXy99 a răspuns (pentru Matei4):

Mda. Asta nu inseamna neaparat ca manca sanatos. Cartofi prajiti in ulei, carne de porc sau alte animale cu carne rosie si grasa, unturi, pui cu pielita si alte d-astea NU sunt sanatoase.
Desi, iti zic sigur, nu alimentatia a fost cauza bolii lui.

| Donsavas a răspuns:

Sa meargă la control pentru a preveni cancerul. Oricum, nu este obligatoriu sa faca si el, nu se moștenește.

| PsyhoChild a răspuns:

Cancerul nu este o boala pe care o putem preveni. El se formeaza fara sa stim noi de asta trebuie facute analize cel putin de 2 ori pe an.
Cat despre tatal tau ii urez o viata lunga, dar realitatea este ca oricine poate muri in orice moment, viata nu este ceva ce putem prevede deci cel mai bine este sa nu-ti faci griji cu privire la ceea ce se va intampla, ci sa traiesti in prezent asa cum iti place tie cel mai bine.

Răspuns utilizator avertizat