| CuteGirl1996 a întrebat:

TPU,va rog ajutati-ma, va rog din tot sufletul meu dati-mi cat mai multe raspunsuri si cat mai repede.
Azi dimineata parintii mei s-au certat foarte tare si au zis ca divorteaza.Nu stiu ce sa mai fac nu ma pot opri din plans,si in momentul de fata plang,nu stiu ce sa fac,cui sa ii cer ajutorul,imi este asa frica,va rog ajutati-ma din tot sufletul,nu am nevoie de glume sau alte raspunsuri de genul, va rog ajutati-ma sincer.Am aproape 11 ani.Atunci ca se certau nu mai incetau, iar eu nu mai puteam si le.am zis sa inceteze,dar degeaba, s-au infuriat si mai tare.Imi este asa frica.Nu stiu ce sa fac, va rog spuneti-mi ce sa fac si voiam sa va mai intreb daca exista posibilitatea de a intra in depresie din cauza asta.Va rog,spuneti-mi ce sa fac sa nu divorteze,va rog imi este asa frica,si cum am zis imi vine sa plang mereu,cum ma pot opri,pur si simplu imi doresc sa ma pot opri, dar nu pot.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pentru moment nu poti face mare lucru, dar cand se potolesc, ai putea sa vorbesti cu ei si sa ii faci sa inteleaga ca tu ca copil ai nevoie de sprijinul si dragostea ambilor parinti.
Este pentru prima data cand se cearta?
Lasa-i sa se linisteasca si apoi vezi ce poti face, daca ei nu reactioneaza la vorbele tale, atunci nu cred ca se poate face ceva.
Nu mai plange, roaga-te si aprinde candela poate ai noroc.
O zi bunahappy

| CuteGirl1996 explică (pentru caramela):

Nu,nu este prima data, dar nu i-am mai vazut niciodata certandu-se asa.Multumesc pentru sfat!

12 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dumnezeu este Acela care poate rezolva orice problemă dacă este chemat în ajutor. Problemele de felul acesta sunt destul de delicate; iar intervenția omului poate face mai mult rău decât bine.
Cei mai mulți oameni sunt iresponsabili; ei se căsătoresc, se ceartă si divorțează după bunul plac. Iar dacă le pui întrebarea cum rămâne cu copilul si de ce trebuie să suporte lipsa de maturitate a părinților, acestia de pe urmă dau din umeri, ca si cum ar fi un lucru normal sa sufere si copilul.
Si măcar că s-a ajuns până aici, măcar că s-a trăit atâta timp fără Dumnezeu, măcar de acum înainte omul să nu incerce să rezolve lucrurile fără Dumnezeu, fără a se tine cont de voința divină.
Dumnezeu este Autorul si Întemeietorul căsătoriei; dar Satana găsește o deosebită plăcere în a o destrama. Nu spunem noi că atunci când omul are nervi că are draci? Dacă Dumnezeu nu este invitat, chemat, dorit in familie, atunci cel rău Îi va lua locul indiferent de voința omului; cale de mijloc nu există.
Cât despre report eu nu ma tem; ci mă tem de Dumnezeu. Căci în ziua judecății lui Dumnezeu voi fi tras la răspundere de a-i avertiza pe oameni de pericolul în care se află.
Si chiar daca nu m-as teme de Dumnezeu, oare nu este datoria noastră morală de a-i ajuta pe semenii noștri când sunt în nevoie, si cu tot ajutorul pe care-l putem oferi? Sau care este omul acela dintre noi care sa răspundă aici pentru funda sau doar ca să se afle în treabă? Ba încă m-am rugat ca Dumnezeu sa intervină în viața acestei familii si sa nu fie lăsată pe mâinile celui rău.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonimg):

Ooo,nici nu stiu ce se faceau astia fara tine, ce noroc ca existi.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonimg):

"Dumnezeu este Acela care poate rezolva orice problemă dacă este chemat în ajutor."... Deci D-zeu a dat oamenilor creiere pentru ca tot El sa vina si sa rezolve problemele lor.
"Problemele de felul acesta sunt destul de delicate; iar intervenția omului poate face mai mult rău decât bine."... poate face? sau poate ca nu face? ce-ar fi sa mai studiezi si sa te intorci atunci cand vei fi sigur.

"Dacă Dumnezeu nu este invitat, chemat, dorit in familie, atunci cel rău Îi va lua locul indiferent de voința omului; cale de mijloc nu există."... Daca cel rau Ii va lua locul indiferent de vointa omului... atunci inseamna ca omul nu are nicio vina. De cand ma stiu, inca nu am vazut si nici auzit ca D-zeu sa fi mers la vreo familie, iar biblia contine multe contradictii, adaugari, si greseli ca trebuie selectate si eliminate multele minciuni ce le contine.

Mult mai logic si simplu ar fi: "Dacă Corectitudinea nu este dorita in familie, atunci Haosul ii va lua locul foarte constient si evident; cale de mijloc nu există." Si asa elimini toate persoanele invizibile (D-zeu si Satana) despre care tu na-i niciun habar... si nici pe departe nu esti tu cel ce stabileste ce treaba au ei sau cum isi fac ei treaba.

"Căci în ziua judecății lui Dumnezeu voi fi tras la răspundere de a-i avertiza pe oameni de pericolul în care se află."... sau "vei fi tras la raspundere pentru ca... ii avertizezi pe oameni din lipsa de ocupatie, de fapt te bagi si tu ca musca-n lapte, deoarece asta ti se pare ca te indeamna biblia.

mai continui?

| anonimg a răspuns (pentru NGheorghe):

"Nu cei sănătoși au trebuință de doctor, ci cei bolnavi."
Tu daca nu ai nevoie de medic, asta înseamnă ca toti ceilalți nu au nevoie?
Si dacă toti oamenii au nevoie de medic, cu cat mai mult au nevoie de Dumnezeu. Caci nici o vindecare fizica sau sufletească (spirituală) nu vine de la sine. Tot asa nici problemele nu se rezolva de la sine.

| NGheorghe a răspuns (pentru anonimg):

Eu doar ziceam ca interventiile tale si cat si al celorlalti creduli din din religia ta nu vor rezolva niciodata problemele oamenilor de aici sau din alta parte. Din primele randuri se vede ca scopul tau este acela de a lălăi cât mai mult, si tot ce iti doresti tu este ca oameni pe care ii intalnesti sa ajunga in situatii tragice... doar cei ajunsi la disperare iti citesc aberatiile... niste citate invatate pe de rost. Am deschis o gramada de subiecte si nici la unul nu te-ai incumetat sa raspunzi. Doar la la la --- citate si versete --- ca-i plina biblia de ele.
"Si dacă (toti) oamenii au nevoie de medic" este deoarece au crezut si cred in minciuni si in mincinosi, dar aberezi cand zici ca "toti", poate ai vrut sa zici "toti religiosii" ca tine au nevoie de doctor.
"Tot asa nici problemele nu se rezolva de la sine." Exact asa! doar ca tu nu rezolvi probleme ci amâni rezolvarea lor, timp in care ai mai crea vreo alte 10 daca ai putea.
Daca nu esti capabil/a sa dai explicatii la observatiile mele atunci la ce iti foloseste sa dai citate?

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Lasa-i in pace, asa fac la suparare. Dupa ce termina se vor calma si nu divoreaza nimeni, sunt doar vorbe spuse la nervi.Mergi in camera ta, sau afara si lasa-i in pace, o sa inceteze cand termina ce au de spus.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Kenya a răspuns:

Asta e. In viata parintii se mai si cearta, n-ai ce face. Nu pot ramane nefericiti impreuna. Gandeste-te ca e spre binele lor.
Dar totusi incearca sa vorbesti cu ei si spune-le cat te doare.
Nu mai plange ca plangj degeaba...

| Vi003 a răspuns:

Iesi afara si linisteste-te, cauta sa-ti revii. Incearca sa le spui ca astfel de probleme nu se discuta in prezenta ta si ca nu-ti doresti sa auzi tot felul de reprosuri pe care ei si le adreseaza. Ar fi bine sa chemi o ruda apropiata si de incredere sa stea cu tine prin casa, doar cand sunt amandoi parintii. Poate asa, le va fi jena sa tipe unul la altul, pe motive doar de ei stiute. Ce sa-i faci, uneori adultii se comporta ca niste copii rasfatati carora li s-a urat cu binele! Ai grija de tine si nu mai sta in preajma lor cand incepe circul. Ce o sa vezi si o sa auzi, n-o sa ti se stearga din minte toata viata!

| ion1731 a răspuns:

In primul rind trebuie sa gasesti cauza certurilor dintre parintii tai.
Mai poti sa-i ameninti sa nu se divorteze prin ceea ca daca divorteaza vei pleca de acasa ( desigur ameninintare doar) sau ceva mult mai rau care ei nu-si vor ierta daca tu vei pati ceva ( asta doar in cazuri extreme- desigur doar amenintare)De dorit sa nu te implici in certurile lor, cel mai bine sa-i lesi sa se linisteasca si sa vorbesti cu fiecare separat.Dar poate le trece de la sine- uneori adultii nu inteleg de ce se cearta- principalul tu in viata sa nu repeti greselile lor- si sa nu te certi cu sotia in preajma copiilor sau chiar sa nu te certi.Mereu exista cale pasnica de rezolvare a lucrurilor.
Sper ca te-am ajutat.

| stefanii a răspuns:

In pimul rand lasa-i pe ei sa-si rezolve problemele ca adultii,iar dupa ce se vor linistii vor lua decizia corecta. Pentru a putea judeca situatia ar trebui sa stii motivul certii,dar tatal si mama ta,ca orice parinti,nu-si vor implica copiii in chestii de genu. Nu trebuie sa iti fie frica,trebuie sa te calmezi si sa te comporti indiferent,de parca pe tine nu te afecteaza,ca sa vada cu tu esti un copil puternic. Cand ei se cearta tu du-te pe afara si plimba-te.
Nu are de ce sa-ti fie frica,doar nu-ti taie tie capul nimeni pentru ca intre parintii tai sunt niste divergente.
La nervi oamenii spun si ceea ce nu vor sa spuna, scot totul pe gura, ei au zis ca divorteaza la nervi, dar cum am spus si mai sus, dupa ce se vor linisti vor lua decizia corecta.
Daca chiar se gandesc la tine vor lua in calcul si parere ta de a nu divorta...
Si chiar nu trebuie sa plangi, cu timpul totul se va rezolva!
Nu fii trista! Totul va fi bine!winking
Sper ca te-am ajutat! happy :*