| Ceriik a întrebat:

Va rog cititi pana la capat aceasta intamplare, din cauza ca am mare nevoie de ajutor. Acum doua zile, in curte la bunicii mei au venit 2 tigani si le-au spus ca le da 200 lei pentru cateva kg de peturi. Ei au acceptat, fiind bucurosi de afacerea facuta. Tiganii le-au dat 500 lei, ca sa le dea rest 300 lei, cu scopul de a afla unde isi tin bunicii mei banii. In timp ce bunicul meu se ducea in gradina, tiganii s-au furisat in casa si au furat o ladita, unde isi tineau bunicii mei toate lucrurile lor de valoare( 8000 lei, pentru inmormantare, certificatul lor de nastere, certificatul de proprietate a casei, a terenului mostenit de la mama lor si alte hartii de valoare). Mentionez ca eu nu eram acolo, dar mi-au povestit si ei sunt niste oameni foarte buni si cumsecade. Au anuntat politia, dar nu prea cred ca vor rezolva mai nimic. Ce ati face in locul lor?

9 răspunsuri:
| Lisadream a răspuns:

Eu nu cred ca o sa se rezolve, imi pare rau de bunicii tai, trebuie sa ii inveti ca atunci cand o "afacere" e profitabila e ceva suspect. invata-i sa nu mai aiba incredere in nimeni cand e vorba de bani.
Unui prieten de-al meu i-a fost sparta locuinta si i s-au furat lucruri de valoare. Prietenul meu a aflat si unde sta cel la care au ajuns bunurile lui, nestiind daca respectvul era chiar hotul sau doar un om de legatura. S-a dus la politie cu aceste informatii si politia nu a putut face nimic. Pt ca legea e mai mult de partea hotului. Politia da din umeri si spune "tu esti de vina ca nu ti-ai pazit bunurile" sau "trebuie sa ne ajutati sa gasim hotul" si cand te duci la ei cu informatii.tot degeaba

| daniel_8163 a răspuns:

Ce este de facut? mai nimic, invatatura de minte, doar atat.De acum sa fie cu bagare de seama,tigani la usa sa nu primeasca si economiile sa si le tina undeva unde este ok,adica banca, cec si mai este, de politie nici nu poate fi vorba sa rezolve ceva.
Oricum multa bafta

| JustDeedee a răspuns:

Crede-ma nici eu nu as stii! As fi foarte speriata, dar sunt foarte sigura ca politia va rezolva totul. Nu-ti face griji si fii optimista! Tiganii stiu un singur lucru de mici : sa fuga, dar nu-i tin prea mult laughing. Fii fara griji, totul se rezolva!

| A4DrIAn a răspuns:

Ohh trist foarte trist ce as fi vruut sa fiu acolo, fusei la carate poate ca ii bagam in spital si le rasuceam mintle pr0stilor aia foarte trist imi pare rau pentru bunici tai incercati sa va amintiti fetele lor si anuntati politia asa-i politia din ziua de azi nu face mare rahat.
Noroc sper sa ii prindeti
Funda pls

| WolfGirl a răspuns:

Si mai zic astia sa nu fii rasist... straight face. Cum poti sa nu fii cand astia fura omoara si multe altele? Nu stiu ce s-ar putea face pentru asi recupera banii. Politia este singura care poate face ceva. Voi ati putea eventual intreba lumea pe unde iau mai vazut pe tigani.

| SweeTLemon a răspuns:

Trebuie anuntata politia si poate bunicii tai isi aduc aminte de fetele tiganilor si asa poate reusesc sa-i prinda.

| AlleSeniorita a răspuns:

Pfoai...dk e adevarat ce zici, Aia nici nu mai erau liberi acum...Doamnee le-as face!

| XSmokerxx a răspuns:

Pai daca eu as fi in locul lor as mai intreba lumea ca sa vad daca tiganii au mai facut chestii de astea si bunicii tai ar fi trebuit sa le spuna cum artau tiganii ca sa le fie mia usor politistilor la caz si daca nu au mai avut candva de aface cu tiganii aia sau indiferent de cauza sa isi aminteasca daca nu au moi vb cu tiganii ia. Funda?

| Floricika2000 a răspuns:

Ducetiva la politie, si spunetile cum aratau acei tigani si daca bunica ta ia mai vazut prin sat, daca nu au ce sa faca ducetiva la o alta politie din oras! Sper ca te-am ajutat si daca da imi dau o funda? Sunt nouahappyJunior.