| Nikcoletta a întrebat:

Am fost în vizită la o colegă si am vazut ce părinți buni are, iar colega mea se înțelege bine cu frații ei și cu sora.
La mine părinții sunt plictisitori și din păcate nu am nici soră nici frate.
Vreau să vă întreb dacă e mai bine să fii singur la părinți? Sau e mai bine când ai mulți frați? De ce familia mea pare atât de plictisitoare?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un bine pe care nu poți să îl alegi, dacă ești într-o familie. Dacă ei sunt plictisitori, fă tu ceva cu ei să fie mai veseli.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar ce consideri plictisitor? Ca nu fac nimic interesant? Acestia sunt ei... nu prea ii poti schimba. Gandeste-te ca daca erau altfel, tu nu erai asa in momentul asta si nu mai punteai aceasta intrebare aici happy Orice moment pe care l-ai avut in copilarie si fiecare secunda din clipa asta se datoreaza faptului ca ei au fost asa, ca ei sunt asa, ca veciunul este asa si ca intreaga lume este asa cum este. Altfel ai fi fost alta persoana. Si nu cred ca ai fi vrut sa fii altcineva.

Poate, pentru ca tu vezi asta, o sa ajungi sa iti faci tu cea mai distractiva familie happy si sper sa faci ceea ce iti propui sa faci.

Legat de frati si surori, este irelevant. Din punctul de vedere al anumitor persoane este mai bine, al altor persoane este mai rau. Este irelevant, cum am spus. Nu exista un raspuns bun si unul rau.

Pot sa dau mai multe exemple, dau si exemplul meu. Eu sunt singur la parinti si si eu ma intrebam oare cum era sa fie altfel. Insa pentru ca am vazut asta, mi-am format si am adunat langa mine persoanele care sa imi permita sa ma distrez exact asa cum am vrut eu si cum vreau.
Si, ca raspuns de la mine, mi-a placut si imi place sa fiu singur la parinti.

O seara faina sa ai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa pare, asa ai vazut tu lucrurile in prezenta ta, poate au incercat sa fie politicosi si nu stii cat se cearta.
Cand ai un frate sau sora, trebuie sa imparti, ce ai tu, de obicei camera, cand e mai mare te va controla ca esti mai mic, sau cand esti tu cel mare vei fi obligat sa ai grija de fratiorul mai mic.
Asa e in familie, intre rude, cei mari sunt obligati sa-i care pe cei mici, iar cei mici sunt cotnrolati si folositi de cei mari. Acum, fiecare vede lucrurile diferit. Cand ai pe cineva mai mare ai un sprijin care iti arata incotro in viata, cand e mai mic il ajuti, uneori e obligatie alteori e distractie. Dar intre rudele astea poate exista si invidia, si opinia personala ( ca nu-ti convine cum isi alege viata ), uneori parintii nu-si permit sa va dea la aman2 egal, si atunci incep conflictele ca va bateti pe un obiect.
Acum depinde si de faptul ca parintii tai sunt saraci si mai izolati social in comparatie cu job-ul si casa mare care o are colega ta. Asta ii face mai speciali.