| Sara2 a întrebat:

Tarziu în noapte și nu am somn, mă simt foarte deprimată, tristă, nu mi-e bine. De când m-am despărțit și sunt singură într-o țară străină nu-mi găsesc liniștea. Oare să mă întorc în țara? Parcă mi-e teamă totuși să fac acest pas. Un sfat cum să-mi găsesc echilibrul?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce faci acolo, muncesti?
Cu ce-ti ocupi timpul toaat ziua?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îți aduci aminte de ce te-ai dus acolo.

| relian a răspuns:

Daca werai in RO si te desparteai,gindesti ca te-ai fi simtit bine? Nu conteaza unde esti,cand e sa ti se intimple ceva e la fel oriunde ai fi.
Ca idee in ce tara straina esti?
Daca te intorci in RO nu o sa se schimbe nimic,ori poate o sa o duci mai rau,asta pentru ca trebuie sa o iei de la stiu si eu capat,nu stiu ce bani ai,sau daca ai.
Cel putin banui ca in tara asta unde esti acum ai un job ceva,in RO o sa mergi si o sa stai sa te tina cine,parintii?
Tu stii mai bine ce vrei sa faci,dar de simtit bine sigur nu o sa te simti niic in RO.
O sa iti treaca in timp,o sa gasesti,sau o sa te gaseasca altcineva,viata merge inainte.
Cum sa iti gasesti echilibru? Adica sa nu te mai simti asa trista? Nu poti sa fii altfel,indiferent cine ar fi, ce tiar spune, ce sfat tiar da, nu o sa te ajute cu nimic, trebuie sa treaca in timp, restul is povesti.

| anonimg a răspuns:

Echilibrul îl găsim doar la Dumnezeu, indiferent că suntem sau nu într-o relație. Pentru că atunci când suntem legați de El vom vedea că relația sau lipsa acesteia va fi ca și curățarea unei vițe în scopul de a produce un rod bun.
Când suntem legați de El vom ști atunci cum să administrăm cel mai bine o relație. Vom ști atunci de ce să ne ferim, și să nu mai suferim atât de mult când Dumnezeu ne "curăță" de relații care ne-ar putea face mult mai rău dacă le-am continua.
Tot atunci vom ști și să nu stricăm o relație cu mâinile noastre. Noi niciodată nu trebuie să ne sprijinim pe oameni când doar Dumnezeu ar fi Singurul care ar putea să ne sprijinească.

| Hammurabi a răspuns:

Starea asta după despărțire ai fi avut-o indiferent unde erai.
Știi de ce? Ai făcut greșeala (pe care mulți o fac) să te te obișnuiești să "trăiești prin partener", în loc să te străduiești să-ți menții viața și mai ales psihicul cât mai independent.
Ideea idioată infantilă și handicapantă că "eu sunt jumătate, tu ești jumătate și împreună formăm un tot" duce la situații de genul ăsta, atunci când relația nu merge.
Învață lecția. Niciodată să nu mai depinzi de nimeni, nici fizic, nici psihic, nici sentimental, indiferent cât de mult l-ai iubi.

| Yuoia a răspuns:

Tu de ce te-ai dus in tara straina? Ca sa muncesti sau ca sa aiba iubitul tau ceva cald la ceas de noapte?
Daca lucrezi, stai cuminte acolo. Vei gasi un f... at frumos.
Daca insa te-ai dus numai pentru sex, treci acasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti o persoana puternica poti trăi si singura, nu conteaza in ce tara.Dar daca esti mai sensibila si ai nevoie de iubire atunci nu vei fi fericita decat daca gasesti pe cineva.

| DovleacTurbat a răspuns:

Sunt la fel ca tine, mai puțin cu stările.
Aveam și eu stările și gândurile tale când am plecat pentru prima data, aveam 18 ani și eram învățat "sa mi pună mama in farfurie", știi ce zic?
Acum am 25, iar în Ro vin doar in concediu, dar de vreo 2 ani nici măcar în concediu n am mai venit și nu, nu am prieteni, familie, aici. Nici nu îți recomand să îți faci prieteni (mai ales români) aici.
E dificil, mai ales dacă ești la început, pentru prima dată. Parca nici pâinea n-are gustul ca a noastră, nu? Liniștește-te, va fi bine. Ca să scapi de gândurile astea, stabilește-ti niste scopuri (ce vrei sa faci cu banii, de ce sume ai nevoie etc), ține-ti mintea ocupată, apuca te de un sport, un hobby, citește sau fă școală pentru a învăța limba țării în care te afli sau dacă nu te încântă nimic din ideile astea, găsește ți ceva part-time.

| Editocroci a răspuns:

Nu știi ce vrei și asta nu e bine. Nu-ți fie teamă.
Întoarce-te în țară dacă îți e dor.
Încearcă să îți faci prietene, asta ajută mult. Ia-ți un animăluț de companie. Dacă mama ta trăiește și te înțelegi cu ea sun-o.
Toți trecem prin despărțiri. O să-l uiți în cele din urmă. E mai bine singură decât într-o relație toxică.
Și eu am fost singură într-o țară străină și despărțită, știu cum e. Vorbește cu oamenii din jurul tău mai mult, onlineul e ceva artificial.
E doar o fază trecătoare.

| OxyAliA a răspuns:

Dacă simți nevoia de a te întoarce în țară, fă-o. Fii tare! Meriți tot ce este mai bun.

Răspuns utilizator avertizat
| VMarceline a răspuns:

Încearcă să ti acorzi mai mult timp tu cu tine. Vezi ce îți place ce nu și după vei lua o decizie importanta pentru tine.