| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Sunt ultimele 2 luni in care eu voi mai locui impreuna cu mama mea.
Doar ca chestia asta cateodata ma face sa o doresc sa treaca cat mai repede ca sa ma mut odata.
Nu vreau sa-mi vorbesc mama de rau, ca nu am de ce, o iubesc mult de tot si e reciproc.Doar ca uneori face niste faze care pe mine ma cam streseaza.
E foarte imprastiata, iar dimineata cand de abia ma trezesc imi pune 100 de intrebari ca nu-si gaseste aia aia aia si iar aia.
iar eu dimineata nu sunt deloc comunicativa e si normal ma trezesc merg la scoala, dupa aia toata ziua sunt plecata nu-mi mai arde sa stiu si unde isi arunca ea lucrurile.
Lasa toate becurile aprinse in casa ore intregi desi nu are nevoie de ele, lasa apa deschisa la rubinete, uita placa de par in priza iar demulte ori cand plec eu inaintea ei mereu trebuie sa ma intorc din drum ca sa verific daca a mai lasat ceva in priza.
Iar mie odata s-a intamplat sa uit ceva in priza si mi-a facut scandal pe tema asta aproape 2 saptamani.Iar la ea e aproape zilnic sa uite cate ceva.
Sincer nu stiu ce sa mai fac cu ea in privinta asta am incercat sa-i spun frumos ca nu e bine, si mereu gaseste scuza ca ea lucreaza si e de datoria mea sa fiu mai atenta cu casa.Nu e faza ca mi le spune dar mereu foloseste un ton foarte ridicat iar eu in ultima perioada nu prea reusesc sa ma enervez oricat ar incerca.
Imi spune ca sunt prea rasfatata orgolioasa si ca se vede ca am crescut in puf.Si in aceasta privinta exagereaza si ma simt putin jignita.Eu de la 16 ani nu depind de bani ei, fac totul de una singura, am planuri foarte mari de viitor si stie ca ce-mi pun in cap mereu realizez.
Vreau totusi sa o schimb cumva acum ca eu voi pleca de la ea si nu stiu cum.Nu vreau mereu sa fiu ingrijorata pentru ea ca nu stie putin sa aiba mai multa grija.
Pana sa fie ordonata in general, vreau sa-si faca ordine in ganduri si ins tilu de viata
Astept un sfat, promit funda.

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Poate are nevoie si de sfatul unui psiholog.

| William a răspuns:

Pun pariu pe ce vrei tu ca dupa ce o sa te muti, mama ta o sa dea foc apartamentului. Nu intentionat desigur.

| Malinutza99 a răspuns:

Pai... cred ca nu ar trebui sa te mai certi cu ea pe tema asta. Asteapta sa treaca cele doua luni si gata...

| teaxy22 a răspuns:

Cu siguranta ai motive de ingrijorare pentru mama ta.dar ia gandeste'te, probabil lasa becurile si celelalte lucruri dezordonate pentru ca stie ca are cine face curat dupa ea! cand va ramane singura o sa se ocupe singura de asta ca daca nu o va face o sa fie un dezastru! o sa vada singura treaba asta! si tu daca o sa ii spui o sa te ia in nume de rau. parerea mea! happy

| IngericaLuv a răspuns:

Buna! Recunosc ca unii parinti sunt uneori enervanti/stresanti,dar nu trebuie sa te superi,ci trebuie sa vorbesti cu mama ta despre chestia asta,trebuie sa fii convingatoare si sa porti o discutie serioasa.

Am auzit cazuri in care adolescentii se plangeau ca parintii lor ii lovesc si uneori ii injura,iar multi dintre ei au ajuns la orfelinat.

Bucura-te ca nu esti in pielea lor,bietii de ei,cat au suferit! Nu ar trebui sa te plangi,caci mama ta tine mult la tine si asta-i foarte important,chiar cel mai important lucru!

Deci consulta-te cu ea,vorbeste cu ea, impartaseste-ti sentimentele cu ea, de aceea este mama ta, ca sa rezolvi problemele cu ea.

Oricum, succes.Iti dau multi pupici si sper ca problema sa fie rezolvata.:*