| Eva2023 a întrebat:

Salut!

Am 28 de ani. Am crescut intr-un mediu violent si am trecut si printr-un abuz sexual la o varsta frageda. Aceea a fost singura mea experienta sexuala. Imi e rusine, dar asta e adevarul.
Am reusit sa plec la 18 ani, ba chiar sa fac o facultate si sa ma intretin singura. Acum am un job stabil si bine platit si in sfarsit imi pot ajuta si sora mai mica financiar.
Ideea e ca am asa o frica de tot ce inseamna sexualitate, intimitate, incat mi-e groaza. Fac terapie, m-a ajutat cat sa incep sa vorbesc cu baieti, ba chiar m-am dus si la un date recent, dar ideea de a fi nevoita sa fac sex intr-o zi ma sperie asa tare ca nu vreau o a doua intalnire.

Din cauza faptului ca viata mea timpurie a fost asa dezastru, visul meu cel mare e sa am intr-o zi propria mea familie, un sot bun si un copil. Am muncit mult sa pot sa fiu stabila financiar, iar acum as vrea sa ma axez si pe relatii. Simt insa ca la 28 nu mai are rost sa incerc. Majoritatea sunt casatoriti deja la varsta asta.

Am avut o foarte scurta experienta cu un baiat din Tunisia, coleg cu mine la munca, pe cand aveam 23 de ani, dar de la a doua intalnire imi baga mana sub bluza fara acordul meu. Nu am mai iesit cu el, dar oamenii m-au blamat putin, ca sunt inceata, ca nu mai am 15 ani.
Ma rog, prieteni multi nu am. Ies ocazional cu ei, dar sunt un grup ff mic. Incerc in schimb sa particip la evenimente care se tin in oras (Stau la Cluj), mai socializez la birou si am incercat si dating apps. Imi e insa groaza, groaza reala de a merge la o intalnire, stiind ca urmeaza alta si intr-un final sexul. In acelasi timp ma gandesc ca deja e cam tarziu pentru mine sa am pretentii sau criterii si chiar daca cineva nu ma atrage deloc, tot vorbesc cu el, ca ma gandesc ca altul nu mai vine deja la varsta asta. Simt ca a plecat trenul...
Aveti ceva sfaturi pentru mine? M-ar ajuta

17 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu-ti pierzi speranta si sa nu faci compromisuri, pentru ca esti inca tanara si ti se pot ivi multe oportunitati. Inca poti gasi un barbat asa cum ti-ar placea tie si inca iti poti permite sa alegi. Alege pe cineva cu o cultura si mentalitate similara tie, altfel vei suferi. Ce vreau sa spun? Pai uite ce era sa faci... dupa ce ai scapat dintr-un mediu violent in care ai fost abuzata, era sa alegi un barbat care provine dintr-o cultura in care se considera ca barbatul e indreptatit sa subjuge femeia.
Gadeste-ti un barbat care nu doar ca te trateaza ca pe egala lui, ci ca pe o printesa. Poti! Succes!

| mihai69 a răspuns:

În primul rând nu trebuie să îți fie rușine, nu ai nicio vină pentru ceea ce ai pățit în trecut.
Apoi, ar trebui să lucrezi cu / pe tine, să accepți că sexul e o activitate normală pentru orice ființă vie, inclusiv oamenii. Nu ar strica să inveți să te masturbezi, astfel te obișnuiești cu ideea, dar și cu acțiunea. În plus, dacă o faci bine, vei începe să simți și plăcere și teoretic asta ar trebui să te stimuleze ca să poți trece la "nivelul următor".

| doctorandus a răspuns:

Data viitoare cand sunteti singuri ii iei mana si o asezi pe pisicuta ta si ii spui sa te mangaie.

Daca te apuca plansul, plangi, dar ii ordoni sa continue.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cum adica nu mai are rost la 28 de ani? Daca spuneai de 82 mai intelegeam, insa la momentul actual esti inca extrem de tanara si crede-ma ca n-a plecat niciun tren. Au trecut de mult vremurile in care toti se casatoreau la 20 si ceva de ani.

| dullcat a răspuns:

Iti recomand sa citesti cu mare atentie si pe aici:

https://www.reddit.com/......nainte_si/

Poti chiar sa-ti faci cont si sa postezi povestea ta, vei primi mai multe opinii relevante de la oameni din aceeasi categorie de varsta.

| relian a răspuns:

Sfaturi? gaseste unu care sa nu caute sex, asta ar fi sfatul cel mai bun.
Daca cauti doar barbati care sa te atraga, fara sa iei in calcul si chestia asta, bine nu iese.
Asa ca idee, tu nu simti niciodata nevoia sa faci sex? Daca nu simti, inseamna ca poate esti frigida, nu are legatura experienta ce spui cu faptul ca tu ai lipsa libidou.
Sa fim seriosi, dorinta asta sexuala este ceva ce nu poti controla, indiferent ce experiente ai avut, organismul cere nevoia ce o are, asta daca are nevoie, daca nu cere, e clara, poti sa fii frigida.

Asta doar tu stii, adica daca simti nevoia sa faci sex sau nu. Daca nu simti, atunci ai dreptate, o sa ramai singura cuc laughing nu-i de vina mediu unde ai crescut, asa ai iesit din fabrica cu chestia asta lipsa, adica fara apetit sexual.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru relian):

Ai scris doar tâmpenii. Pune-te în locul femeii,ai vrea să fi abuzat, agresat fizic/verbal/psihic? Cu siguranță NU, atunci cum poți gândii că nu sunt afectate, când unele ajung să se sperie, să se teamă chiar și să mai iasă din casă din cauza celor prin care au trecut.Sexul NU e o nevoie, ci doar aerul, oxigenul pe care-l respirăm, apa, hrana și somnul sunt necesități.De sex avem "nevoie" doar pentru a ne înmulții și a nu dispărea omenirea, dar sexul poate fi ceva plăcut însă doar dacă este făcut cu persoana care într-adevăr te iubește pentru tot ceea ce ești și însemni ca ființă.

| relian a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Bati cimpii amice. Daca spui ca sexu nu e o necesitate, asta arata ca si tu esti defect din fabrica laughing alta explicatie nu este.

Ai fost vreodata indragostit? Sigur nu ai fost, de ai fi fost nu mai bateai cimpii.Nu te indragostesti ca vrei tu, nici ca nu vrei, iar cand se intampla, esti terminat. nu te poti controla, nu poti controla indiferent ce faci, cine esti, etc.

Timpenii scrii tu, eu am scris exact ce se intimpla.Sa nu fie sexul o necesitate, ar insemna sa te tina cineva inchis de cand te nasti sa nu mai vezi nimic, dar si atunci tot te va minca, organismul tot iti va cere ceva.

Eu nu vorbeam aici de sex, tu una citesti, alta pricepi, vorbeam daca simti nevoia de asa ceva.
Tu crezi ca simti ceva, doar daca te casatoresti cu cineva, doar daca ai o relatie?
Cum am spus sigur esti defect din fabrica laughing

Simti si cand visezi, cand dormi, organismul iti da semnale ca vrea, dar ce stii tu, ori esati un de asta defect, ori frigid laughing auzi faci sex doar cu persoana iubita.Dar ce am spus eu sa faci sex asa cu cine apuci? Nu era vorba de sex, mera vorba de sentimente, ce simte, daca simte ceva.

Hai ca nu stau sa iti desenez, chestiile astea se pare te depasesc.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru relian):

Când te îndrăgostești îndrăgești doar ceva anume la persoana respectivă,dar când IUBEȘTI o faci fiindcă cunoști felul și ceea ce gândește cu toate slăbiciunile sau dependențele sale și ai garanția că pe viitor NU vei avea surprize neplăcute ci doar bucurie și fericire. Până și animalele aleg,d-apoi omul care ar trebui să fie superior,deși uneori dă dovadă că e sub nivelul animalelor,așa că fiecare din noi în baza preferințelor sale dorim,căutăm,alegem și acceptăm DOAR pe acele persoane care se încadrează.Te pomenești că tu te-ai îndrăgosti așa de oricine,oricând, oricum? Păi atunci înseamnă că nu judeci, că nu îți folosești creierul și îl ai doar pe post de accesoriu. Când vrei o femeie în viața ta, când intri în viața ei UNICUL tău interes e să o faci și mai fericită față de momentul cât a fost singură și garantat vei fii și tu fericit alături de ea, altfel dacă te gândești strict la tine nu ești cu nimic mai presus față de un abuzator care profită și își bate joc de cele de sex feminin.

| VoidEternal a răspuns:

Cred că sinceritatea e foarte importanta. Daca un posibil partener știe de la început prin ce ai trecut și îi explici că pentru tine partea fizică constituie o problemă și că o să dureze mai mult sa ajungeți la o apropiere intima, atunci nu ai avea de ce sa fii îngrozită că de la a doua întâlnire ar putea să sară direct pe tine. Dar fii sinceră de la început, in felul asta nici nu îți pierzi vremea cu f¹¹ck boys care vor un singur lucru de la tine.

In niciun caz nu a plecat trenul. Și felicitări pentru că oferi șanse și dacă nu apar scântei de la început. Este un lucru foarte matur și dai dovadă de inteligență emoțională. Se poate ajunge la iubire și dacă nu există din start o atracție irezistibilă. Important e sa ajungi macar în punctul de a cunoaște valorile și principiile celuilalt pentru a vedea dacă vă aliniați. Scânteile apar și după. Eu zic că ești pe drumul cel bun. Curaj!

| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Ai dezvoltat o trauma in trecut care inca te mai bantuie in prezent.Si cu aceasta trauma ai dezvoltat si sexofobie.
Nu ar strica sa vorbesti cu un psiholog despre toata treaba asta sau cu o prietena buna de-a ta, trebuie sa te descarci cuiva despre aceasta problema, te-ar ajuta si mai iei o piatra de pe suflet.
Acum sa lamurim cateva lucruri.Din pacate ai avut un abuz sexual dar gandeste-te ca nu toti barbatii sunt rai precum cel care ti-a facut rau mai sunt barbati pe lumea asta care stiu cum sa se comporte cu o femeie.Dar e bine sa ramai selectiva in privinta barbatilor.
Sexul e un lucru foarte fain dar avand in vedere situatia ta incearca sa il faci cu o persoana cu care sa te simti confortabila.Sexul e un lucru care creeaza placere si confort ambilor parteneri deci ar trebui sa nu iti fie teama de asa ceva.
Si incearca sa nu disperi si sa nu te panichezi oricand poti sa iti gasesti partenerul potrivit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relatez cu ce ai trait si iti spun ca va fi putin greu sa gasesti un om care sa inteleaga gravitatea lucrurilor pe care le-ai trait si sa si rezoneze cu tine (sa aveti chimie), dar nu e nimic pierdut. La 28 de ani e de admirat sa gasesti o femeie ca tine cand altele au trecut prin p--l carousell.

As zice sa accepti trauma asta ca fiind parte din tine si sa nu iti fie rusine de lucrul asta. S-a intamplat si din pacate s-a intamplat intr-o perioada cand erai neajutorata si inocenta. Proceseaza lucrul asta si fa-l parte din tine. Incearca sa ai putin control de sine si sa nu te lasi coplesita de trauma. In primul rand, as zice sa te duci inapoi in momentele alea si sa incerci sa retraiesti totul din perpectiva persoanei care ai devenit astazi. E dureros si greu, stiu, dar intreaba-te: "ce as fi putut face diferit?" "am avut de ales?" "de ce mi-a facut asta?" "ma urasc pentru asta?" "ma urasc ca nu am avut control sa iau alte decizii?". Probabil unele raspunsurile vor fi "nu", "de unde era sa stiu?", "eram doar un copil". Iar dupa ce faci asta, incearca sa separi trauma de prezent. De sacrificat tot te vei sacrifica intr-un fel sau altul. Mai mult sau mai putin tot va trebui sa inghiti retinerea, deoarece cine stie daca vei avea norocul sa dai peste cineva care te va lua super incet cum o fac adolescentii. Totul tine de mintea ta.

Tot odata, sa iei in considerare si cadrul unde intalnesti barbatii si mai intai incearca sa vorbesti cu ei sa vezi ce au in cap. Pe Tinder, clar nu. Invata red-flagurile ca sa te feresti si sa nu fii dezamagita cu toate ca asta nu ar trebui sa te afecteze. Daca e magar, e despre el, nu despre tine. Iar daca tunisianul ala a fost porc disperat, nu inseamna ca toti sunt asa sau ca scenariul ala se va intampla mereu. Acolo nu a fost vorba de respect, ci de libidinoseala. Te simti respectata atunci inseamna ca poti avansa in comunicare. Daca, crezi ca omul din fata ta e rabdator si intelegator, doar zi-o si scapi. Il poti intreba inainte ce crede despre persoanele de genul. Daca incerci sa ascunzi trauma asta, in timp, fara sa vrei, vei da semnale ciudate, ca pana la urma sexul tot vine in discutie. Si apoi e decizia lui daca te accepta asa cum esti sau nu. O poti spune intr-o nuante mai putin serioasa.

Esti terifiata de sex, insa sexul e de mai multe feluri. La inceput ii poti face l-.a sau... altceva si pe tine te poti lasa intacta pana cand te simti pregatita. Dar pana atunci, indicat ar fi sa incepi singura, tu cu tine, sa te satisfaci. Asa inveti ce iti place, cum iti place si te vindeci un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai facut foarte bine ca ai refuzat acea intalnire cu baiatul ala care iti baga mana pe sub bluza, asa ceva e abominabil, ce fel de tata poate sa fie individul ala? Tine minte ca rostul si scopul casatoriei sunt copii. Decat sa stai langa unul care nu stie ce inseamna familie si copii, nu are simtul responsabilitaii ci este o taratura a carui singur scop in viata e sa puna mana pe fete, mai bine iti vezi de treaba ta. Gandeste te ca si acei copii vor fi afectati de un astfel de tata denaturat. Daca un individ face astfel de gesturi dupa ce te ai intalnit de doua ori cu el, ce va fi in stare sa faca daca te ai casatori cu el? Gandeste te vei fi insarcinata, ce va face, o sa te atace? O sa ti atace copii? Te va pune sa i omori ca sa nu fie prea multi, ca el e o spurcaciune si un animal? Gandeste te in ce te bagi, sunt foarte rari baietii care respecta o fata si stiu ce este aceea familie si in ce se baga. Eu nu am intalnit in viata mea adulti care sa fie constienti de treaba asta. Si ei sunt "parinti" deja, dar habar nu au in ce consta asta. Decat sa te casatoresti prost si sa te nenorocesti si pe tine si niste suflete nevinovate, mai bine ramai cum esti.
Iti recomand sa te duci la biserica sa gasesti un preot adevarat la care sa te spovedesti si sa citesti aceasta carte:
https://www.sufletortodox.ro/......anturi.pdf

Vei gasi toate raspunsurile aici.

| andrey69 a răspuns:

Incearca din nou terapia ca se pare ca nu a avut efect, nu ai cum sa faci terapie si sa fi la fel de speriata pe tema asta.
Daca vei reusi sa accepti un baiat in viata ta si te va iubi sigur va avea grija de problema ta si nu va grabi lucrurile, ba din contra.

| OmFiință1234 a răspuns:

Nu știu dacă tu crezi în Dumnezeu, dar el e acolo sus, și îți poate vedea necazul... iar dacă îi ceri Lui, el îți v-a da un soț minunat

| Slade907 a răspuns:

"Aveti ceva sfaturi pentru mine?"
Da, baga si barbatii urati in seama, nu-l astepta pe "chad" sa te bage in seama.

| Eva2023 explică (pentru Slade907):

In primul rand cineva care nu te atrage nu inseamna ca e urat. Poate sa fie frumos si sa nu te atraga. De exemplu ieri am discutat cu cineva cinci minute, atat iar intrebarea adresata de el a sunat cam asa: de buna, este buna? Dar esti si zana cea buna? Scuze, nu, nu ma atrage asa ceva. Si nu, tipul nu arata rau. Nu inteleg de ce barbatii cred ca femeile ii resping strict din motive de genul acesta sau financiare.
Si pana la urma, imi pare rau daca o spun direct, dar oamenii isi cauta in general persoane cu care rezoneaza. Eu daca ma spal pe dinti de doua ori pe zi nu voi alege pe cineva care considera ca e suficient la 2 zile. La fel cum eu care ma imbrac de la second hand nu voi avea pretentia ca un barbat care nu poarta nimic sub 200 de lei sa ma bage pe mine in seama.