| Swwetly a întrebat:

Un băiat daca e îndrăgostit de o fata care bea și fumeaza cum ar accepta sa fie mama copiilor săi? Având în vedere că majoritatea fetelor fac asta, ce generație va fi? Ce copii vor ieși din fetele astea fumătoare, destrăbălate? Ne ducem de râpă. Noroc că mai există și fete și băieți cu capul pe umar.Voi ce părere aveți.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Uite-te la cei din generatiile parintilorsi bunicilor tai. Jumatate fumau si beau si atunci, poate si mai multi decat acum (bautura si tigarile erau mult mai ieftine)!
Daca ar fi asa de nocive, jumatatea generatiei tale ar trebui sa fie handicapati din cauza ca ei au fumat si au baut.
Problema exista, intr-adevar, dar din alta cauza:
Tineretul nu face destula miscare, mananca nesanatos iar din cauza ca stau toata ziua calare pe telefoanele lor "destepte", sunt prostiti prin internet toata ziua!
Acest stil de viata dauneaza mult mai mult decat fumatul sau cateva pahare de bere intr-o saptamana!

| minrest a răspuns:

Generatiile care fumau si beau mult sunt in trecut, si uite ca nu a fost nici o nenorocire. Acuma tinerii fumeaza si beau in masura mult mai mica decat generatia mea. Sunt mai inteligenti, mai isteti, mai emancipati. Dar cine vrea sa se planga, va gasi mereu motive.

| Holiday a răspuns:

Acum nah, daca bea ocazional, moderat, la un restaurant, intr-un club, la o petrecere, etc, care e problema?! La fel si cu fumatul, daca nu fumeaza in prostie, iar nu e vreo problema.
Pe de alta parte, o tipa care si-a trait tineretea intens, a experimentat, are o experienta de viata, poate fi de multe ori o mama mai buna decat una care a stat si a asteptat sa apara "Fat-Frumos" si apoi se apuca de facut copii, ca in general la astea cam asta e mersul.

| sofisis a răspuns:

A fuma si a fi destrabalat nu sunt deloc sinonime. Mai mult, toti oamenii trec prin perioade de destrabalare. Asta ar insemna ca nimeni, niciodata nu e capabil sa devina un adult responsabil. Eu fumez. Si sotul meu.
In tinerete ma duceam in club de joi pana duminica si luni direct la munca. Unde e problema, ca nu pricep. Cu ce imi afecteaza partea asta a vietii mele faptul ca acum sunt mama si sotie si castig foarte bine?

| Legion7X a răspuns:

Într-adevăr viciile părințiilor pot schimba comportamenul normal în cel vicios al tinerilor.

Destrăbălarea este definită ca un desfrâu liber în care te descotorosești de conduitele cuvenite și alarmante făcând loc celor negative sau amesticate cu viciile altora uneori pentru a dovedi compatibilitatea socială ținând cont că 20 de inși fumeazã și bea iar tu nu.
Deci intervine marginalizarea.plitiseala lor față de tine în situația de șuetă în colectiv. Fără puțin omor între aceștia devii deja spectator.
Iar spectatorii întodeaua asistă și pleacă.

| Dalmore a răspuns:

Am 23 si nu beau, nu fumez si nici prietenele mele nu beau decat la ocazii superspeciale. Fiecare are viciile lui, nu-mi spune ca tu esti perfecta, mananci 100% sanatos, esti pasionata de fitness and so on. Cand iubesti un om, il iei asa cum e, nu pe criterii de genul: fumeaza, nu fumeaza. Si iubitul meu fumeaza si m-am obisnuit cu asta, e dreptul lui. Copii prosti se nasc tot timpul si nu neaparat din cauza destrabalatelor, sunt si destule persoane care nu pun gura pe tigara, dar sunt semianalfabete.

| Yurisa a răspuns:

Buna! Am aproape 20 de ani si nu stiu prin ce cercuri invarti tu dar eu nu fumez si beau doar la petreceri. Si nu sunt singura, am multi prieteni la fel ca mine.
Daca cineva are un viciu nu inseamna ca este destrabalat, femeile si barbatii au fumat si au baut de cand lumea si pamantul, nu se duce nimic de rapa stai calma laughing

| Mircea08 a răspuns:

Una e sa bei un pahar si sa fumezi si alta e sa fii destrabalata. Stiu parinti care beau si fumau si care au avut copii care nuci nu beau si nici nu fumau (nu toti)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care ar fi motivul pentru care n-ar accepta?
Nu-l afectează cu nimic pe copil dacă mama lui a fumat înainte sa rămână însărcinată.Sau dacă va fuma iar după ce va naște.
Si nu, nu cred ca motivul pentru care ne ducem de râpa este ca femeile fumează.Sau beau(cu anumite ocazii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna au existat femei care au baut si-au fumat, nu-i nimic in neregula cu generatia asta, nu ne ducem nicaieri.

| unvecin a răspuns:

Bine gândit. Respect. Cred că viitorul va fi colorat, dar putem alege ce culoare să fim...

Sunt și oameni care din principiu nu folosesc nici tutun, nici alcool. Personal cunosc zeci de tineri (băieți și fete) care n-au pus în gura lor niciodată așa ceva. Cunosc și oameni în vârstă, la fel.

Dacă în lumea ta predomină chestiile astea, schimbă-ți lumea. happy

| Anabela777 a răspuns:

Generatia asta oricum e cea mai inteligenta dintre toate daca stam sa facem comparatii.

| andreeabobo a răspuns:

Bautura si fumatul sunt chestii de mii de ani...
Acum depinde de gustul fiecaruia pentru partener.
Depinde cat bea si ce fumeaza. Daca are limite e ok, altfel. nu stiu

| HugeHulk a răspuns:

Fetele astea care zici tu au 18 ani, pana la 25 isi vor mai schimba modul de viata.