| NoName2934 a întrebat:

Tatal meu e divorțat de mama si imi trimite o pensie alimentară de 400 de lei pe care nu o pune la timp, din 400 de lei pe care mi-i pune eu primesc doar o suta din cauza situației financiare pe care o are mama, eu vreau sa imi cumpar niste lucruri dar nu ma descurc sa mi le iau din cauza banilor, orice vreau sa imi cumpar trebuie sa imi strang eu bani sa imi iau.Cum i-aș putea spune tatalui meu sa imi trimita niste bani in plus? Sunt si o fire rusinoasa.El nu prea ma suna sa vorbească cu mine.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine. Ii spui ce vrei sa-ti cumperi si daca sunt lucruri utilr, de care ai neaparata nevoie, se poate ca tatal tau sa te inteleaga.

regis
| regis a răspuns:

Daca pensia ta alimentara este in valoare de 400 de lei, e clar ca nici veniturile tatălui tău nu sunt foarte mari (431 de lei ar fi pensia alimentara care corespunde salariului minim pe economie).
Totuși, vorbind cu el si spunandu-i dorințele tale, poate ca va gasi o cale sa contribuie la îndeplinirea lor. Si daca ii ceri ajutorul, cu siguranță te va si suna mai des. Fiind si vacanta, poti chiar sa ii propui sa stai la el sau la bunicii paterni cateva zile.winking

| darrio2007 a răspuns:

400 de lei este suma stabilita pentru pensia ta alimentara. Daca primesti doar o suta, nu e problema tatalui ci a mamei. Din banii astia trebuie sa mananci, de-aia ii spune pensie alimentara.

| Simpatic a răspuns:

Depinde de ce varsta ai, daca ai incepand cu 16 ani poti lucra pentru ceea ce iti doresti.
Daca ai mai putin atunci roaga-l pe tatal tau.

| Freya1 a răspuns:

Pe mama nu prea o putem acuza, te creste singura și fi sigur/a ca să plătească și facturile, si mâncarea, sa va și imbracati, sa traiti în general nu prea fac fata aia 300 de lei, iar salariile la noi sunt cum sunt.
Asa ca fără rușine, vorbește cu tatal tău și spune-i ca ai și tu anumite nevoi, si nu e ok sa plătească cât a stabilit legea doar, pentru ca aici mai apar și obligații morale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam puțin 400 de lei, după părerea mea. Macar 700 de lei dacă era.