| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti parinti si intr-o zi aflati ca fata voastra de 14 ani e gravida. Sau ca baiatul vostru de aceeasi varsta o sa devina tatic.

Cum procedati? happy

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu vreau să devin mamă nici de mi-ar implora în genunchi bărbatul cu toată dorința și disperarea lui un plod amărât care să ne distrugă armonia și plăcerea!

| SilentRain a răspuns:

Îmi sprijinul copilul și atunci când greșește, pe viitor se va ocupa in totalitate singura de copil (asta o va maturiza ), fiecare greșeală are consecintele ei

| Drimmero a răspuns:

M-as invinui ca parinte in cazul in care nu le-am facut educatie sexuala. Daca totusi le-am facut si ei tot au comis greseala o sa-i cert dar o sa-mi treaca dupa o perioada si ma voi gandi la ce voi face in situatia asta, cum sa-i ajut, fapta va fi fapta si timpul inapoi nu l-as mai da oricat m-as pune in cap. E totusi o varsta la care si-ar distruge viitorul de tot daca ar avea copil de la 14 ani dar trebuie sa-si asume si sa il creasca pe plod, nu stiu daca as lua calcul varianta avortului, as discuta si cu familia fetei/baiatului in cauza si vedem la ce consens vom ajunge, chiar nu pot da acum un raspuns exact la rece, pentru inceput n-as reactiona ''primitor'', e firesc dar apoi ma voi obisnui cu ideea si aia e, mai departe nu stiu ce as face cu exactitate.

| luffypk a răspuns:

In cazul in care o sa existe un accident neplacut de acest gen, ce pot sa fac mai mult decat sa-mi sustin copilul? Totusi, as dori sa-l educ din timp ca sa previn asa ceva, atat pentru mine ca parinte, cat si pentru el. Nu ai niciun drept sa te plangi ca parinte intr-o situatie ca asta, daca nu ti-ai instruit copilul cu minimul necesar cand vine vorba de educatie sexuala. E copil, daca nu il inveti tu, de unde sa stie? Preia informatii, de obicei eronate, din jurul sau/de la alti copii, logic ca nu stie ce face, de aia tu ca parinte ar trebui MACAR sa i spui de masurile contraceptive ca sa evite o sarcina neplacuta, cred ca orice parinte tembel stie macar atata lucru...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Depinde.

Daca le-as fi explicat cum stau lucrurile, iar ei nu ar fi vrut sa asculte, la 18 ani i-as da afara din casa si n-as mai vrea sa aud de ei.

Daca nu le-as fi explicat nimic, o parte din vina as avea-o si eu. Teoretic ar trebui sa sufar alaturi de ei, fara sa comentez prea mult. Practic, nu stiu cum ar fi cel mai bine sa reactionez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pana acum, toate raspunsurile voastre au ceva in comun.

Intrebarea mea este, s-ar mai ajunge in aceasta situatie daca acesti adolescenti ar primi educatia corecta? S-ar mai ajunge aici daca ar fi educati ca este perfect normal ca baiatul sa astepte fata cativa ani inainte sa faca sex?

S-ar mai ajunge la atatea avorturi/copii nedoriti daca nu ar mai face sex toti imediat cum au inceput relatia?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsurile noastre au ceva in comun, pentru ca ne pui sa ne imaginam fi situatia in care copilul vine la noi si ne spune ca o sa fim bunici.
Dar nu, nu s-ar mai ajunge aici daca ar primi o educatie cum trebuie.

| DanielFr a răspuns:

O bat de i suna apan cap si la baiat ii rup penisul

| mgtow a răspuns:

O sa avorteze apoi ajunge in legiunea franceza sa foloseasca mitraliera la comanda nu lustruit maciuca romaneasca de pomana. Daca e baiat, ii zic ce ai facut ma nene ma, nu ti/e rusine sa ajungi tatic la 14 ani )) hai incoa sa te felicit esti generatia noua de parinte

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Păi cum să procedeze adulții căci unii din ei au și ei nevoie de ajutor.Sunt părinți care chiar își educă copiii cum trebuie și în nici un caz nu se va ajunge la asta, dar sunt și părinți care nici ei la rândul lor nu au mai multe informații și atunci nu au cum să te îndrume pe tine copil fiind căci poate și ei la vârsta ta au pățit la fel.Numai zic că sunt și părinți care chiar își îndrumă copiii pe căi greșite.Dar ce am observat este că la nivel mondial atât din partea unor părinți cât și din partea unor medici și alți specialiști se încurajează ca fata să întrețină relații sexuale cu oricine și de oricâte ori are plăcerea atâta timp cât fata se protejează și nu le vine acasă însărcinată sau cu vreo boală. Doar atât contează pentru unii adulți.De ce nimeni nu ia în considerare că fata poate să cunoască vreun maniac, vreun obsedat pentru care pornografia este material didactic și acel băiat/bărbat va aplica ceea ce vede acolo, acele perversiuni cu fata respectivă, iar în urma acestora ea să rămână traumatizată și speriată de nu o să își mai dorească sex și nici măcar să vrea să mai audă de bărbați.

| PaulCos a răspuns:

Procedez?! Nu procedez! Imi dau seama ca am fost prea ocupat ca parinte, cu multe alte tampenii, orice altceva decat educatia copilului. Deci nu ai ce mai proceda, pentru ca timpul este ireversibil, cu atat mai mult cand esti incompatibil cu pozitia de parinte!

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

Stiu cã multi mã veti critica dar aș pune-o să facă avort un copil e o minune dar un copil făcut de un copil e ne deaceptat, copilei ii va distruge viaţa studile se vor incheia abia in clasa a-8-a si aș ajunge să o văd femeie de serviciu sau femeie la vase doamne ferește poate și măturătoare, dacă ar fi băiat aș zice "băiatul mami' ai vrut sex acum ai copil ești tătic fără jocuri video fără plecări cu băieţii că acum ești tată și apropo la muncă că iţi trebuie pempărși, lapte praf, suzetă, biberon, jucări, pat de bebe etc..."

Glumeam nu aș vorbi așa lejer cu el lar lua mama dracu, păi ce eu l-am crescut așa?

si pe fică-mea aș luao de păr și laș chema pe tasu sã o joace in picioare telefonul ar fi inlocuit cu telefon cu butoane si laptop nu ar mai avea si iaș zice că până nu se pune cu burta pe carte nu va mai avea voie afara si nici cu prieteni si pe baiatul cu care ar ramane gravida iaș interzice să se mai vada cu fata mea si cred ca in momentul acela daca ar vrea sã păstreze copilul eu aș obligao să il avorteze, dar nu e cazul să vb acum de ăstea abia am 19 ani

| SociopatuI a răspuns:

Il/o ajut sa-l creasca dar dezmostenirea va fi inevitabila.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, copii mei nu ar putea ajunge niciodata in asemenea situatii, fiindca ar insemna ca sunt un parinte nemernic, care nu mi-a pasat de educatia lor, fiind incapabil sa-i fii educat si supraveghez
(Nu-i cazul la mine, copii mei sunt adulti si au primit o educatie buna, deci nu am fost pusa niciodata in situatia asta).

Ipotetic vorbind, daca fata mea de 14 ani ar fi gravida, primul lucru care l-as face ar fi sa investighez in ce conditii s-a intamplat asta, daca a fost fortata, violata, sedusa samd.
In caz de viol as actiona rapid, prin plangere la politie si cerificat medico legal si apoi as vrea un avort legal ca sa nu pun viata fetitei in pericol, pentru ca un copil care are inca organele reproducatoare nedezvoltate, risca sa moara la o asemenea nastere.
Evident ca, din acel moment copila ar fi supravegheata non stop, de unul din parinti.