| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am citit pe un site povestile unor fete care erau batute, injurate in cel mai rau hal de "iubitii" lor.Si m-a afectat pentru ca am trecut si eu prin asta si stau si ma intreb de ce fac barbatii asta? se simt puternici ca isi bat joc de niste fete mult mai slabe ca ei? Pentru mine, barbatii care fac asta (si nu sunt putini) sunt niste animale (ca sa nu zic altceva) si trebuie sa plateasca pentru tot ce fac ei. Ii urasc ca multi altii si nu inteleg de ce se simt indreptatiti sa faca asta unei persoane mai slabe ca ei.Eu,personal,i-as tortura in cel mai rau mod posibil pe monstrii astia. Voi ce le-ati face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt barbat si ca atare iti voi lasa o parere personala. Barbatii care fac asa ceva sunt niste gunoaie umane, niste frustrati incapabili sa-si rezolve problemele personale in ceea ce tine de ei si atunci rabufnesc pe alte persoane. Sigur aceste brute au avut experiente neplacute in copilarie pe care le perpetueaza din punct de vedere al agresorului. De foarte multe ori, noi barbatii ne credem buricul pamantului si principala creatie si avem impresia FALSA ca orice ni se cuvine. Ce trebuie facut cu astfel de gunoaie? Pai izolati de restul comunitatii si trimisi la psiholog. Poate unii mai sunt recuperabili. Cred ca cea mai mare "palma" pentru ei este sa fie ignorati. Imi pare rau si pentru femeile care nu au puterea si curajul de a iesi dintr-un astfel de cerc vicios, din cauza unei mentalitati gresite. Cred ca ar mai fi o solutie laughing. Daca tot vor sa faca pe Titi duru, sa reinfiintam luptele de gladiatori. Sa se lupte ei intre ei in arene inchise, fara spectatori (altfel ar deveni eroi), pana se decimeaza singuri. Ce zici?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai foarte mare dreptate Adi.Si chiar mi se pare buna ideea ta cu luptele intre ei fara spectatori, pacat ca n-o pune nimeni in aplicarelaughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scriem o petitie? Poate adunam semnaturile necesare. Pe barbatii astia primitivi numai cu "solutii primitive" ii mai poti combate. Sa nu mai spun ce le-asi face violatorilor si pedofililor, ca o sa fiu raportat pentru limbar trivial.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deja este o petitie online.Nu vreau sa fac reclama, dar petitia este pe site-ul postului acasa tv.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok. Multumesc. Bine de stiut. O voi semna. Toate cele bune!

24 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Trebuie sa privim situatia diun toate punctele de vedere. Eu personal, nu cred ca un om cu toate tiglele pe casa poate lua pe cineva la bataie fara nici un motiv. Cei care nu au toate tiglele pe casa sa fie trimisi la nebuni unde le este locul, in camasa de forta si injectati cu calmante laughing

La restul', sa se faca cercetari mai amanuntite si sa se descopere exact cauzele. Si apoi, intocmit dosar penal pentru infractiunea de lovire in condtitiile in care loviturile nu au fost ''aplicate'' in legitima aparare.

''Cauza care inlatura caracterul penal al faptei, prevazuta in cap. V, t. II, art. 44, C. pen., partea speciala. Potrivit legii, nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala, savarsita in stare de legitima aparare. Este in stare de legitima aparare acela care savarseste fapta pentru a inlatura un atac material, direct, imediat si injust, indreptat impotriva sa, impotriva altuia sau impotriva unui interes public si care pune in pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul public. Este, de asemenea, in legitima aparare si acela care, din cauza tulburarii sau temerii, a depasit limitele unei aparari proportionale cu gravitatea pericolului si imprejurarile in care s-a produs atacul. Ultima modificare adusa art.44 precizeaza ca se prezuma ca este legitima aparare si acela care savarseste fapta pentru a respinge patrunderea fara drept a unei persoane prin violenta, viclenie, efractie sau prin asemenea mijloace intr-o locuinta, incapere dependinta sau loc imprejmuit tinand de acestea.''

Deci daca respectiva neprihanita are un amant sub pat sau incalca abuziv proprietatea barbarului de tiran, are tot ''dreptul'' sa plece cu falca umflata.

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Inteleg ce vrei tu sa spui aici, la faza cu amantul.Dar eu vorbeam strict de cei care Nu au toate tiglele pe casa.Adica cei care se simt mari zei, sefi si cred ca sunt deasupra femeii si au tot dreptul sa faca asta. Vorbeam de cei care din motive banale sau chiar neexistente, lovesc o femeie.

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vor raspunde in fata legii conform articolului 180 Cod Penal :

Articolul 180 cod penal are urmatorul cuprins:"(alin.1)Lovirea sau orice alte acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu inchisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda. (alin. 2) Faptele prevazute la alin. 1 savarsite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu inchisoare de la 6 luni la 1 an sau cu amenda."

In practica, lovirea presupune o multitudine de acte de agresiune ale unei persoane impotriva altei persoane, prin folosirea fie a corpului propriu, fie a unor obiecte contondente sau chiar a unor acte de violenta morala. Constituie infractiunea de lovire si aruncarea in victima cu un obiect, dar si lovirea acesteia cu palma, piciorul ori alta parte a corpului, ca si amenintarea victimei care in fuga cade si se loveste. Ca exemplu de act de violenta poate fi asmutirea unui caine asupra victimei, care are ca urmare muscarea sau trantirea la pamant a acesteia, precum si tragerea de par, de urechi sau chiar punerea unei piedici urmate de caderea victimei. S-a retinut ca act de violenta chiar si suferinta pricinuita de victima ei insesi printr-un accident, daca acesta constituie rezultatul constrangerii infractorului.

Nu intotdeauna violenta sau lovirea sunt rezultatul unei actiuni, ci pot fi si urmarea unei inactiuni, spre exemplu cand infractorul are cunostinta de faptul ca un scaun este stricat insa nu opreste victima sa se aseze pe el.

Personal, le recomand si un consult psihiatric.

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Multumesc pentru articolele din codul penal, dar eu te intrebam pe tine ce le-ai face acestor "oameni".happy.si apropo de articole: cred ca o simpla amenda sau o pedeapsa cu inchisoarea timp de cel mult un an pentru acesti "oameni" mi se pare prea putin plus ca nu cred ca o sa se potoleasca dupa ce primesc o amenda (pe care oricum nu cred ca o s-o plateasca) sau dupa o pedeapsa cu inchisoarea de doar 1 an.

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

Legea e lege, nu putem face nimic mai mult. Doar nu vrei sa intri si tu la ''mititica'' doar din cauza ca doresti razbunare. Asa, nu faci decat sa demonstrezi ca nu esti cu nimic mai presus.

Ce le-as face, am precizat si mai sus. I-as actiona in judecata si as suna la un serviciu de protectie sociala. Cam asta este tot ce poti face dpdv legal.

Ar mai fi si varianta intocmirii unei petitii pe care ulterior sa o inaintezi la guvern, in vederea revizuirii articolului 180 cod penal.

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Multumesc pentru raspunsuri.

| IMC90 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai pentru ce. cu placinte happy

| Danyelusha a răspuns:

Si eu am exact aceeasi parere despre barbatii care iti bat femeile. Eu consider ca ei fac asta pentru a-si impune cu forta propriile reguli. Cred ca au o mentalitate scazuta si ei cred ca sunt puternici daca fac asta. Dar nici macar nu isi dau seama ca gresesc complet. Cel mai prostesc lucru este sa dai in cineva mai neputincios ca tine. Oamenii astia trebuie sa mearga la psiholog.

| DrA a răspuns:

Cred ca barbatii isi lovesc femeile din cauza ca se simt inferiori si cred ca prin forta lor pot echimibra balanta. GRESIT. In primul rand eu nu as sta langa un barbat care are astfel de apucaturi. Nici daca as avea 5 copii. In rest, le doresc sa se simta exact ca femeile pe care ei la umilesc. Pe acasatv.ro gasiti o petitie, pentru a se infiinta si la noi in tara o lege care sa interzica violenta domestica. Se numeste Durerea nu este iubire. Puteti sa intrati sa semnati si voi. Cred ca merita.

| Couragebv a răspuns:

Pentru orgoliul si controlul lor fac asta, eu niciodata nu as putea sa dau in persoana de langa mine, ea este mai mult decat orice pe lumea asta. Daca as vedea un prieten de al meu ca isi bate prietena, l-as calca in picioare de fata cu ea, nu cred ca m-as putea abtine.

| alonet a răspuns:

Cauta pe net profilul psihologic al narcisistilor si ai sa iti dai seama de ce happy eu nu inteleg cum de tolereaza astfel de femei astfel de tratamente, oricum pentru mine al 6 simt al femeilor e mister : intuitia bazata pe sentimente

| xGyAx a răspuns:

Intr'un fel ai dreptate,dar intr'un fel nu! exista si barbati care se poarte frumos cu femeile si isi arata dragostea fata de ele, dar sunt si barbati care ar vrea sa se creada tari deoarece vad niste fete naive si vreau sa isi bata joc de ele. parerea mea este ca ar trebui sa nu mai existe barbati rai pe lumeaa asta, ci doar barbati buni care sa iubeasca femeile ca pe ei insusiwinking

| IDamon a răspuns:

Am vazut si eu multi asemena baieti. De ce o fac? Sunt baieti care au peste 17 ani si nu au mai avut nici o relatie serioasa cu o fata si devin foarte dependenti de ea, sentimentele sunt mai puternice si o vorprietenele langa ei. Si de aceea cand afla ca acesta fata s-a dus la o anumita petrecere la care i-a interzi sa se duca de frica ca il inseala sau i-a zis ca vor sa se desparta in momentul acela nu reactioneaza atasamentul, iubirea, sensibilitatea pe care o avea fata de ea si aceea dependenta, disperare pe care o avea fata de aceea fata si ajunge sa dea in ea. Sunt de acord cu tine sa ii faci animale la fel ii consider si eu.
Ce le-as face eu? Cel mai bine este sa aiba sentimente de iubire si sa nu primeasca iubire sa nu fie bagati inseama.
Eu iti pun o alta intrebare pe care eu nu o inteleg. De ce multe fete care sunt batute nu i-au atitudine sa se desparta de ei sau la doar 2 zile dupa ce s-au despartit de ei ii vezi ca s-au impacat.
Daca vrei sa vorbim despre acest lucru mai mult baga idul meu vampiruldamonsalvatore

| IMC90 a răspuns (pentru IDamon):

Ai cartonas rosu pentru faulturi dure si consecutive la adresa limbii romane... Daca iti dau add pe mes va trebui sa-mi iau translator.

| anonim_4396 explică (pentru IDamon):

Un raspuns la intrebarea ta este ca sunt amenintate.Cel putin asta am trait eu. Daca plecam undeva sau vroiam sa ma despart de el, eram amenintata cu bataia si multe alte chestiitongue.

| IDamon a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.Eu am vazut si eu o faca care avea un pritente care nu o lasa sa se duca la petreceri si in alte locuri. Cand s-a dus la o petrecere s-a dus dupa ia a luat-o si a batut-o. Intr-un final s-a despartit de el dar ca amintire a avut o bataie sdravana.

| anonim_4396 explică (pentru IDamon):

Asta e doar un caz.Sa stii ca sunt multe alte fete/femei care au de suferit mult timp din cauza unui nenorocit.

| Larisa a răspuns:

Fac asta pentru ca ele le permit.si atat. daca vreuna ar lua atitudine, altfel ar sta treaba, si vorbesc din proprie experienta

| IngerAlb a răspuns:

Eu sunt de parere sa ajunga la puscarie.Trebuie sa spunem nu violentei.Nu am trecut prin asta, dar daca mi s-ar intampla, i-as bate fara mila.

| freewoman a răspuns:

Barbatii astia ar trebui scosi la suprafata si facuti de ras, legati si batuti de femei! Nu am intalnit violenta la mine in familie nici in relatia mea... asta inseamna ca pot fi fericita... dar asta nu inseamna ca restul femeilor nu pot fi daca renunta la batjocura prietenului/sotului! va rog sa aveti grija de armonia vietii voastre! NU TRAITI IN MIZERIE!