| aproapenu a întrebat:

Sunteti de acord cu ideea ca copii ar trebui sa fie crescuti de bunici? Astept argumente. happy Multumesc frumos

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu zic nu pentru ca se poate intampla ceva din cauza neglijentei mai ales batranii nu pot fi la un pas cu oamenii tineri care pot fi previzibili la orice pericole cu cei mici.

| cuvant a răspuns:

E bine sa aiba o relatie bune cu bunicii dar eu zic ca adevarata educatie e bine sa o aiba de la parinti. Asta cred din cauza ca:
1. Varsta este mai inaintata iar modul de crestere e diferit chiar daca unele lucruri sunt foarte ce se intamplau pe atunci.
2. Modele trebuie sa fie parintii deoarece au nevoie de modele pe termen lung
3. Parintii isi pierd autoritatea si o sa-i manipuleze cum isi doresc

Toate acestea doar daca parintii isi permit si sunt pregatiti sa faca asta.

| tuGatita a răspuns:

In general nu. Dar aici depinde si de parinti. daca copilul( scuzati ca***fonia) are niste parinti care de exemplu consuma bauturi alcoolice sau droguri excesiv, ori daca se bat se cearta sau sunt mai mereu plecati de acasa, ori daca mama are o "slujba" din aia..stii la ce ma refer, indicat este sa fie crescut copilul de bunici. sunt copii care au fost crescuti de bunici si au ajuns chiar foarte bine, educati, cu scoala etc..sau care au luat-o razna si si-au distrus viata. Insa sunt multi copii pe care ii cresc parintii si efectiv isi bat joc de viata lor! sper sa nu fii tu intr-o situatie asemanatoare!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Nu! Ar trebui ca un copil sa fie crescut de parinti, doar ei lau nascut, deci ei ar trebui sa stie cum sa il educe.
O seara buna!

| pastru009 a răspuns:

Da si nu. Da deoarece bunicii au mai multa experienta decat parintii care au primul/primii copii.Dar, mai poate fi si o problema financiara.Pensiile,deseori,ale bunicilor sunt mici(5-6-4 sau chiar 3 milioane).
Nu, deoarece iar apare problema monetara asemanatoare cu cea de mai sus.Aici parintii nu pot avea probleme financiare grave,deoarece salariile sunt deseori mai mari decat niste pensii demn de mila in Romania.
Andra(cred ca asa te cheama pe tine), eu sa stii ca am un prieten care este crescut de o bunica, deoarece mama sa are probleme irationale(face video chat, isi bate copilul foarte sever si are un iubit care e taximetrist si il ameninta pe prietenul meu, fiul mamei sale ca da cu taxiul peste el).
Funda?

| andreisirghi27as a răspuns:

Nu deoarece nu bunicii i-au facut ci parintii nu?

| Alanna a răspuns:

Copiii ar trebui crescuti de parinti, nu de bunici. Bunicii se ocupa de copii atunci cand parintii nu pot, dar eu consider ca cel mai bine este ca dupa ce mama ( sau tatal - dupa caz ) reincepe serviciul, copilul ar trebui dat la o gradinita, pentru ca acolo va gasi personal calificat care sa ii poata dezvolta gandirea si disciplina atunci cand parintii nu sunt acolo. Nu stiu de ce, dar copiii au tendinta sa nu ii asculte pe bunici, iar cu timpul tind sa devina rebeli. Un copil trebuie sa fie independent, dar sa nu cada in extrema.

| nebuniiiiccaaaaa199 a răspuns:

Nu pt.ca eu cred ca cel mai bine e sa te creasca parinti.mai ales mamei poti sa-i ceri ori ce sfat nu trebuie sa-ti fie rusine!

| Taw_Mikutzu_1982 a răspuns:

Buna.Nu nu este o idea prea buna pentru ca el va deveni mai tarziu un copil fara control.consider ca bunici si-au crescut o data copii si ca nu trebuie ca ei sa le creasca din nou copii find ca ei sunt plecati in strainatate pentru a-i oferi un trai mai bun.

| MrCaMaTaRu a răspuns:

Nu.Este un lucru foarte absurd ca sa fii crescut de Mama - Mamei tale...ai parinte, este responsabilitatea lui sa te creasca.