Întrebare recomandată | Yahira a întrebat:

Buna TPU! Va rog sa cititi tot chiar daca e cam mult. Nu mai stiu ce sa fac! Deja m-am saturat sa fie asa in fiecare an! De acum 3 zile tatal meu s-a apucat IAR de baut. S-a lasat de asta 2-3 luni si acum iar a inceput si nu stiu de ce. Vara trecuta a pertecut-o prin baruri si dormind. El este mecanic auto particular. In perioada cand nu a baut a castigat multi bani si a reusit sa-si ia o masina, dar nu e meritul lui caci a imprumutat bani din banca (4500 lei) si tot mami trebuie sa-i returneze inapoi prin rate. In fiecare duminica mergeam la Kaufland si faceam cumparaturi pe toata saptamana, iar acum NU MAI ARE BANI DE ASTA. Frigiderul e aproape gol, norocul nostru ca locuim la casa. Mama e mereu suparata si vine acasa fu o fata de aia trista. Bunica (mama lui tati) locuieste cu noi si e si ea suparata din cauza lui si trebuie sa ia mereu tablete de nervi si de calmare. Acum e ora 12:07 si tata a ajuns acasa. A plecat nu stiu unde la ora 8 si ceva. vine acasa bat, mananca, se culca. Asta-i programul lui zilnic. Clientii il suna ca sa le repare masinile si el minte ca e ocupat sau asa ceva. Ieri am vazut la el 130 lei (un milion 3 sute lei VECHI). Cred ca mai are doar 30 sau 50 lei. Dimineata abia astept sa merg la scoala, iar cand vin trebuie sa merg acasa ma intristez si parca as vrea sa mai fac ore. Uneori imi vine sa-l omor cu ceva sa-i dau in cap ca deja m-am saturat de el. Bea, mananca, doamne, bea mananca doarme. Mama nu vrea sa divorteze de povara asta, probabil ca nu vrea sacresc fara un tata, dar eu as fi cea mai bucuroasa din lumeee daca am scapa de el. Mai bine ne-ar fi fara el 90 %. Prefer sa stea mami cu altcineva de exemplu cu un martor al lui Iehova, caci oamenii aia au bun simt si sunt cumsecade si ca omul sta betiv. Eu cu bunicaem banuit ca el mai are pe cineva si asta ne-a dat de gandit. Bine ar fi daca ar pleca de aici sa ne lase in pace. Eu de-as fi in locul mamei l-as da afara pe strazi sa stea unde a vrea daca tot bea. Nu stiu ce sa fac acum e dus iarasi, dar pe jos. In apropiere sunt cam 2 magazine si precis acolo bea. Nu stim ce sa facem! Cum sa-l facem sa nu mai bea. Bunica ii tine "predica" intruna si tot nu intelege, de parca ar vorbi cu un turc. Ce sa facem? Ne-am saturat de certuri, scandaluri, suparari! P.s: am 12 ani. funda >~<

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Îmi pare rău de situaţia ta. Eu am trecut prin aşa ceva şi ştiu cât de demoralizator este acest lucru.
Aici poţi găsi câteva idei ce te pot ajuta: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008123
Sper că-ţi va fi de folos!

9 răspunsuri:
| Roxana121 a răspuns:

Trista viata ta sad
Ce poti face tu ca un copil de 12 ani?
Mama ta ar trebui sa hotarasca, ori face in asa fel sa lepede taicatau paharul, ori sa va mutati in alta parte.
Alta esire na-s vedea.
Imi pare rau cind parintii fac astfel de lucruri, iar copii sufera din cauza lor, si mai dureros, este sa-ti urasti tatal si sa vrei sa cresti fara el sad Na-m cuvinteeeeeeeeeeeee

| valentingb a răspuns:

Nu ai primit răspunsuri pentru că nu prea există soluție. Dacă mama ta are posibilitatea de a locui în altă parte, e mai bine să dea divorț. Dacă nu, TU, cu lacrimi în ochi, îl poți implora să nu mai bea. Când e treaz. Trebuie să găsești un text scurt și convingător. Dacă nici asta nu merge... din tot sufletul îți zic, îmi pare rău de un copil minunat ca tine. Dacă face scndal, apelează la Poliție.
http://www.telefonulcopilului.ro/drepturile-tale?id=16

| lo a răspuns:

Respecta.l pe tatal tau asa cum este, bun sau rau.Incearca sa nu vorbesti asa despre el,stiu ca o faci involuntar,condusa de nervi si neputinta,dar trebuie sa te abti,sa demonstrezi ca esti mai buna ca el.

Probabil mama ta are motivele ei sa stea cu tatal tau pe langa faptul ca tu ai nevoie de o figura paterna, poate ea nu are posibilitatea sa te cresca singura.

Invata sa traiesti cu asta pana cand vei avea varsta sa te independizezi, sa-ti faci viata linistita, pana atunci trebuie sa fi tare si sa induri multe, dar ce nu te ucide te intareste.Ai grija de tine.

| Dariusuu a răspuns:

Tu trebuie să fi tare, să treci peste orice necaz ori de câte ori va fi nevoie. Lasă lucrurile să vină de la sine, ai doar 12 anișori și nu poți mare lucru cel mai bine ar fi să rezolve mama ta problema.

Să ai grijă de tine. Te pup.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Yahira,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic asa, spune-i mamei tale ca traiul cu asemenea persoana ar putea sa te afecteze serios emotional de aici rezultand note sabe la scoala si o viata sociala proasta, spune-i ca ar trebui sa se desparta de el deoarece asa vei scapa de sub depresie ca sa poti avea si tu o viata mai frumoasa, spune-i ca nu poti sa tii la o asemenea persoana precum tatal tau. Bafta.

| Kenzorel112 a răspuns:

Uite Yahira aici este parerea mea. Daca crezi ca te va ajuta sa pui in aplicare. Imi pare rau de situatia ta si sper ca Dumnezeu sa te ajute si sa reusesti a schibma aceasta situatie care consider ca e foarte dureroasa pentru tine la aceasta varsta. Incearca sa porti o discutie doar u si cu tatal tau in privinta acestui subiect. Sa ii spui ce simti u cand vezi cum se comporta el sa ii explici ca iei un exemplu de la el si sa ii explici si sa ii spui tot ce simti u. Succes.

| Bubulina08 a răspuns:

Incearca cand e momentul sa vorbesti cu mama ta o discutie care poate sa o atinga la un punct sensibil..intreabo daca il mai iubeste pe tatal tau si vezi ce iti spune. spune-i sa se gandeasca si la tine si la fericirea ta.