| UserName450 a întrebat:

TPU. Nu mai suport mama. Imi zice "Ai mancat pe dreacu". Ieri am mancat peste si mi-a fost foarte greu sa iau oasele, dar ea a tipat la mine de s-a auzit pana la 1 km departare. Ce sa fac cu mama mea? Am 15 ani

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Când este mai bine dispusa discuta cu ea despre cum te afectează atitudinea ei. Dar vorbeste-i cu blândețe și respect profund.Iar tu sa ii răspunzi frumos. Un răspuns blând îndepărtează furia.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Gaseste un moment potrivit, cand este si ea mai calma, si spune-i ca felul ei de a se comporta uneori te doare si ca ai vrea sa ai o relatie mai frumoasa cu ea, o relatie in care fiecare il respecta pe celalalt.

| cosssmyn a răspuns:

La orice sa-i raspunzi cu dragoste, in rest nu le lua prea in serios Dumnezeu are grija de toate si de toti.

Roaga-te pentru ea

| Denisa_Alexandra_2001 a răspuns:

Stai că n-am inteles n-ai fost destul de explicidă.

Poate mama ta e ingrijorată si te pune să mananci din cate am inteles să-ti facă un bine tie.
Orice mama ridica tonul poate trece printr-o perioada mai delicată incearcă s-o intelegi.
Nu toate mamele sunt la fel unele-s iubitoare altele-s mai severe si dure dar sunt sigură ca tot ne iubesc indiferent de cum sunt ele.

Ce să faci? să comunici mai mult cu ea să-i spui că nu-ti place cand ridica vocea si te ceartă si să rezolvi problemele cu ea.
Pentru ca comunicarea e cea mai bună.