| Daniel534 a întrebat:

Va rog frumos ajutatima
Problema a inceput asa părinți mei si eu plecaseră in strainatate dupa aproape un an si jumatate ma saturasem sa stau acolo unde eu nu aveam prieteni nimic ce sa fac plictiseala am vrut sa revin in tara acasa la mine asa ca părinții mei mau trimis acasa la matusa mea dupa doar doua săptămâni acasa mam îndrăgostit de o fata care sta peste drum de matusa mea acum eu ma plimb toata ziua cu ea doar ca matusa mea îmi face multe restrictii, eu stau pe strada noastra intrun loc anume unde ami placa mie si fiind ca am o verisoara de 6 ani fiind cu mult mai mica de cat mine când matusa mea o cheamă pe verisoara mea trebuie sa ma duc si eu si ne certam de fiecare data si daca nu vin aceasta ma amenință de fiecare data ca al cheamă pe unchiul meu sa ma bage in casa si eu mam cam saturat facă comentez ceva la matusa mea se mai baga si unchiul meu ionel avand 17 ani fratele matusei mele acest lucru ma enervează foarte tare si daca ai din pe părinți mai sa le spun ei nu ma baga în seamă spunetimi va rog ce sa fac, va rog din suflet!

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cat timp stai la unchii tai esti obligat sa urmezi cu strictete regulile casei. lasa nervii si prostiile, nu ai nici un drept sa comentezi, fa exact ce iti spun ei, fara nici un comentariu si ai grija sa nu le aduci nemultumiri. La 17 ani ar trebui sa fii mai responsabil si sa intelegi ca nu esti pe picioarele tale, nu poti face ce vrei tu, ai obligatia morala sa te supui celor care te ingrijesc. Cand te vei intretine 100% din abnii tai (inclusiv chiria), vei face ce vrei, pana atunci lasa fumurile si fii foarte foarte cuminte.

| zurick a răspuns (pentru Brigaela):

Cred că vărul lui are 17 ani, el are mai puțin.
''si unchiul meu ionel avand 17 ani fratele matusei mele''
Oricum claritatea întrebării lasă de dorit.

| Brigaela a răspuns (pentru zurick):

Ai dreptate, multumesc

| zurick a răspuns (pentru Brigaela):

Cu plăcere.

mira
| mira a răspuns:

Ocupa-te de ortografie si punctuatie.Preocupari scolare n-ai?

| JustForFewSeconds a răspuns:

Of..limba romana.
In primul rand, calmeaza-te. Nu e problema asa grava. Matusa ta vrea sa te educe, nu vrea sa te obisnuisti cu viata de strada: golaneala. De unde stii ca nu i-a spus mama ta matusii sa nu te lase pana tarziu? Vor ce-i mai bun pentru tine, nu din ura iti fac restrictii, ca sa stii.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, esti copil si trebuie sa asculti de tutorele la care esti lasat in grija. Nu poti face nimic, nu poti spune nimic, nu ai nici un drept!
Daca nu esti de acord, le spui parintilor si este decizia lor sa vina sa te ia, sau sa vorbeasca cu matusa ta.

| mihai69 a răspuns:

Offf... inima mea...
Păcat că nu te-ai îndrăgostit la fel de mult de limba română.
Oricum, cât timp ești minor, nu poți decât să asculți de cei în grija cărora cui te afli, fără să comentezi, că mai rău îți faci!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

La textul care l-ai scris nu stiu cine se incumeta sa-l duca pana la capat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu i.am facut in ambitie lui Eugen si am citit toata intrebarea.Vezi,toti te judeca, ca esti analfabet si tind sa le dau dreptate.Probabil, matusa ta iti zice si sa pui mana pe carte, altminteri ramai repetent.Te are in grija, e normal sa te tina mai din scurt. Ajuta.i la treburile gospodaresti, invata, demonstreaza-le ca pot avea incredere in tine si vei vedea ca totul va fi bine!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Te plictiseai, dar nu ai pus mina pe carte! @Popescu_Eugen, are dreptate.

| Printesa10TM a răspuns:

Fugi de acasa! Fai sa te pretuiasca nu sa isi bata joc de tine. Nu era mai bine sa stai cu parintii?!

| n1445 a răspuns:

Niciodata nu e bine sa locuiesti cu rude. Du-te la ai tai si gaseste-ti prieteni si prietene

| millar a răspuns:

Incearca sa discuti cu parinti tai sa le spuna sa te lase in pace ca nu mai esti copiil, daca ei nu actioneaza vorbeste cu matusa ta sa te lase mai mult pe afara, sau pleaca si plimbate fara ca ei sa te stie,

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Discuta cu ei. Altceva nu poți face
Spune că doar te plimbi, ești copil. Sa te lase

| LoveMeBabyasdfg a răspuns:

Ce sa faci? Sa pui mana pe un manual de limba romana, frate.O carte, ceva.

| 19adrian19 a răspuns:

Pai... nu am prea inteles, nu mi-am putut face o imagine a ta, gen cati ani ai... dar, eu ma gandesc ca daca se baga un copil de 17 ani reiese ca esti mai mic + faza asta cu ''ma enerviaza'' e o chestie infantila. Asa ca, e ceva norman ca matusa ta sa fie mai stricta cu tine, pentru ca esti inca un copil, mai ales ca si-a luat responsabilitatea de a avea grija de tine. O rezolvare a problemelor este sa il atragi pe unchiul tau de 17 ani de partea ta. Daca nu merge urmarestel si prindel cand fumiaza sau face alta prostie. Obligal sa fie de partea ta. laughing

| setmefree a răspuns:

Cum naiba se aproba intrebarea asta, dar daca eu pun una, trebuie sa corectez 'sa-si' la 'sa isi'.

Atata timp cat matusa ta te intretine, te hraneste, te trimite la scoala si iti ofera un acoperis asupra capului, tu trebuie sa o asculti pe ea si sa faci ce iti zice, mai bine asa decat sa stai sub poduri, nu? Si pune mana pe o carte, ca ramai repetent.