| TheAnonimUser a întrebat:

Salut
TPU..Parintii mei au divortat acum 4 ani Eu am ramas la mama iar fratele meu mai mic cu 3 ani la tata..Acum eu am implinit varsta de 18 ani si vreau sa urmez o facultate ..Credeti ca ii pot cere tatalui meu pensie alimentara avand in vedere ca nu mai sunt sub intretinerea mamei si o sa urmez o facultate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci solicita tu instantei de judecata acordarea pensiei alimentare de catre tata, n-ai nimic de pierdut, doar de castigat.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate cere pensie alimentara, prin instanta de judecata, de la tatal tau, dar, in situatia ta, nu este sigur ca o s-o primesti. Aproape sigur ca, la momentul divortului, a existat intelegerea, dintre tatal si mama ta, ca fiecare sa creasca minorul incredintat, fara plata pensiei de intretinere. Ar trebui sa vezi ce scrie in hotararea de divort, mama ta trebuie sa aiba un exemplar.

| TheAnonimUser explică (pentru Ioandelasal):

Da dar eu nu mai sunt sub intretinerea mamei deoarece am facut deja 18 ani...

| Ioandelasal a răspuns (pentru TheAnonimUser):

Atunci solicita tu instantei de judecata acordarea pensiei alimentare de catre tata, n-ai nimic de pierdut, doar de castigat.

| pisoias a răspuns:

N-ai primit si nu cred ca ai sanse sa primesti pensie de intretinere atata vreme cat tatal tau il intretine pe fratele mai mic al tau.

| RenataIoana a răspuns:

Pai normal pensia alimentara se da doar pana la 18 ani, chiar daca nu ti-a dat pana acum cu cred ca-ti poate da de acum inainte.winking

| allenne a răspuns:

,In situatia in care tu esti major/a,in nume propriu, de aceasta data, mama ta va solicita, prin actiune judecatoreasca obligarea tatalui la prestarea unei pensii de intretinere,. eventual majorate, pana la terminarea studiilor, nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 de ani. consulta mai bine un avocat. El te va indruma catre ce trebuie sa faci

| TheAnonimUser explică (pentru allenne):

Tin sa mentionez ca pana acum nu am primit pensie de la tatal meu,,

| allenne a răspuns:

,In situatia in care copilul este major,in nume propriu, de aceasta data, va solicita, prin actiune judecatoreasca obligarea tatalui la prestarea unei pensii de intretinere,. eventual majorate, pana la terminarea studiilor, nu mai tarziu de implinirea varstei de 26 de ani.