| DeCeMaiContează a întrebat:

TPU,sunt foarte speriat. Dupa cum v-am mai spus, parintii mei divorteaza.Acest divort a pornit de la un lucru super banal:o simpla curatenie.Mama spala pe jos,tata a calcat iar mama doar i-a spus sa aiba grija sa nu calce. Tata s-a enervat, mama i-a spus sa se calmeze iar apoi tata i-a spus ca l-a jignit si ca baga divort.Eu si mama chiar nu intelegem de ce e atata scandal pentru nimic.Mama a incercat sa-l impace, dar el nu vrea si cand mama il intreaba care e motivul pentru care baga divort tata nici nu-i spune de ce si zice doar ca au terminat-o.Acum tata o lasa pe mama sa plateasca toate datoriile de una singura.Ei bine, azi mama l-a sunat pe nasul meu(adica fratele lui tata) si i-a explicat situatia.El s-a mirat de toata aceasta situatie(e si normal)a spus ca va vorbi cu tata.Si chiar sper ca-l va mai linisti pe tata deoarece vom sta toti in aceeasi casa(eu,mama,tata si bunicul meu).Dar acum mi-e teama ca tata va reactiona si mai urat,chiar daca oricum nasul meu afla despre divort mai devreme sau mai tarziu.Cea mai dificila parte este ca tata are o fire orgolioasa si nu se calmeaza deloc usor.Ce as putea face in aceasta situatie? Mai ales ca mama i-a vorbit foarte calm atunci cand au avut aceasta cearta si nici nu a ridicat tonul, doar i-a spus sa aiba grija sa nu calce unde spala.Va rog sa ma ajutati.Si sa nu indrazniti sa va bateti joc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, esti probabil prea mic pentru a intelege sau vedea adevaratul motiv al divortului. cel mai probabil, tatal tau are deja o iubita si astepta demult un motiv, chiar si banal, sa provoace o cearta si un divort.
Niciodata un cuplu fericit nu se desparte de la o asemenea banalitate!

| aXy99 a răspuns:

Dupa cum ti-au spus si ceilalti, e clar ca nu acesta e motivul principal pentru invocarea divortului.
Vorbeste cu el...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Motivul e sigur altul daca este vreo unul. Altfel orgoliul este o tulburare psihologica care distruge pe cei din jur si pe cel care nu poate sau nu vrea sa scape de narav. Eu posibil sa fie si un foc de paie care va trece. Ideea de a interveni frate-su la el ca ati vorbit voi cu el, ca e nas etc, nu mi se pare chiar buna, posibil sa-l enervaze mai rau. Trebuie lasat in apele lui un pic de vreme, evitat subiectul, isi va mai tine coada sus o vreme si isi va relua viata normala singur. Rabdare

| GoldenZenith a răspuns:

Eu cred că tatăl tău are un alt motiv pentru care vrea sa divorțeze și a folosit faza aia ca pretext. Poate are pe altcineva sau pur și simplu nu mai este fericit in căsnicie.

Tu ai vorbit cu el? Încearcă să vezi tu ce îl deranjează sau ce îl supără atat de tare încât să vrea divorțul. Spune i că te afectează și că să știi adevărul cu siguranță te va ajuta sa fii mai bine și să treci peste happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatăl tău are o amantă sau e satul de viata pe care o duce și vrea sa schimbe asta. Nu-l poți împiedica.

| Donutssss a răspuns:

In primul rand, eu nu cred ca asta e motivul real al divortului (daca va fi sa se intample). Daca tatal tau asta isi doreste, atunci sigur cearta asta nesemnificativa pe care a avut-o cu mama ta nu e motivul real. Si stiu ca e greu ca parintii tai sa divorteze, dar crede-ma ca e mai bine asa, sa te vezi cu fiecare separat, sa petreceti timp impreuna astfel decat sa auzi certuri si reprosuri si sa fie o atmosfera constanta de nefericire. Asta in cazul in care tatal tau chiar doreste sa plece.
Cat despre ce ai putea face tu pentru a-l calma, parera mea e sa ii lasi pe ei sa isi rezolve problemele. Pana la urma tu nu ai facut nimic, ei s-au certat si ei se vor si impaca. Si eu zic ca unchiul tau nu il va face pe tatal tau sa fie si mai suparat, ci poate il va face sa inteleaga ca a exagerat.
Oricum, sper sa iasa totul cum iti doresti happy