| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu ma scoate din minti: bea, tipa la mama si la mine, nu stiu ce sa mai fac cu el. Am obosit deja de asa o viata. Din pacate nu avem cum sa ne mutam, iar de divort nici nu se pune intrebarea:ar fi in stare sa bage cutitul in noi, cred. sad Isi bate joc de noi dupa placul sau. Mentionez ca devine insuportabil numai atunci cind bea, atunci cind e in mintile lui nu se comporta asa. Asta e viata noastra acum: un calvar cind tatal vine acasa baut. Si desi e pacat sa spun asta, uneori mi-as dori sa nu fi avut deloc tata decit unul ca el...

26 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Si eu am avut un''tata'' care s-a dus de mult, cand traia il condamnam pentru comportamentul lui, acum cand nu mai este îi dau dreptate, timpul schimba modul de a gandi si intoarce roata vietii. Un om nu bea ca asa vrea el, el bea ca vre altceva de la viata, are motivele lui pe care nimeni nu le stie. Intr-un cuplu unul din doi trebuie sa cedeze, nu se intampla acest lucru se alege praful din acea familie.

| Cryssy a răspuns:

Stiu cum este...degeaba ti-as spune sa incerci sa vorbesti cu el, pentru ca nu prea cred ca te va asculta, chiar daca ar trebui sa te asculte, daca tine la tine... E foarte greu ca nu prea se mai poate schimba...pentru ca asa e el...Imi pare foarte rau pentru tine, pentru ca ti-am mai spus, stiu cum este...Insa trebuie sa ai puterea sa mergi mai departe si sa treci cu bine peste toate...

| Gabystelistu95 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema crying

| Brotacelu a răspuns:

Cred ca prin 2 zicatori imi spun si eu parerea
Ai vazut drac mort si rata inecata? ...neah
Lupu isi schimba pielea dar naravu ba,

Tatal tau cred ca face ca ala din bancu cu "hai sa moara mata inc-o picatura" [cine il stie bine, cine nu... e prea lung sa il scriu aici]

Imi pare sincer rau pentru situatia prin care treci sad

[p. s]Sa vad cati au inteles ce am vrut sa spun si cati imi dau stupid

| Lorenyk a răspuns:

Inteleg si imi pare sincer rau... am si eu o situatie asemanatoare, numai k nu e vorba de tatal meu adevarat, ci de tatal meu vitreg, iar eu nu locuiesc cu el si cu mama.
sa revenim la tine, atunci cand el nu bea, cand zici tu ca e in toate mintile, ati incercat sa vorbiti cu el? poate, de fapt precis, are nevoie de ajutor specializat pentru a renunta la bautura. ati incercat sa vorbiti cu el sa mearga la medic, sa primeasca ajutor pentru a se lasa de baut? voi mai aveti alte rude, bunici, unchii, etc, care sa va poata oferi ajutor? in plus, cand e vorba de amenintari din astea, ar trebui mers chiar si la politie. trebuie sa gasiti o solutie ca sa plecati de acolo, fiindca altfel, viata voastra va fi in continuare un chin, si va fi tot mai rau... daca el nu accepta ajutor pentru a lasa bautura, trebuie sa gasiti o solutie si sa nu mai stati cu el... daca vrei, mai putem vorbi in privat, ca sa-mi mai dai amanunte ca sa pot sa-ti spun o parere mai exacta. ti-am zis, si la mine e ceva cam asemanator...

| marius577 a răspuns:

Si eu patesc la fel doar ca mama mea e in Italia la munca, iar tata bea si se enerveaza, si ma supara si pe mine si imi doresc sa nu fi avut tata, insa cand e treaz e cel mai bun.crying

| maria_5001 a răspuns:

La un moment dat, dupa ce induri multe. devii imun

| simona_1150 a răspuns:

Si eu am trecut prin de-astea. si crede-ma ca nu e deloc placut. un om, nu se lasa de baut, decat atunci cand vrea cu adevarat. eu aveam in casa intregi spectacole. scandaluri cu geamuri sparte si multe altele. si astea se intamplau doar in preajma sarbatorilor. mai ales de revelion. eu trebuia sa imi petrec revelionul prin politie, salvari si spitale de nebuni. crede-ma ca acest lucru a avut un impact destul de mare asupra mea. parintii mei sunt despartiti iar mama e plecata in italia de multi ani. eu stau cu bunicii si un unchi. cat timp am fost eu mica, tataia isi mai permitea sa bea sau cv de genul. acum nu se mai intampla asta. singurul de care mi-e frica este unchiul meu. atunci cand bea devine violent iar eu nu am forta necesara sa il opresc. in general, cand bea, are foarte multa forta. eu iti dau un sfat. nu lasa lucrurile astea sa te marcheze, asa cum m-au marcat pe mine, deoarece vei avea doar de pierdut din toata chestia asta. tu trebuie sa ai o fire puternica si curajoasa. sa crezi in tine si in fortele tale. asa vei reusi sa mergi mai departe.

| premamotion a răspuns:

Este o situatie dificila... Te-ar ajuta sa vezi lucrurile in viata ca venind cu un anumit scop, cu o anumita lectie, si nu aleatoriu. Nimic nu este la voia intamplarii, si toate problemele nu sunt decat indemnuri pentru a ne spori armonia cu ceilalti si cu noi. Incearca pe cat posibil sa intelegi DE CE TIE. Incearca sa intelegi motivatiile dansului, incearca sa-l ierti si sa-l accepti, si astfel il vei putea iubi, il vei putea ajuta si in acelasi timp te vei putea ajuta si pe tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tatal meu e beat si imi e foarte frica, dar daca tata e beat se culca iar ziua urmatoare e ca nou.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cat as vrea sa te ajut. dar n-am cu ce, eu trec prin aceeasi situatie si nu e deloc usor. viata mea e o continua depresie si simt ca nu mai pot... e prea mult pentru un om...atata durere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune mana pe un cuzit si zi ca daca schiteaza ceva il indeshi in elhappydar sa para serois...trebuie sa l speriibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da asa e si la mine ma cearta in truna

| mary_1175 a răspuns:

Inteleg si eu trec prin aceiasi situatie, tatal meu cand bea se cearta numai cu mama.si mie mi-e mila de mama.si noi am vrea sa ne mutam dar nu avem unde.si degeaba incerc sa vb cu el ca parca as vorbi cu peretii.eu vorbesc eu aud.astai viata sad

| doraz a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ca e atata llume in aceiasi situatie. tatal meu e un om ft tare cand e treaz, dar atunci cand e beat(nu ametit) e vai de capul si de zilele noastre(ale mamei si ale mele). pe el nu-l deranjeaza ft tare ca mai iau si note mici mentionez ca am inceput ft mine anul scolar, ci il deranjeaza(atunci cand e beat) ca nu stiu sa umblu la calculator sa fac stiu eu ce-l apuca pe el.nu intelege ca eu nu sunt o profesionista si ma disperat.traiesc intr-un cosmar.am avut si ganduri negre...acum de cateva zile e beat mort tot timpul, sper sa treaca repede perioada asta.

| DjKr3atyv3 a răspuns:

Eu cred ca daca ii pui melodia asta :
http://www.youtube.com/watch?v=eDJSUzrBx8Y
cand nu e beat, o sa realizeze prin ce momene treci tu. si nu cred ca o sa mai faca asa.
Bafta

| DieHarD a răspuns:

Lori_2472 eu asta fac mereu cand tata e beat, ma rog la Dumnezeu sa se culce si sa se trezeasca cat mai tarziu posibil dar pentru mine totul este in zadar, sau poate Dumnezeu ma ajuta si nu imi dau eu seama

| anonim16666 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.si eu ma mut saptamana viitoare.

| ahaaaaaaa a răspuns:

Vreau sa iti spun ca si eu trec prin aceeasi situatie, chiar acum 2 zile am avut un scandat mare, nu ma mai puteam opri din plans! Din pacate depind de el! M-am gandit sa plec in strainatate, sa imi caut pe cineva si sa ma mut cu el, sincer nici norocul nu prea imi surade, parca sunt blestemata si eu si mama sa traim in casa asta si sa nu avem nici o scapare! Din pacate eu nu sunt in masura sa iti dau nici un sfat pentru.ca nu ma pot ajuta nici pe mine.

| Maria_7218 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine sad. Incearca sa il ignori cat de mult se poate sad. Daca ai bunici, matusi, verisori ai putea sa stai la ei pana mai trece calvaru...intelegi tu. Incearca sa o protejezi pe mama ta si pe farti daca mai ai. Cand vine beat plecati de acasa si lasa'til singur si poate isi da seama ca nu face bine sau cand e treaz incearca sa stai de vorba cu el straight face poate, poate. Bafta incontinuare.

| LoveSroL a răspuns (pentru Maria_7218):

Degeaba se leaga el de (mine) sau restul familiei din nimicuri.

| seethesunlight a răspuns:

Prin aceeasi problema trec si eu.
sadsad

| cevasacru a răspuns:

Nu mai suferiti din cauza parintilor...in primul rand, atunci cand il prindeti pe tatal vostru treaz incercati sa vorbiti cu el astfel incat sa-si dea seama ca a gresit. cuvintele voastre trebuie sa-i ajunga la suflet sa regrete faptele sale. nu sa-l luati tare pentru ca a 2 a zi il vedeti la fel...nu sunt psiholog dar va spun ca functioneaza happy. Si tatal meu mai vine din cand in cand baut acasa dar nu se da la mine sau la mama. de mine am impresia ca se teme putin pentru ca ne mai batem in joaca si il cam pun la respect.
Vorbeste cu el ca e om si intelege...eu unu nu as suporta ca familia mea sa se destrame din cauza unei dependente precum bautura...luptati pentru tatal vostru!

| stonecold a răspuns:

Vantul bate cainii latra... asa sunt betivanii si din pacate, diferenta intre a fi beat sau treaz este asa numitul discernamant... punand altfel problema, omul beat spune ce gandeste si omul treaz gandeste ce spune... bautura este inainte de toate o boala si din nefericire nu sufera betivanul ci cei apropiati lui sad

divortul e o alternativa dar depinde numai de maica-ta... dar trebuie sa aiba curaj si sustinere din partea ta si eventual a fratilor daca mai ai, altfel nu o sa poata pentru ca este un chin psihologic enorm pentru ea...

in ceea ce te priveste nu stiu daca iti poate spune cineva cum sa faci, e din pacate foarte obositor si toti care am trecut prin asa ceva ar pute da sfaturi dar fiecare trece cum poate, mai mult sau mai putin afectat... daca ai avea puterea sa ignori cat mai mult pe cat posibil si incearca sa te bucuri de putinul care il ai chiar daca nu e legat de familie cel putin e mai putin obositor decat daca iti tot mananci nervii cu ceva care, cu parere de rau o spun, ceva ce nu poate fi reparat, singura persoana care poate face ceva e doar tatal tau si asta ma refer fara a fi interventii din exterior gen justitie... sunt multe de spus si totusi sa nu cuprinda nimic caci chiar daca betivanii sunt la fel, oamenii din jurul lor sunt diferiti...

probabil cel mai practic si stupid sfat pana cu putin noroc o sa se rezolve intr-un fel sau altul... ia-ti castile, baga-le adanc in urechi si bucura-te de muzica care iti place in timp ce e scandal...

| lori_2472 a răspuns:

In clipe grele Dumnezeu e langa tine. Tu trebuie doar sa il rogi sa te ajute in aceasta problema... daca u ii vei cere asta din inima Dumnezeu cu siguranta ...nu va trece cu vederea rugamintea ta si TE VA AJUTA.