| IoanaMra a întrebat:

TPU ce sa fac? Prietenul meu vrea sa ne despartim pe motiv ca nu mai rezista cu toate problemele de la faculta si sa imi mai acorde si mie afectiune. Avem o luna si imediat (diminica) o saptamana, nu e mult deloc, dar fiind primul cu care am discutat normal si singurul de care am fost alaturi mereu, tin la el foarte mult! Sunt o fire puternica, dar simt ca, cu el este altceva ce ma tine legata de el... ceva ce nu am mai simtit pana acum. Tin sa zic ca eu nu am avut relatii mai mult de o saptamana pana acum, desi am 17 ani si 6 luni. Pur si simplu nu tineau! Credeti'ma ca nu l'am inselat niciodata chiar daca el e in Sibiu si eu acasa (distanta de 2 ore intre noi) si ne vedeam doar sambata cand venea acasa. Nu m-am crezut in stare sa ajung sa tin atat de mult la cineva, dar eh! Cum sa ii mai arat ca nu vreau sa il pierd? Simt ca e distant, rece si indiferent, dar cum a zis si el, are multe probleme acum. Cu locuinta, familia, etc. In seara asta merge in club karaoke si, sincer nu'mi prea convine. M'a facut geloasa cu fiecare ocazie pe care a intalnit'o, spuneti'mi voi, ce sa mai cred? Si mai ales, ce sa fac? L'am inteles, dar nu mai pot, ma doare ca nu mai e el.Toni de la inceput! crying Vreo idee? puppy dog eyes Mi'a zis pe mess "atunci m.ai bine facem o pauza sau o lasam balta...ca presimt ca nu o sa fac fata"

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

In dragoste e nevoie de doua persoane care sa fie pe aceeasi lungime de unda, cu sentimente la unison,ceea ce in cazul tau nu vad sa fie. Ne spui ca vrea ba pauza, ba sa il lasi in pace, sincera sa fiu,cred ca ori si-a gasit pe alta acolo, ori vrea sa faca acest pas in viitorul apropiat.
Dar daca spui ca mai si bea mult, aici se schimba treburile,daca nu te-a ascultat, chiar crezi ca se va lasa asa usor de bautura?
Ce te face sa crezi ca ii vei face fata,beat fiind, injrandu-te, ba chiar ridicand mana la tine?
Eu zic ca mai are o farama de demnitate in el incat ti-a cerut sa va despartiti, te-a iubit, si din respect pentru iubirea ce a fost, prietenia avuta, vrea sa se retraga demn, deci lasa-l in pace, chiar daca il iubesti!
Iubirea se dovedeste si prin faptul ca daca cel iubit nu te mai vrea, sa ai puterea sa taci si sa inghiti si sa te dai deoparte,lasandu-l sa mearga pe cale ce si-o alege, chiar gresita fiind, daca el asa considera ca va fi fericit!
Va durea un timp, dar cu timpul se va estompa, vei gasi sufletul pereche si cand vei privi in urma vei spune: am facut ce trebuia!@

9 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Eu cred ca s-a cam plictisit si isi doreste o schimbare!

| NuDauFunda a răspuns:

Fii si tu mai distanta cu el. Da-i de inteles ca a inceput si el sa te lase pe tine rece. Daca tine cu adevarat la tine va incerca sa-si indrepte greselile. Daca nu...ei bine, macar te vei convinge ca nu e de nasul tau si ca e mai bine asa. Va durea la inceput, dar e mai bine.
Din cele citite deduc ca esti genul ala de fata cuminte, loiala si sufletista. Nu stiu cum s-o fi purtat cu tine la inceput, de a reusit sa te cucereasca, da' eu deduc ca nu sunteti compatibili deloc.

| Skylerx a răspuns:

Incearca sa mai vorbesti cu el si spune`i ce simti pentru el [daca simti asta, inseamna ca nu mai e doar un prieten]...

| EnvyU a răspuns:

Nu vreau sa fiu rau, dar inseamna ca nu tine asa de mult la tine precum tii tu la el ...altfel nu te-ar lasa, nu ti-ar fi zis sa faceti o pauza (care de fapt inseamna despartire). Cred ca doar incearca sa iti zica sa va despartiti, mai subtil. In locul tau as incerca sa port o discutie serioasa despre felul in care se comporta si sa ii spui in fata, tu tii la mine dar vrei sa ne despartim? zi-mi sincer daca asta vrei. problemele pe care ti le-a zis nu sunt motive pentru care sa te inlature happy problemele se impartasesc si treceti peste ele impreuna. Asta daca chiar vrea sa fie cu tine. ciao

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Distanta si facultatea ii deschid un alt camp de "actiune" prietenului tau. Clar are pe altcineva si nu este un tip serios. Ar fi o pierdere de timp din partea ta sa accepti o astfel de persoana langa tine, care dupa o luna iti da papucii. Sunt zeci de mii de studenti care au prietene si pot face fata situatiei DACA VOR! Voi atinge un aspect mai delicat, insa important, zic eu. Daca ti-a propus relatii sexuale si tu ai refuzat (si foarte bine ai facut in acest caz daca ai procedat asa), se poate sa fie interesat de alta care i se arunca in brate, ca sa nu folosesc alt termen mai urat. O relatie nu se consolideaza intr-o luna. Nu apuci sa cunosti persoana (uneori nici dupa ani de zile). Daca vrea sa renunte la tine, fii inteligenta si renunta tu la el! Mai bine suferi acum, o vreme, si trece, iar apoi te ridici si mergi demna mai departe decat sa fi presul mofturilor lui. Oricum "te simte" ca esti indragostita si va cauta sa te joace cum vrea el. Iti spun si tie experienta vietii mele: la 25 de ani am cunoscut o tipa. Am fost in limba dupa ea. Relatia a durat 5 ani si apoi ea mi-a dat papucii pentru altul. Am suferit ca un caine dupa ea. Mi-a trebuit ceva sa-mi revin. Insa, acum, imi dau seama ca D-ZEU m-a oprit la timp. Asi fi avut o viata de cosmar cu ea. Si BTW, ea e si mai nefericita cu respectivul cu care s-a casatorit. Asta pentru ca "D-ZEU nu bate cu boata, ci cu socoata!" laughing Sfatul meu de barbat de 40 de ani: nu te injosi pentru cineva care nu te vrea, care te va folosi si te va lasa cu ochii-n soare! Bafta si numai bine!

| IoanaMra explică:

In plus...bea foarte mult! crying Si am incercat sa'i explic ca nu e bine...dar a zis sa nu ma bag!

| IoanaMra explică:

@ßℓööđץ Aloo prin prieten ma refer la iubit! Si da.i'am zis ce simt si stie foarte foarte bine.degeaba!

| IoanaMra explică:

@ foxi Poate. daca asta vrea.asta o sa primesca...e cel mai bine asa!

| daryusBoss a răspuns:

E uros accepti ca s-a despartit de tine si cauti pe alt cinevabig grin