| angella1972 a întrebat:

Sunt vecina cu o familie compusa din mama, tata si 6 copii, din care cel mai mic are 6 luni. cei mari merg la scoala, iar penultimii doi merg la gradinita.problema lor este lipsa electicitatii, si lipsa mijloacelor materiale necesare bransarii la reteaua de energie electrica, mai ales ca stau la vreo 80 metri de la sosea, si cei de la renel au spus ca trebuie sa-si cumpere un stalp, contor electric, plus celelalte taxe, ar face cam 8000 lei noi, suma pe care ei nu o vor avea niciodata. e corect sa plateasca atat daca totusi stalpul, toata reteaua si contorul electric raman proprietatea renelului? cum poti plati ceva ce trece apoi in proprietatea altcuiva?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca familia respectiva trebuie sa ceara si sprijinul Primariei, pentru a vedea daca nu exista posibilitatea ca aceasta familiei sa fie ajutata si la acest nivel. Stiu ca cei de la Renel si Gaz metan, solicita acoperirea cheltuielilor pentru extinderea retelelor, in cazul in care acest lucru se face doar pentru o persoana ori un grup mic de persoane, intrucat nu exista fonduri pentru extinderea retelelor in aceste cazuri izolate.
Se mai poate solicita sprijin de la Asociatiile umanitare care ar putea sa le dea ajutor pentru strangerea fondurilor necesare pentru aceasta investitie, care ar ajuta, in principal, copii din familia respectiva.
Subiectul este interesant si te felicit pentru initiativa, poate exista vreo modalitate de a-i sprijini pe vecinii tai.
Multa sanatate si mult succes.

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Din cate stiu norma se plateste doar taxa de racordare si proiectul de bransament... nu cred ca poate costa atat de mult

| Mefisto23 a răspuns:

Cea mai mare aberatie pe care am auzit-o! Cum sa cumpere o familie un STALP? Ei trebuie sa mearga personal la Renel, sa le explice situatia, sa faca o cerere scrisa, apoi in 30 zile trebuie sa primeasca o instiintare cu conditiile tehnico-economice la reteaua electrica. Daca e o situatie speciala si nu au de unde "sa-i lege" - se hotaraste de comun acord impartirea cheltuielilor - desi e greu de crezut daca spui ca sunt la 80 m de sosea. Tariful de racordare se compune din tariful instalatiei de racordare tariful receptiei lucrărilor. Tariful de racordare va fi stabilit in funţie de tipul reţelei, lungimea racordului sau a branşamentului şi puterea aprobată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine la tara sunt stalpi nefolositi si neracordati la retea.de cand erau saivane si alte grajduri de animale. poate lua cati vrea intr-o seara ca nul intreaba nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema cred ca este mai complexa.
Pt racordarea la retea iti trebuie prima ora o casa cu acte in regula. Eu cred ca nu au acte pe casa respectiva si este facuta fara autorizatie. Deci prima oara trebuie o casa legala si un buletin cu adresa respectiva. Posibil sa nu existe nici adresa...
Dupa descrierea familiei eu cred ca respectivii s-au asezat in cimp, au construit ceva si asta a fost...
Si daca totusi actele sint ok, da, trebuie sa plateasca tot!
Daca va ocupati de acesta familie, reveniti si spuneti ce scrie pe avizul renel primit la autorizarea casei! ( daca exista!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am am spus ca vreau jocuri