| Sarab21 a întrebat:

Bună seara tuturor. Scriu acest mesaj aici pentru că am nevoie de câteva sfaturi din partea celor au mai trecut prin așa ceva, restul care vor doar să râdă, să nu răspundă!
Povestea începe așa: Eu și iubitul meu am fost împreună 8 luni,totul a fost perfect, am învățat multe, ne-am ajutat, ne-am înțeles și respectat, a fost iubirea pe care mi-am dorit-o și visat-o. Am 18 ani, până la el, nu am mai avut niciun iubit, a fost primul și a fost exact cum mi-am dorit. Ba mai mult,ne-am și cunoscut părinții,familia, am plecat în alte ţări împreună, am participat împreună la multe evenimente frumoase dar ne-am și susținut în cele rele. Asta până într-un punct, punct în care a reînceput să iasa cu prietenii lui foarte mult, am fost de multe ori de acord cu ce vrea să facă, nu l-am ținut legat să zic așa, mai ales că el a și fost puțin mai golănaș iar eu cea cuminte. Au fost multe momente în care a greșit el dar și eu, am discutat și s-au rezolvat..acum..la ultimele supărări nu ne-am mai rezolvat lucrurile.El spunea mereu că o să vorbim și nu mai vorbeam, mă lăsa în aer, pentru mine nu își mai făcea timp deloc, doar pentru prieteni și alte activități. Țin minte că o perioadă de 2 săptămâni în care nu ne-am prea înțeles nici nu ne-am văzut, noi nu mai discutam, el a devenit foarte secretos, aveam impresia că îmi ascunde ceva. M-a ținut așa vreo 3-4 săptămâni, în care eu doar plângeam fiindcă vedeam cum totul se răcește intre noi iar relație nu mai aveam deloc dacă noi nu mai vorbeam,ieșeam,etc. Din câte am observat și la el,nu se simțea bine în timpul în care mi se părea că îmi ascunde ceva, iar eu i-am cerut să vorbim, să îmi spună ce e cu el, dar după cum v-am spus, mereu zicea că o să vorbim și nu mai vorbeam. A mai trecut puțin timp de când am observat asta, iar când i-am spus că eu nu mai suport rutina asta, că dacă vrea să fie liber să spună și să nu mă țină așa, să decidă ce are de gând să facem(ca o despărțire,dar nu că mi-am dorit-o,să văd cum reacționează) spunea că nu e cazul dar apoi când nu ne-am rezolvat deloc treaba a venit și s-a despărțit de mine. Vreau să vă spun că nu am făcut absolut nimic greșit, mereu l-am susținut, mereu am fost asa cum trebuie. Iar când s-a despărțit de mine mi-a spus că eu nu am de pierdut nimic, el are, că dacă nu m-am simiți bine în ultima perioadă nu are rost să mai continuăm, am plâns amândoi, am discutat tot ce trebuia sa discutam în acele săptămâni dar el tot n-a mai vrut sa continuăm. Eu nu am acceptat pe moment despărțirea, l-am mai rugat în următoarele zile sa vorbim,sa ii dau timp să își revină dacă are o problemă și să nu dăm cu piciorul din cauza unor momente rele, iar el nu a mai vrut nimic.
Acum vine și motivul pentru care am scris aici: După despărțirea asta nu mai sunt eu,m-am pierdut cu totul,nu mi-am revenit deloc,mă simt din ce ince mai depresiva, când îl vad îmi tremura tot corpul, m-am mințit că am trecut cât de cât peste dar nu am trecut deloc. Ce pot sa fac? Am tot ieșit, am încercat sa fac ce îmi place dar nicio șansă, am momente în care mai plâng, momente foarte multe în care nu vreau sa fac nimic, am foarte mulți nervi și am devenit foarte schimbată...ce sfaturi aveți? Cum aș putea să mă vindec de stările astea groaznice? Mulțumesc, aștept răspunsurile cele mai bune❤seară frumoasă!

Răspuns Câştigător
| GLA a răspuns:

Buna sora mea, am sa iti raspund si eu ca baiat cum mi am revenit dupa despartirea de prima mea iubire. Sa fiu sincer cu tine am suferit mult, nu aveam pofta de viata, ma gandeam la ea zilnic si chiar noaptea, mi-a trebuit 9 luni sa imi treaca de ea, dar crescand si trecand timpul de atunci mi-am dat seama ca la baza statea frica mea de singuratate, atasamentul si obisnuinta pe care o aveam cu fata aia, sa stam impreuna sa facem lucruri impreuna etc. Singura mea greseala a fost ca am acceptat sa ma complac in situatia aia depreseiva si sa nu ies in lume si sa imi fac o noua iubita. Ai sa razi dar de cele mai multe ori un nou partener te face sa uiti de fostul/fosta. Acum ce trebuie ca tu sa faci este asa, 1 iesi afara cu prietenii, 2 fa ti mai multi prieteni, este misto sa faci parte din grupuri a faceti activitati ( te va ajuta sa mai uiti de fostul) 3 cunoaste baieti noi pentru a ti face un alt iubit (este posibil sa cunosti un baiat din cercurile tale de prieteni facuti). Eu am fost genul care puneam la suflet orice si sa ma atasam ft repede de o fata si de fiecare data sufeream. M am maturizat si m-am schimbat. Ridica fruntea sus cat poti tu momentat ca stiu ca suferi si trage de tine, forteaza te sa iesi in lume afara sa cunosti oameni noi, iti garantez ca dupa ce iti vei face alt iubit vei uita de asta cu care a fost! Succes!

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca ai facut sex cu el e deja ceva gresit, ai incalcat porunca Creatorui de nu face sex decat dupa casatorie si trebuie sa ceri ca Dumnezeu sa iti curareaaca mintea de idolatria pentru acel baiat si trupul de pacatul curviei prin sangele Mantuitorului Hristos.Si eu am plans dula un tip care s-a insrat cu alta vreo 2 ani si cand m-am rugat aa ma curareasca de idolatria pentru el, mi- a trecut instantaneu.AI fi mai fericita daca te- ai ruga sa te ajute sa il iubrsti cel mai mult pe El, El e gelos pentru dragostea noastra si ne iubeste cel mai mult. Spune-i tot cr ai pe suflet si daca iti daruiesti sufletul Lui, vei fi elibrrata de deptesie si suferinta.Citeste Noul Testament su roaga-te sa ai o revelatie a iubirii lui care vindeca.

| Violleta2022 a răspuns:

Voi doi sunteti INCOMPATIBILI si era de asteptat sa se rupa relatia, fiindca sunteti atat de diferiti si vreti lucrui diferite.
Tu-l vrei acasa, langa tine, sa fie doar cu tine, iar el vrea distrcatie cu prietenii, cu mai multe fete, varietate, mai multe pasarici si evident nu vrea sa se insoare la anisorii astia, ci sa se distreze, sa zburde samd.

cauta-ti altul!
Asta este unica recomandare!

| sierra1 a răspuns:

"Cum caut o întrebare pe TPU?"

fiind prea multe intrebări mă rezum la asta: in dreapta sus e o casetă "caută intrebari și răspunsuri". Scrii acolo ce vrei și apeși Enter

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Lași timpul să te vindece.
Filmul ăsta îl vei tot vedea, până când vei deveni imună.
Relațiile se întâmplă pur și simplu, indiferent că te chinui pentru ele sau nu. Când începe să scârțâie, dacă te lupți să o salvezi, lungești drama și suferi mai mult în final.
Stai acasă pe seriale sau podcast-uri, trăiește-ți depresia, apoi vei fi bine. Poate dura o lună sau chiar două, apoi te plictisești de atâtea gânduri mărețe, și îți revii treptat.

| Sarab21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am deja 2 luni de când sunt așa..de aia am cerut câteva sfaturi, îți mulțumesc!

| halogen001 a răspuns:

In timp trece totul. E un fel de inertie. Omul se obisnuieste cu ceva si i se pare greu fara, dar nu dureaza mult si scapa de iluzii. Realitatea e mai puternica si trecutul ramane in urma.

| Sarab21 explică:

Fiind cont nou și nouă pe acestă platformă, nu știu de ce s-a lipit și regulamentul și încă o dată textul, scuzați spam ul!