| Capybaraîndepresie321 a întrebat:

Va rog sa ma ajutați daca puteți. Parinții mei mă iubesc mai puțin decât pe frații mei și nu știu ce să fac. Vă rog din toată inima dacă puteți să îmi dați un sfat, sau sa alegeți ce aș putea să fac sunteți cei mai buni oameni.

Obțiuniile sunt așa:
1.Să nu îmi mai bag în seamă părinți.
2.Să îi respect in continuare.
3.Să plec de acasă la 18 ani.

Dacă ați fi în situația mea ați înțelege cum mă simt și ați fi luat și voi o măsură în legătură cu asta.Vă mulțumesc pentru tot????❤

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Niste straini nu prea au ce face.Cel mai probabil, mai bine de jumatate de greseala vine din partea parintilor, iar restul de la tine, deoarece nu comunici cu ei.E posibil ca ei nici macar nu stie, sa nu fie constienti ca tu asa te simti, inferior in ce priveste distributia iubirii, fata de ceilalti frati? Cand ati vorbit ultima data pe aceasta tema in mod calm, deschis, sincer? Mai este si perceptia ta care poate adauga un filtru destul de neclar, infantil, mai ales in adolescenta, facand lucrurile sa para mai grave decat crezi.

1.Nu ai cum sa iti ignori parintii.Depinzi de ei pentru a trai, nu? Cine iti da bani, cine te mai tine la scoala, cine te mai hraneste?

2. Optiunea cea mai potrivita, dar nu uita sa vorbesti cu ei, atunci cand ii vezi in toane bune.Le spui: Mama, tata, vreau sa vorbesc despre ceva foarte important, simt ca nu ma iubiti la fel ca pe fratii mei doarece x, y, z.(Cauta sa nu provoci cearta, scandal, acuzatii, ai grija la tonul si volumul covii.Majoritatea certurilor izbucnesc atunci cand cineva incepe sa ridice vocea si lucrurile merg tot in jos.)

3. Unde pleci de acasa la 18 ani? Intelept este sa termini liceul si sa dai bacul, apoi da, poti sa te angajezi, iar daca ai salariu ok sa pleci unde doresti, iti iei o chirie si te intretii.

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru dullcat):

Iți mulțumesc din tot sufletul pentru acest sfat!

| SpoiledBrat a răspuns (pentru dullcat):

Asta înseamnă viata pentru tine? Sa termini liceul, sa iei bacul, sa te angajezi, sa stai in chirie. Gândire de comunist, nu e de mirare ca tara asta e asta înapoiata, cu vreo 300 ani in urma

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru SpoiledBrat):

Ce să zic

| dullcat a răspuns (pentru SpoiledBrat):

Daca tie iti place sa traiesti periculos, sa fii asistat social si alte din astea, be my guest.Insa, daca esti om inteligent, atunci iti iei plasa de siguranta numita educatie, ca nu stii ce piedica iti va pune aceasta mai incolo, indiferent ce alegi sa faci sau sa nu faci in viata.Eu nu inteleg ce e asa complicat sa termini scoala si de ce tot aberezi in acest hal.As vrea eu ca toata tara sa aiba bacul luat, sa nu fie mai fi nimeni cu cateva clase, dar nu exista o asa utopie.

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru dullcat):

Doamne ferește eu nu am zis că vreau să plec cu bacul luat

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru Capybaraîndepresie321):

Scuze am vrut să spun cu bacul neluat

25 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Parintii sunt si ei oameni care pot gresi, constient sau inconstient, exista si varianta ca dintre voi pe tine sa te considere cea mai matura, iar pe ceilalti doi sa ii vada mai copilarosi, chiar daca sunteti de aceeasi varsta, daca tu esti vazuta ca "sora mai mare" esti prima care ramai fara atentia lor, ei crezand ca dintre toti tu pari cea mai independenta prin urmare incepand sa te trateze ca pe un adult, ia in calcul si acest lucru.

| Violleta2022 a răspuns:

Asa gandesc toti copii egoisiti, ca sunt iubiti mai putin fiindca parintii nu el cumpara tot ce vor ei, cand vor ei, fiindca sunt incapabili s ainteleaga ca nu sunt destui bani, ori nu este timpul sa se cheltuie inutil.
Inveti sa-ti respecti si asculti parintii intru-totul, ca sa cresti un copil cu bun simt si repsect pentru adulti.

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru Violleta2022):

Nu știți cum mă simt,m-am gândit și eu la asta,dar nu este așa, și nu este vorba că nu au bani, am multe întâmplări care dovedesc că, concluzia mea este adevărată. Dacă ați fi fost în pielea mea ați fi observa prin ce am trecut și prin ce trec și nu m-ați face un copil egoist. Dvs ați trecut măcar prin așa ceva, ca să înțelegeți?

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Silent treatment? Merge aplicat punctual, dar depinde. Poate merge, poate nu. Cel mai de bun-stim ar fi sa discuti cu ei despre cum te simti.
2. Daca chiar ar fi asa cum zici tu... de ce nu i-ai mai respecta? Ce ai face? Traiti in aceeasi casa, iti asigura (presupun) cam tot ce iti trebuie, merita macar respectati momentan, nu?
3. Pleaca. E foarte bun un contact cu realitatea din afara casei parintesti cit mai repede cu putinta. DAAAR ca sa se intimple asta cu succes trebuie sa te faci cit mai doxa pe un anume domeniu sau mai multe si sa poti astfel accede intr-un job/ocupatie independenta care sa iti asigure traiul cit mai repede cu putinta.

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru GabiDumitrescu):

Iți mulțumesc mult pentru sfat, dar alți pleacă chiar de la 12-13 ani de acasă

| Violleta2022 a răspuns (pentru Capybaraîndepresie321):

Nu pleaca nimeni de la 12-13 ani de acasa, ca sunt prinsi si dusi la caminul de copii daca fac asta.

Nu stiu cati anisori ai tu, dar as vrea sa-mi spui clar ce anume din comportamnetul parintilor tai te face sa crezi ca nu te iubesc suficient, sau egal cu ceilalti frati?
Vreau sa-mi spui la modul cel mai sincer cum se comporta parintii tai cu tine si de ce.

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru Violleta2022):

Defiecare dată când eu și cu frații mei facem un lucru bun,doar ei sunt lăudați, iar când vreeiam odată să îmi cumpăr ceva din banii mei, părinții au spus că nu sunt mulțumită niciodată de ce am, dar la mine ere un lucru pe care vreeiam să îl iau din banii mei, iar la fratele meu parinții l-au lăsat să își ia vreo 6-8 lucruri deodată. Și lor le acordă mereu mai multă atenție. Când eu plâng sau sunt supărată(dar nu sunt supărată că nu primeșc nu știu ce bombonică) ei îmi spun că sunt egoistă și alte lucruri, dar cand frații mei plâng sau sunt supărați, pe ei îi tratează mult mai frumos, adică îi liniștesc le cumpară ceva sau stau cu ei...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Capybaraîndepresie321):

Si cum pleci de acasa la 12-13 ani? Ce crezi ca se intampla cand te intreaba politia de sanatate? Ce crezi ca se poate intampla unui copil de 12-13 ani plecat hai-hui in lume?

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu mă refeream că plec la vreo altă rudă nu în lume

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Capybaraîndepresie321):

Pai si rudele te primesc asa, din voleu? Si te tin la nesfirsit? Iar ai tai nu zic nimic?

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru GabiDumitrescu):

Văd eu cum fac pe parcurs

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Capybaraîndepresie321):

Mai trebuie sa ai in vedere un fapt pe care tu il neglijezi, dar trebuie sa fii constient ca atita vreme cit rudele alea nu te-au infiat efectiv si ai tai nu au fost decazuti din drepturile parintesti, pot veni ORICIND sa te ia de la rude cu politia, oricit de bine te-ai intelege tu cu rudele.

| Davyduchiha2001 a răspuns:

Salut, câți frați mai ai? Tu esti cel mai mare dintre ei? Poate că ai frați mai mici și părinții de obicei sunt mai preocupați de nevoile celor mici iar tu ai impresia ca pe tine ne neglijează. fiind cel mai mare dintre ei. presupun... dar nu cred că părinți tăi nu te iubesc. și chiar dacă ar fi asa. sa ști că există cineva care te iubește necondiționat, numele lui este Isus Hristos. Chiar dacă simți ca părinți tăi te dau la o parte ai un Tată în ceruri care așteaptă să îți vorbească, deschide Biblia și vezi ce vrea Domnul să îți vorbească, să ști că El nu stă indiferent și vrea să îți vină în ajutor. roagă te și vorbeste în rugăciune Cu Dumnezeu, spune i tot ce te apasă, dar mai presus de toate zic ca Domnul să ți se descopere și să Îl cunoști pe El căci asta este cea mai mare fericire, poate uita o mamă un fiu dar Eu nu te voi uita zice Domnul. caută o adunare și du te acolo frătioare să asculți ce vrea Isus să îți vorbească, cât despre părinții tăi, iubește i. cinstește pe mama ta și pe tatăl tău ca să ai zile lungi și fericite! Fi binecuvântat de Domnul Isus!

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru Davyduchiha2001):

Am o surioară și un frate de aceși vàrstă cu mine.Iți muptumesc!

| ofată7 a răspuns:

Nu ai ce să le faci, doar să le spui ce te apasă, dar oricum niciun părinte nu o să recunoască ca îl iubește pe unul mai mult ca altul + o să zică ca nu-i adevărat, dar măcar o să le ridici un semn de întrebare și poate se schimbă ceva. Încerca să fi indiferent/a puțin să vezi ce reacție au. Și până la plecat mai așteaptă, o să vezi mai târziu dacă chiar vrei să pleci sau nu

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru ofată7):

Iți mulțumesc pentru sfat și că încerci să mă ajuți

| Alex87Alex a răspuns:

Sigur ai facut tu ceva sau te comporti urat fata de ei de ai ajuns sa tragi aceasta concluzie!
Sfatul meu, arata-le tu ca ii iubesti, iubestei pe fratii tai si fa ca acest lucru sa fie observat si de catre parinti. Ajuta-i pe parinti cu tot ce poti si nu uita sa le multumesti pentru tot ce tiau oferit in special pentru viata ta.

| Capybaraîndepresie321 explică (pentru Alex87Alex):

Am încercat de multe ori dar nu a mers, oricum multumesc pentru sfat