| FREDY198321 a întrebat:

Va rog ajutati-ma am o relatie de 8 ani si un copil de 6 ani am fost plecat 1 an in spania iar cand m-am intors sotia nu a mai vrut sa fie cu mine din prima zi de cand am venit mi-a zis sa nu ma astept nimic de la ea ca ea nu mai simnte nimic pentru mine ca vrea sa ne despartim eu nu vreau acest lucru o iubesc mult si am si un copil cu ea am incercat sa o inteleg, i-am zis ca o iubesc, am rugato sa imi mai dea o sansa, am intrebat-o daca i-am gresit cu ceva daca am facut ceva iar ia mi-a raspuns ca nu am gresit cu nimica si doar ca nu mai simnte nimica pentru mine si ca nu are rost sa continuam si sa nu mai incerc ca nu imi acorda nici o sansa, si ca ia vrea alta relatie cu altcineva care nu exista in prezent dar pe care il va cauta
va rog ajutati-ma am intrat intr-o depresie mare de 3 zile nu mananc nu dorm si nici nu imi este foame sau somn, sunt foarte nervos, tremur si nu am rabdare la nimica am facut crize am inceput sa sparg geamuri pereti in casa fata e speriata de mine iar pe sotie am indepartato si mai mult
daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sau macar sa imi dati siteuri unde pot primi sfaturi

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Situaţia ta nu este roză, este adevărat, dar în felul în care reacţionezi nu vei face decât să-ţi îndepărtezi şi mai mult soţia şi, în fapt, şi copilul. Dacă vei face ceva de genul - să ameninţi că iţi vei face ceva rău ţie personal, sau să ajungi în spital, asta nu va schimba datele problemei. Poate fi cu două tăişuri. Să rămână doar pentru moment cu tine, până te faci bine, dându-ţi o stare de siguranţă artificială care te va afecta şi mai mult în momentul în care soţia ta va decide că tu fiind mai bine poate să se despartă de tine. Poate sta cu tine de milă - dar să nu confunzi acest lucru cu iubirea. Pe de altă parte, dacă vrea să se despartă cu tot dinadinsul, pentru că dragoste cu forţa nu se poate, tu nu prea poţi s-o impiedici, cel puţin nu acum. Decât să stai să te plângi, să decazi, să fii patetic eu cred că poţi să te pui pe picioare, să îţi spui în fiecare zi că eşti mai bine şi să decizi că poţi să fii, pe zi ce trece, mai aproape de a semăna cu cel de care soţia ta s-a îndrăgostit pe vremuri. Dacă tu te decizi să faci acest lucru poate soţia ta să-ţi dea o şansă mai târziu. Dar s-ar putea ca între timp să îţi dai seama că, în fond, nu e bine să fugi după o căruţă care nu te vrea, ci poţi să alegi să iei alta, care merge în aceiaşi direcţie cu tine. De ce spun asta? Poate nu îţi dai seama de asta, dar ceea ce simţi tu acum pentru soţia ta poate că este mai degrabă durere faţă de faptul că securitatea ta materială (casă, avere, tot ce ai) şi o oarecare siguranţă sentimentală se duce o dată cu ea. Este normal să-ţi iubeşti soţia şi copilul. Când îi priveşti iubeşti toate momentele frumoase care v-au legat, v-au apropiat şi v-au făcut să fiţi o familie. În felul acesta o să o iubeşti întotdeauna dar este foarte posibil să nu mai fii îndrăgostit de soţia ta de mult timp. Iubirea poate îmbrăca mai multe forme. Sentimentul aparţinerii la o familie ne face să iubim, să ne obişnuim unii cu alţii, totuşi nu cred că este singurul ingredient necesar într-o relaţie sentimentală. S-ar putea ca soţia ta să se gândească la altcineva, s-ar putea să nu fie aşa, principalul este că nu se gândeşte la tine aşa cum ar face-o dacă te-ar iubi. Pentru asta ar trebui să apreciezi felul ei onest de a avea curajul de a admite asta în faţa ta. Totuşi rămâne o problemă faptul că tot ce ai, material vorbind, este locul pe care l-aţi construit împreună şi care nu se poate împărţii foarte uşor. Eu zic că trebuie să îţi găseşti ceva de muncă şi să te muţi de lângă ei. După ce te pui pe picioare, termini cu băutura şi părerile de rău şi te gândeşti să îţi vezi de viaţa ta ai mari şanse să îţi găseşti pe cineva aproape - ori chiar pe soţia ta înapoi. Poţi să te gândeşti la faptul că, să zicem, ar trebui să înveţi s-o farmeci şi să o curtezi pe femeia pe care o iubeşti. Dacă loveşti pereţii casei şi spargi geamurile nu vei rezolva nimic şi te vei afunda tot mai rău în mila de sine şi asta duce de obicei la băutură în exces, accese de furie şi fapte regretabile de care este plin la ştiri. Pune-te pe picioare - în definitiv dacă ai fost plecat pentru un an în străinatate şi te-ai descurcat te poţi descurca şi aici. Să ştii că multe femei, dacă nu toate, sunt atrase de oamenii puternici, stăpâni pe sine, siguri pe ei, charismatici şi descurcăreţi. Îţi doresc din suflet să treci peste dificultăţile care te-au măcinat. Să iei deciziile corecte indiferent cât te doare acum şi să nu uiţi de copilul care n-are nici o vină în acest război al sentimentelor. Fata ta rămâne tot a ta, indiferent ce se va alege de voi doi ca soţi. Poţi să te

18 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Esti barbat si trebuie sa iei viata asa cum e! Dragoste cu sila nu functioneaza si uneori trebuie sa stii sa pui punct.Cu calm, cu diplomatie fara sa sperii copilul. El este cel ce ramane din tot ce a fost frumos intre voi!

| sabin89 a răspuns:

Ma gandesc ca la situatia asta s-a ajuns in mod treptat. Eu nu cred ca te-a luat prin surprindere. Daca vrei un sfat, ar trebui sa fii mai deschis si sa spui si partea ta de vina in toata povestea.

| FREDY198321 explică (pentru sabin89):

Ai dreptate nu m-a luat prin suprindere anul trecut inainte sa plec mi-a zis acelasi lucru ca nu mai simnte nimica pentru mine de acea am hotarat amandoi ca eu sa plec in Spania sa avem timp amandoi sa ne gandim aveam contract in Spania pe 2 ani dar nu am rezistat fara ea si fara copil si anul asta am venit dar asteptam alt raspuns din partea ei nu mai zic ca in Spania am locuit si am lucrat cu neamurile ei deci nu se pune in discutie ca m-a parasit ca eu am inselat-o in Spania iar cu partea de vina am luat-o asupra mea pentru ca pe mine nu ma intereseaza ce a fost si pe mine ma intereseaza prezentu si viitorul cu casnicia mea

| FREDY198321 explică (pentru FREDY198321):

De acea am nevoie de sfaturi cum sa imi recuperez nevasta inapoi

| LaviniaT a răspuns (pentru FREDY198321):

Te inteleg ca vrei sa fiti ca inainte, ca tu o mai iubesti, dar daca ea nu te mai iubeste. ce poti sa faci? dragoste cu sila nu se poate.Va fi o perioada grea pentru amandoi, mai ales pentru tine, dar si pentru copil. I-ti doresc sa treci cu bine.

| SmartphoneGirl a răspuns:

Pff.Pai eu cred ca ar trebui sa te duci la psiholog. El ajuta multi oameni sa treaca prin depresie. Sper ca te-am ajutat :* happy

| FREDY198321 explică (pentru SmartphoneGirl):

Mersi mult pentru sfat dar varianta cu un psiholog e ultima varianta pentru ca sunt foarte scumpi am vor cu un psiholog si mi-a zis ca pentru depresie si pentru a incerca sa ma ajute cu relatia imi trebuie cel putin 15 - 20 sedinte iar o sedinta este 50 ron ar merita daca as sti 100% ca imi va salva casnicia

| rroxi44 a răspuns (pentru FREDY198321):

Problema aici nu este lipsa banilor. In definitiv trebuie ca sa ajungi la o terapie de cuplu nu doar să mergi tu singur la un psiholog, iar pentru ca să mergi la terapia de cuplu este nevoie ca si soţia ta să vrea asta, ori din câte povesteşti, este ultimul lucru pe care vrea să îl facă, cel puţin pe moment. Ţi-am dat ce sfat am avut, pe larg, mai jos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai frate, ai fost plecat. ai facut ceva? a-ti discutat inainte? ai fugit, ai pierdut timpul peacolo fiindca e greu? ai adus ceva bani? ca doar de aia ai plecat? te-ai intors. cum si de ce? strainatatea a despartit multe familii si goana asta nebuna dupa bani. dupa cum vezi sunt altele mai importante decat banii. familia, copii, dragostea. tu din rau faci mai rau. ia vezi de asta au ele nevoie? de un nervos care face scandal si sparge geamuri? un sot si un tata nu face asa ceva.nu mai vrea cu tine? demonstreazai ca esti in regula si face o greseala.pana la urma nu santeti nici primii nici ultimii care va despartiti. dar nici tu nu vei gasi altceva mai bun, nici ea nu va gasi un tata mai bun decat tine pentru copilul vostru. un prost care sa i-o traga va gasi ca sunt destui.si tu la fel vei gasi o trudita. dar bine nu va fi.

| FREDY198321 explică (pentru anonim_4396):

Am uitat sa zic un singur lucru toate bunurile mele care le-am avut (casa, masina, etc ) le-am vandut pentru a scapa de datori cu ce am ramas am facut casa pe terenul lui soacrasa eu acum stau in curte cu soacra, socru sotia si copilu dac vreau sa imi incep o viata noua nu am cum pentru ca nu am unde sa ma duc acum nu muncesc si in schimb sunt prea deprimat sa incep totu de la 0 fara sa nu am nimic de acea am cerut ajutor pentru a o recupera vreau sfaturi acum pe mine nu ma mai intereseaza ce afost in trecut eu acumea vreau prezent si viitor iar singura mea solutie pe care am gasit-o este sa imi fac sotia sa ma iubeasca din nou o idee pe care mi-a venit dar nu este prea ortodocxa este sa ajung in spital dar fara sa am urmari nu stiu cum dar o sa aflu in felu asta aflu daca mai tine cat de cat la mine daca aveti alte solutii va rog spunetile sau solutii de a ajunge pe patul de spital fara urmari de aia v-am cerut ajutorul

| Pitzipoanca a răspuns:

Hey! Nu prea as avea dreptul sa comentez pentru ca nu am experienta ta de viata.
Eu spun asa: ia-ti o zi libera, in care sa ai timp sa te gandesti la tot.
Apoi intoarce-te acasa si afla exact ce o nemultumeste.
Din moment ce nici nu exista altcineva, nu are rost sa te stresezi. Schimba-ti atitudinea. N-o ruga, n-o implora. Fii detasat si calm.
Si incearca astfel s-o recuceresti.
Un link extrem de util. Sunt de sex feminin si sunt complet de acord cu el:
http://www.youtube.com/watch?v=LB4z1rFb8cw

| LaviniaT a răspuns:

Of, e cam dureros, dar te rog ai grija nu speria copilul, controleazate, i-mi dau seama ca tie foarte greu dar ma gandesc ca ea poate si-a gasit pe altul si nu vrea sa i-ti zica. I-ti doresc din suflet sa treci cu rabdare peste aceasta perioada grea din viata ta si ai grija la copilul tau, nu-l faceti sa sufere.Bafta.

| FREDY198321 explică (pentru LaviniaT):

Mersi mult pentru incurajare m-am gandit si la varianta ca ar avea pe altu am vor si cu ea si i-am zis ca daca are pe altcineva sa termine relatia cu el si eu voi sterge cu buretele si sa reincepem o relatie de la inceput macar de dragul copilului si cu timpul poate o sa inceapa sa ma iubeasca ca la inceput dar ea refuza nu vrea nici macar sa fim prieteni. intrebarea mea daca ati fi in locul ei mi-ati mai da vreo sansa?

| x33Dalia a răspuns:

Pei poate sotia ta a gasit pe altcineva si te-a mintit. Chestia asta dupa mine nu ar putea fi indreptata, eu una sincera daca nu as mai simti nimic pentru acea persoana nu m-as mai intoarce la ea. Iti sugerez sa nu mai fi agresiv, sa fi mai dragastos, sa faci mancare, sa o ajuti pe ea la treburile casnice, sa stai mai mult cu fetita ta, in concluzie sa fi un om mai bun decat ai fost pana acum, incearca sa o faci sa se simta bine cu tine sa ii placa sa stea in preajma ta. ^^

| psihiatru a răspuns:

La ce ai spus tu ca ai intrat in depresi, scuze, da ca fapt divers ai nascut sau ce? se pare ca nici in prezent in care este de apreciat sotia ta ca nu mai vrea sa traiasca in minciuna si prostie tu in loc sa vezi copilul sa isi vada fiecare de drumul lui si sa va asumati responsabilitatea de a creste copilul ca el nu are vina pentru decizile voastre si greselile care leati facut si v-ati distantat... tu in continuare spui o vorba mare dar falsa, imi iubesc nevasta, se pare ca inca odata nevasta a luat o decizie corecta pentru ca viata merge mai departe. tu nu ai nevoie de psihiatru tu ai nevoie ca macar odata in viata sa nu te mai minti pe tine si nici pe internet viata virtuala va hraneste cu informati false ca viata se traieste nu se discuta. daca aveai dreptate nu faceai pe victima si tot ce scrii nu este altceva decat opusul vieti tale nu lupti nu ai nimic esti genul de persoana care merge la intimidare sau ridica pumnul adica nu ai orgoliu si nici respect de sine deci nu ai cum sa respecti o alta persoana. si ai mai spus o vorba gresita fara sa o gandesti, asa cum nu ai gandit tot ce ai scris, nu ai cum sati recuperezi nevasta ca nu au luat-o nici camatari nici banca. pur si simplu tu ti-ai batut joc de ce ai avut si intodeauna ai fugit de viata asa cum faci si acum in loc sa lupti pentru ceva fugi prin a continua sa minti sa ridici pumnul sau si mai grav sa ajungi la spital dar nu uitati fara urmari deci mai facut sa rad in hohote. si sa terminam subiectul u ai nevoie de creier. aceste lucruri nu leai avut si nici nu le vei avea niciodata un copil nu creste cu lipsa ta sau sotia ta nu are cum sa te accepte cand tu in loc sa fi responsabil iti arde de acte de acest gen. si mai grav daca a si citit ce ai postat tu aici este mai grav decat era pana acum caci se pare ca nu ai putere sa fi barbat sa spui ce ai de spus si in situatia prezenta in care sotia ti-a spus ca nu mai simnte nimic tu sa continui ca un adolescent in clasa 8. se pare ca din 2008 femeile au devenit mai responsabile si mai puternice ca barbati si asta este de respectat. s-a schimbat generatia si trebuie sa va ganditi ca aveti drepturi egale din toate punctele de vedere nici unu nu este mai presus ca altul. asa ca ar fi bine sa lasi internetul si sa traiesti viata. asa cum este ia buna sau rea si sa vezi mai mult lucrurile bune decat pe cele rele. si este logic ca nu are cum sa te ajute o persoana care nu iti cunoaste viata personala in situatia ta nici un prieten de familie nu iti este de folos. singura solutie esti doar tu si sotia ta sa aveti o ultima conversatie dar de aceasta data sa te ti de cuvant si sa ai orgoliu si respect ca ia este femeie si sunt sigur ca tear fi batut de mult daca ar fi avut sprijin si putere. daca esti barbat iubeste femeia caci este pe pamant sa le iubim nu sa le luam de sclave sau batjocora. am avut foarte multe cazuri asemeni cazului tau si realitatea a fost opusul caci si femeia si barbatul isi bat joc de persoana de langa.ai si spus-o singur nu ai nimic si nu ai unde sa te duci asta este singurul motiv si adevarat pentru care nu fugi de viata ca ai fi fugit dinainte sa vi din strainatate unde tu te-ai in josit mai mult decat erai ai stat cu soacrata ca nu ai avut posibilitate ca nici un om intreg la minte nu siar vinde casa si masina sa mute cu soacra. ai plecat afara tot la neamurile ei. deci sa pare ca nu ai reusit nimic din propria initiativa nu ai fost instare sa caldesti nimic totul a fost din parte neamurilor ei unde stai si in prezent asa ca nu mai scrie tampeni pe internet si bagati mintile in cap ca este un copil la mijloc si incetati sa bagati copii pretext sau ca femeile sunt curve. ca si in cazul tau femeia ta a avut puterea sa-ti spuna ca vrea o noua viata si o va cauta. deci a avut respect si orgoliu. da sunt sigur ca tu nici nu ai fost fidel si nici nu ai puterea de a recunoaste ca nu mai este nimic intre-voi. ai spus-o si mai devreme ai plecat acum un an din acest motiv ca nu mai era nimic intre voi si atunci inloc sa lupti sa vezi de ce v-ati racit unul de altul ai preferat sa pleci si acum cand deja v-ati obisnuit unul fara altul si ati vazut ca santeti relaxati si este mai bine tu vi si spui ca iti iubesti sotia care tu nu o iubeai nici anul trecut. sau cand ai plecat la munca in strainatate. deci adevarul l-ai spus chiar tu nu merge nimic intre voi si ati ajuns sa va urati mai mult decat inainte si asta de cand ai venit si cu venirea ta care a fost motivul de ai venit ca sunt sigur ca aceasta situatie era si cand erai afara din tara nu ati stiut sa va ascultati unul pe altul si nu v-ati dat nici un pic de importanta unu altuia. tu lasa iubirea ca esti baiat mare si nu mai spune ca te intereseaza prezentul si viitorul ca daca era asa aveati un viitor. dar se pare ca tu te-ai facut baiat mare din vise si din mila altora si inca viseszi. si roaga-te sa nu afle sotia ta ca ai cerut mila si pe internet ca mai are inca un motiv sa te urasca mai mult si sa ai para rau de persoana care a stat atatia ani si se face de ras in public cerand mila pe versiunea lui de viata. viata ta numai tu o sti nimeni nu te poate ajuta si din cate vad nici tu nu esti in stare sa te ajuti pe tine. sper sa nu mai apara tampiti ca tine pe internet ca lumea va scrie din suflet si cu parere de rau. asa ca lasa psihiatru- internetu. Romania trebuie sa iasa din drama tu esti un caz care te hranesti cu drama, esti veriga zlaba

| FREDY198321 explică (pentru psihiatru):

Sal psihiatru nu stiu cine esti dar nu ma ajuti deloc in primul rand nu sti ce este cuvantu depresie am impresia ca nu ai trecut prin asa ceva si nu stiu de ce imi scrii astfel de lucruri, unu eu cred ca ori esti vreun prieten ( prietena ) cu nevastamea ori tu nu vrei sa ajuti un om care chiar sufera ti-ai pus intrebare ca eu poate nu mint? ma cunosti? cunosti situa mea? de unde sti tu ca mint? daca minteam si nu sufeream poate nu mai ceream ajutoru aici cred ca tu nu sti ce inseamna sa pierzi o familie cu copil dar ti-am zis eu cred ca esti vreun prieten(a) cu nevasta (fosta) si mai invata ce inseamna cuvantu depresiv, si pe viitor uita de siteul asta ca sa stii cu altfel de sfaturi nu ajuti cu nimica si tu cred ca esti veriga slaba pentru ca nu ai trecut prin astfel de experiente si nici nu iti doresc o zi buna iti doresc

| psihiatru a răspuns (pentru FREDY198321):

Ba baiatule in primul rand un barbat gen cazului tau de mincinos si care nu a realizat nimic niciodata. nu are cum sa aiba trairi si nici experienta in viata nu mai spun in situatia care o visezi tu copil nevasta tu nu esti instare sa ai grija de tine dar de un copil si grija zilei de maine... o persoana cu trairi si care lupta pentru siguranta si intretinerea familiei nu are timp de tampenile care le faci tu timpul inseamna bani ce tu ai un singur lucru timp nelimitat bani si minte ioc nu ai cum sa intelegi ca esti in categoria femeilor din bucatarie la cafeluta. un barbat munceste si traieste adica realizeaza in cazul tau de melc visator si plangacios este un singur cuvant si retinel bine oriunde te duci toti se satura de tine si te vor bate pana se vor calma ca pana la tine nu sa mai intalnit prostia vei fi singur pe viata si nu poate avea nimeni o conversatie cu tine ca nu ai respect si orgoliu. nici asta nu sti ce inseamna traieste baietas inca esti un copil ce vorbeste lucruri traznite tea dus capu sa spui ca sunt prieten cu sotia ta sa aiba respect si putere sa creasca copilul asta daca nu ai mintit si nu ai nici femeie si inca o rupi in palma. daca as fi prieten cu sotia ta sunt sigur ca aveam ce conversa si nu spunea nimic din viata ei personala si rezolva problema. nu ce ai facut tu si inca continui sa te dai ranit la suferinta si in depresi fitiar depresile ale dracu de tampit munceste baiete sa vezi ce inseamna depresi si umple frigidereu cand bate vantu si atunci ai sa vezi diferenta. nu sa faci pe dramaticu de plictiseala.

| FREDY198321 explică (pentru psihiatru):

In primul rand te las sa crezi ce vrei, in al doilea rand nu cred ca ma cunosti destul de bine sa vorbesti asa de mine eu cred ca trebuie sa o cunosti acea persoana ca sa spui astfel de lucruri dar iti spun un singur lucru nici eu nu am fost usa de biserica am facut multe greseli in viata dar un singur lucru stiu toate se puteau rezolva prin comunicare nu prin despartire sunt alti care isi bat nevasta, bea, nu vin pe acasa si tot nevasta e cea care il iubeste si nu se mai despart eu cu ce am gresit asa rau de nu ma mai iubeste ea stie cel mai bine. A si de ce ti-am zis ca esti prieten sau prietena cu nevastamea pentru ca 1. te-ai inregistrat la 2 zile dupa ce nevastamea a vazut toate astea 2. sunt singuru pe care l-ai ajutat '''''' 3. esti singura persoana care in loc sa ma ajute sa imi dea un sfat tu m-ai caracterizat, pui paie pe foc. etc e coicidenta prea mare, tu ce zici?