PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Va rog sa cititi cu mare atentie fraza urmatoare, meditati ceva... asupra ei, cu introspectii sincere si multiple incursiuni in trecut, eventual salvati-o undeva, sau imprimati-o pe un cartonas, ca un semn de carte, sau un "memento", si eventual apoi, scrieti aici cateva impresii - dar nu va grabiti!

"Fiecare om îşi alcătuieşte de-a lungul vieţii un edificiu afectiv. Măsura în care el este e dată de consistenţa acestui edificiu, de mîna aceea de oameni — ei nu pot fi mulţi — pe care i-a preluat în el şi pe care i-a iubit fără rest, fără umbră, şi împotriva cărora spiritul lui critic, chiar dacă a fost prezent, a rămas neputincios. Aceşti oameni puţini, care ne fac pe fiecare în parte să nu regretăm că sîntem, reprezintă, chit că o ştim sau nu, stratul de protecţie care ne aju¬tă să trecem prin viaţă. Fiecare om „face faţă" la ce i se întîmplă pentru că este protejat în felul acesta. Fără acest zid de fiinţe iubite care ne înconjoară (in¬diferent că ele sînt sau nu în viaţă), noi nu am fi buni de nimic. Ne-am destrăma precum într-o atmosferă în care frecarea este prea mare. Sau ne-am pierde, ne-am rătăci pur şi simplu în viaţă. Dacă ura celor¬lalţi — covîrşitoare uneori! —, invidia lor, mîrşăvia lor sînt neputincioase este pentru că există cîţiva oa¬meni pe care îi iubim pînă la capăt. Cu cît mai deosebită este calitatea oamenilor din care e alcătuit edificiul nostru afectiv, cu atît mai sub¬til, mai tenace este modul nostru de a persista în viaţă!"...

Gabriel Liiceanu

6 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Da, adevarat! Viata e bine sa ne-o "protejam" cu un strat de oameni de valoare, de prieteni adevarati, de fiinte dragi. Problema este, ca ne dam seama foarte greu cine sunt acele persoane, sau foarte tarziu.Cand prietenii adevarati ne spun adevarul, ne suparam pe ei, cand parintii ne arata cale cea dreapta, ne razvratim, cand profesorii ne educa si invata, refuzam sa-i ascultam. Uita-te pe acest site si vei vedea ca ne apropiem de cei care ne dau sfaturile cele mai facile, nu cele mai serioase. Da, dar nu toti suntem filozofi.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Intr-adevar, acest text poate fi chiar memorat, pentru ca este un imn adus prieteniei adevarate, a iubirii de oameni adevarati, fiind ca niste calatori in trenul vietii noastre, cu care am legat prietenii pe viata si care ne-au calauzit in momente fericite sau triste pe tot parcursul calatoriei vietii. Avand langa noi astfel de prieteni, sigur nimic nu ne va dobora, si doar prezenta lor ne motiveaza afectiv sa trecem mai usor prin viata.
E filozofie in text, dar e totusi atat de usor sa descifrezi ca fara iubire (cartea s numeste "Declaratie de iubire") nu putem trai.

| Luori a răspuns:

Nu cred ca vei fi vreodata-n viata singur! Da, sunt momente cand te simti singur, cand nu vrei ca fie cineva in preajma ta, dar uitat de toti nu cred ca poti fi atata timp cat existi. Poti fi dat la o parte de catre familie, cunoscuti, prieteni, colegi, de oamenii care intra in viata ta, dar sub forma unor trecatori. Din toti oamenii care exista in jurul nostru, si pe care probabil nu-i vedem, se va intampla ca atunci cand vom avea nevoie sa ne dea un deget de ajutor. Sigur ca probleme vor aparea pe parcurcul vietii, ea nu este usoara, dar este frumoasa. Atunci cand ai pe cineva alaturi, un prieten, un membru al familei, iti este mult mai usor sa treci peste obstacole. Este energia ta, bateria ta de rezerva.

| morena a răspuns:

Mda! Inteleg ca este vorba de familie, nu? Este f adevarata treaba! Dupa cum poate fi adevarat:,, Lovitura cea mai dureroasa, e cand primesti o palma, de la mana de la care astepti mangaiere"
Asta e ca am patit-o eu, in edificiul meu afectiv! Mereu se va gasi cineva care sa te tradeze, care sa te faca sa crezi ca va fi sprijin, iar cand e sa o faca, se va da la o parte! Poate asta te va clinti, dar nu te va darama! E crunt, cand o patesti, si te intrebi ce ai putea face? Dar asta e! Ori o accepti in continuare, ca nu ai ce-i face, ori. elimini.
Cati nu sunt care au asa ceva, alaturi? Depinde cum i acceptam sau respingem! Eu una o accept! Tu?

| ExistaMosCraciun a răspuns:

De acord, bine, eu oricum sunt fan Liiceanu.
@alexandrucorsate-mai cresti, maica si dupa aia apuca-te de despicat Biblia.

| alexandrucorsate a răspuns:

Ai auzit de expresia " cine iubieste pe tata sau pe mama, mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine, iar cine iubeste pe fica sau pe fiu mai mult decat pe Mine, nu este vrednic de Mine " este ce a spus ISUS Hristos, iar persoanele iubite sunt frati si surori happy