| anonim_4396 a întrebat:

Va, rog... Un sfat. Povestea mea este mai complicata inceputa in anul 2012 de la un simplu "buna", o aventura de doua luni dupa care tipa a plecat "acasa" amandoi incercand sa uitam cele intamplate intre noi. Dar aproape 6 luni mai tarziu ne-am declarat iubirea vesnica si am incercat o relatie in ciuda celor aproape 11.000 de km distanta. Fata mea locuieste in California, Statele Unite si ne-am cunoscut, bineinteles, in Romania. Intre anii 2013-2015 am ajuns la ea, in America, de 5 ori si inca continuam daca nu erau cei de la USCIS sa isi bage nasul si atat s-au legat de persoana mea si de viza incat in momentul de fata sa am interzis in America pentru... multi ani.

Am fost obligat sa revin in Romania, n-am facut scandal pentru ca oarecum facand asta in SUA, ajungi in arest. Dupa interdictia primita in SUA fata mea a ales sa vina cu mine, in Romania, gandindu-ne ca parintii ei ne vor lasa sa traim ( si bineinteles, sa ne si casatorim ) in Romania. Atunci cand am plecat din America parintilor ei nu le-am spus care este adevaratul motiv pentru care plec. Am pus in fata "motivele personale" si n-au insitat cu intrebarile.

Doua luni mai tarziu a trebuit sa le spunem adevarul despre ce s-a intamplat in US, iar dupa ce le-am spus s-au intors 190 grade, n-au mai fost de acord cu mine si fata a fost obligata sa plece in America. Ei niciodata nu au fost de acord ca noi sa traim in Romania. Ei ne vroiau in America, nu in Romania.

Bineinteles, fata mea a plecat definitiv in America si din luna martie nu ma stiu nimic de ea. La adresa de email pe care obisnuiam sa conversam nu raspunde nimeni, iar nr de telefon nealocat. Probabil a fost schimbat de catre parinti sau poate nu mai vrea ea sa vorbim.

Povestea full aici http://alexandru-giuliano.blogspot.ro/......in_12.html

Doar povestea. Din pacate poze nu am. Doar citind povestea intelegi de ce. Aici am scris deja prea mult.

Intrebarea mea este : mai am vreo sansa sa fiu cu ea? Dupa expirarea interdictiei am in gand sa plec din nou in America. In fine, daca nu se casatoreste intre timp. Nu stiu ce simte ea pentru mine, dar ca m-a plimbat prin 33 de state in SUA a dovedit ca tinea la mine. Bineinteles ca inca o iubesc si inca ma gadesc la ea. Acum mi-am gasit o alta fata care nu prea este pe aceeasi lungime de unda cu mine. Actuala fata este din Ro., nu America. Dar nu pot sa o uit pe fata din America. Ce sa fac? sa o dau uitarii sau dupa ce expira interdictia sa merg din nou dupa ea?

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Am citit intreaga ta poveste. Vreau sa iti spun ca si eu de cand sunt mica visez la America, mi se pare un loc magic.In timp ce citeam povestea ta, si descrierea locurilor, parca visam ca sunt acolo.Dar, revenind la subiect.Sigur te-a iubit, din moment ce te-a asteptat si te-a dus prin atatea locuri, tinand cont ca totul a fost pe banii parintilor ei. Speranta moare ultima. Daca spui ca ai interdictie pentru cativa ani, degeaba. Daca mergi peste 6-7 ani, cel mai probabil ea va fi deja cu altcineva, poate si cu un copil, sau 2.Este posibil ca parintii sa ii fi interzis sa tina legatura cu tine, e teama sa nu isi piarda fiica, o vor langa ei in America.Dar daca dragostea ei e mai presus, atunci te va cauta cumva.pe mail, la telefon sau..cine stie poate intr-o zi va veti intalni din nou intamplatorhappy.Tin sa spun ca aveti o poveste foarte frumoasa,m-am simtit de parca m-am uitat la un film american. Orice s-a intampla,ca te va cauta,sau nu,sau daca va veti mai intalni curand, sau poate peste ani, nu trebui sa regreti nimic, ba din contra, sa fii fericit si sa iti amintesti cu zmabetul pe buze fiindca ai trait o experienta minunata:visul american+o poveste de dragoste. Sper sa traiesc si eu ceva asemanator intr-o zi.

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Parerea mea e sa nu mergi in america pana nu poti vorbi cu ea pe tel. sau net pentru ca sansele sa-ti pierzi timpul si banii degeaba sunt foarte mari, poate ar trebui s-o uiti...

| SergiuBoss11 a răspuns:

Ba angelblue90, dragostea nu moare niciodata.chiar daca se casatoreste si are si nu stiu cati copii daca nu vei merge la ea vei regreta tot restul vietii tale. daca iubirea este atat de adevarata si de pura pe cat susti tu ar trebui sa mergi chiar daca trebuie sa-ti pierzi viata pentru o clipa alaturi de ea.
Iubirea este un proces de autosugesti, ba, cei ce se iubesc au drept de viata si de moarte unul asupra celuilalt.Parintii ei sunt doar niste plebei care s-au bagat in calea voastra.