| loredanarotariu a întrebat:

Va cenzurati pentru ca oamenii pe care ii intalniti/cu care socializati sa va placa?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nu!
Sunt eu insami!
Oricum, nu te poti masca si cenzura la infinit!
Nu stii cand si cum te-ai da de gol cu ceva si atunci, ai dezamagi pe cineva care incepuse, poate sa te simpatizeze!
Fiecare om/ bun sau rau are farmecul sau!
Uneori la o prima intalnire sunt usor timida, pana ma acomodez cu persoana, pana vad cum este persoana pe care tocmai am cunoscut-o.
Consider ca ma fac placuta tocmai datorita felului de a fi, personalitatii, farmecului personal nu incerc sa fiu asa cum ar dori cineva sa fiu doar pentru a ma place cineva.
Daca nu ma place asa cum sunt, e ceva normal pana la urma, nu e necesar sa placi tuturor, de obicei simpatiile si antipatiile sunt reciproce si instantanee!
Personal am un simt, atunci cand cunosc pe cineva, imi dau usor seama daca e un om bun sau ascunde ceva, imi dau seama daca ma place cu adevarat sau are un interes.
Cred ca e bine sa fii natural, firesc atunci cand cunosti pe cineva, nu ai nimic de castigat prin prefacatorie, cel putin, nu pentru mult timp!

14 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Ce inseamna "te cenzurezi"? Nu ma scurm in nas si nu imi trag de chiloti in public. In ceea ce priveste comunicarea verbala, nu cenzurez ceea ce gandesc sau simt; incerc totusi sa pastrez o limita de discretie ca cei din fata sa nu se simta invadati.

daniela
| daniela a răspuns:

Cu prietenii nu, cu sefii da, cu colegii uneori, cu altii depinde de situatie (unde sunt, care este atmosfera, ce hram poarta fiecare...)

Bula
| Bula a răspuns:

Nu! Imi place sa fiu eu, iar astfel am f multe cunostinte bune si prieteni!

| borsec a răspuns:

Doar cu oameni pe care ii intalnesc la munca ma cenzurez, atata in rest in timpul liber sa ma exprim cum imi vine.

| leluc a răspuns:

Nu ma consider o persoana obscena, dar sunt atenta la ce/cum vorbesc in preajma copiilor sau a persoanelor conservatoare, din pur respect pentru acestia. In rest sunt toata rebela laughing

| cribus a răspuns:

Nu sunt asa cum sunt, cu bune, cu rele nimeni nu-i perfect!

| MihaiA a răspuns:

Cand cunoastem oameni noi? Da, sunt mai retinut. Mi se pare normal, nu putem da totul pe fata de la inceput, pentru ca oamenii au firi diferite, si nu stii cum reactioneaza.
Cu timpul, cand te cunosc cu adevarat si tu pe ei, nu ne mai cenzuram tongue
Oricum, nu putem sa-i facem pe toti sa ne placa ( decat pe mine ma plac toti rolling on the floor )

| andreutz a răspuns:

Rar e nevoie sa ma cenzurez... dar atunci cand o fac, e datorita celor din jurul meu...pentru a nu se simti stanjeniti de vorbele mele...

| Selena a răspuns:

In functie de persoana si varsta un pic da, nu neaparat sa ma placa dar din respect fata de ele

| loredanarotariu explică:

@psiholoaga sa nu te "scurmi" in nas si sa nu te tragi de chiloti in public tine de bunul simt, nu de cenzura. happy
Vreau sa aflu daca voi incercati uneori sa pareti altcumva decat sunteti oamenilor cu care interactionati. Cei inteligenti stiu ce intreb.

| loredanarotariu explică:

@Daniela Eu nu ma cenzurez, insa am impresia uneori ca ar trebui sa o fac pentru a nu deranja persoanele cu care interactionez zilnic -in special persoanele mai conservatoare ( pudibunde ) ca sa zic asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Loredana,
Pentru prietenii nu ma cenzurez. Ei ma cunosc asa cum sunt si ma accepta asa cum sunt. Pentru oamenii pe care ii vad sau le vorbesc pentru prima data, incerc sa ma "cenzurez" in limita bunului simt, adica nu le spun lucruri neadevarate despre mine, evit sa le spun chiar totul... pana nu incepem sa ne cunoastem mai bine...
Am totusi o intrebare: totusi tu iti cenzurezi vorbele si actiunile?
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma cenzurez, sint doar mai rezervata cu persoanele pe care le intalnesc prima data. Nu am ce sa cenzurez, sunt aceeasi intotdeauna si oriunde m-as afla.

| pms a răspuns:

Sunt o fire foarte sincera, mult prea directa, dar in ciuda acestui lucru nu prea cenzurez. Rareori, poate in fata unei persoane la care chiar tin, dau careia chiar vreau sa-i fac o parere buna despre mine. Cu prietenii nici nu poate fi vorba, deoarece de la un timp am o vorb a" nu=ti covine, pleca ". Decat sa ma sece zi in treaga pentru nuhs chestie, mai bine nu ma mai onoreaza cu prezenta.