| Anomim2025 a întrebat:

Unui amic de 30 ani i-a murit tatăl acum câteva luni. Plânge în fiecare zi de atunci, iar soția lui nu știe ce poate să facă ca să-l ajute. Se gândește tot timpul la tatăl lui și nu prea mai vorbește mult...

Ce se poate face?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă s-ar încrede în Dumnezeu, ar înțelege că moartea este doar un somn; și că dacă tatăl lui a murit împăcat cu Dumnezeu, se va bucura să-l întâlnească iarăși dacă și el va trăi în ascultare de Dumnezeu.
Depresia este lipsa de credință în Dumnezeu.
Depresia nu ar exista dacă oamenii s-ar încrede în Dumnezeu. Nu există un alt tratament mai sănătos. Este de datoria noastră să căutăm să cunoaștem pe Dumnezeu. Aceasta trebuie sa cunoască prietenul tău. Arata-i mesajul acesta căci este spre binele lui.

| Anomim2025 explică (pentru anonimg):

El știe că este deja în Ceruri.
Dar plânge pentru că îi lipsește fizic.

11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Simplu.Niste antidepresive din noua generatie l-ar putea ajuta sa se simta mukt mai bine.E bine de incercat de mers la doctorul psihiatru.Ce are el se numeste depresie.

| RAY a răspuns:

Trist,nu are ce face, totul trece, greu dar trece

| Freya1 a răspuns:

Ar trebui sa mearga la un psiholog iar prietenii sa ii fie alaturi.
Nu prea are ce sa ii faca sotia decat sa il inteleaga si asculte.

| minrest a răspuns:

Plansul in continuu si vorbitul putin sunt doua simptome ale depresiei. Tine cont ca au trecut deja cateva luni. Mai bine ar merge la psihiatru.

| Dalmore a răspuns:

Omul e in depresie, a suferit un soc, ar trebui sa mearga la un psiholog. Fii alaturi de el, spune-i ca il asculti oricand daca are nevoie, nu prea are ce sa faca, trebuie sa accepte ideea la un moment dat si sa aiba rabdare....toate trec in timp.

| Endoryus a răspuns:

Toti mai sus spun ca se duca la doctor. Doamne fereste. SUnt atatia oameni care le mor parintii zilnic si nu isi mai tai venele. Vai de capul meu.
Ce se poate face? Nimic. Ii trece cu timpul. Poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are 30 de ani...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ha? Si la 30 de ani esti robot, n-ai sentimente?

Poate a avut o relatie apropiata cu el.

| gabriielaaa a răspuns:

Să fie alaturi de el si să il asculte să înțeleagă. De nu sa vorbească cu un medic.

| alinadianaaa a răspuns:

Incearca sa ii fii alaturi sa il sutii. Daca vezi ca nu se imbunatateste starea lui pshica consulta un pshiolog.