| Conteisostar a întrebat:

Va salut, am si eu o problemă in care sunt foarte dezorientat. Am inceput o relatie cu o fata acum 8 luni si ne simtim foarte bine impreuna ne iubim foarte mult dar faza sta in felul urmator. Ea are un handicap la un ochi si ii fuge ochiul. Eu ca barbat nu am tinut cont de acest aspect si tin foarte mult la ea. Ea provine dintr.o familie destramată si mai saraca astfel vorbind locuieste doar cu tatal ei fiind un alcoolic. Nu am nimic de obiectat in privinta asta deoarece ma inteleg cu el, iar pe langa asta el chiar isi iubeste fata numa ca ce o ingreuneaza sunt conditiile ei. Am reusit in cele din urma sa ma mut intr-o chirie din interes de serviciu in alt oras si am adus.o si pe ea sa locuim impreuna. Problema sta in felul urmator: parintii mei vor sa ne desparta! Eu am o familie modesta, mama lucrand ca profesoara iar tatal meu in cadrul militar. Parintii mei nu o plac o vad un nimeni in drum tocmai din cauza defectului ce.l are la ochi. Ei sunt oameni cu pretentii la fete ca vor o fata cu facultate etc, vor sa ma vada cu o fata normala cică. Vreau sa mentionez ca eu am 22 de ani iar fata are 18. Tatal ei nu o mai inscris.o la liceu ca sa dea bacul in viitor pe motiv ca o inscrie la somaj ca sa mai poata sta alaturi de mine. Intre timp cand le.am spus ca am adus.o la mine in chirie sa locuiasca cu mine cat timp decide tatal ei, mi.am ddat seama ca pentru parintii mei este o adevarata problema. Imi tot spun ca nu mai am sustinerea lor, ca o sa ma lase sa ma descurc singur chiar daca ar insemna sa raman fara bani si sa mor de foame, ca atat timp cat se afla ea aici si nu ma despart de ea, acestia nu vor misca un deget pentru mine. Imi spuneau ca pe ea nimeni nu o so angajaeze pentru handicapul ei, pentru ca ii o fire mai retrasa nu prea vorbareata etc. Pe mine si pe ea ne.or bagat in depresie si stam asa de ceva vreme. Imi spuneau ca vor sa ma vada cu o fata normala nu cu o handicapata si sa ma detasez de ea ca doar cica tatal ei voia sa se scape de ea si ca ea ar fi trimisa de dânsul la mine pentru acest motiv. Nu stiu ce sa fac sunt distrus. Eu ca barbat sunt o fire sufletista ce nu.mi place sa-mi bat joc de fete. Atata mi.or bagat parintii mei in cap ideea despartirii si ca ea nu ar fi pentru mine ca ei nu o suporta etc incat am unele momente de inconstienta in care imi mai sare gandul la ce spun ei si la despartire pe scurt moartea sentimentelor, fiindca nu mai suport presiunea. Dar de fiecare data cand o vad pe fata si ma uit in ochii ei, vad un suflet nevinovat ce cauta ca orice om, sa fie iubită. Mie unul nu.mi pasă de defectul ei. Nu stiu ce sa fac sa fie mai ok, ai mei m.au pus sa aleg dintre ei daca vor sa-mi fie bine si ea, altfel eu cu ei cica ne distanțăm. Nu mai suport presiunea si nu stiu ce sa fac dar un lucru stiu sigur, ca nu pot multumii ambele tabere deodata, vreau un sfat orice ca sunt confuz. ????????????????

Răspuns Câştigător
| ColonelulBurtăGrasă a răspuns:

Asta e viața ta, tu trăiești cu cine vrei și iubești pe cine vrei. Părinți nu au dreptul să se amestece. Trebuie sa înțelegi că dacă părinții au spus așa, asta nu înseamnă că ei au dreptate oricât de ridicat e nivelul lor social, profesional, etc... Sfatul meu: procedează cum îți spune inima! Dacă tu simți că o iubești din tot sufletul și cu adevărat, nu renunța la ea. Faptul că vei renunța te va distruge pe tine dar și pe ea fizic cât și psihologic. Nu contează fizicul ci sufletul. Nu contează acum arată o persoană atâta timp cât sentimentele tale pentru ea îs enorme. Dacă nu ești de acord cu părinții tăi nu mais ta le gânduri și fugiți în lume. Cu siguranță vă veți găsi fericirea! Baftă

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ramai cu ea. La parinti le zici ca fata cu facultate care o vor ei e calarita de multe maciuci.

| ania a răspuns:

Căsătoriți/vă și lucrați ca să vă întrețineți familia.

| cristimihailov a răspuns:

Trebuie sa intelegi si punctul lor de vedere ca sa poti lupta.

Te vezi cu parintii tai si le explici ca ea va sta cu tine. Si ca daca nu se opresc o sa te insori cu ea, mai repede decat aveai de gand.

Asa cum ei iti fac in ciuda ca sa nu mai fii cu ea, si tu poti sa faci asta.

Daca merita fata, atunci e ok sa ramai.

Insa tine minte, ca acea problema a ochilor ar putea avea impact negativ asupra stimei ei de sine.

Poate e momentul sa incerci sa vorbesti cu un psiholog. Nu ma intelege gresit, nu e vorba de nimic, ci doar sa ranforsezi ceea ce este.

Psihologul in cazul de fata e ca vitamina. Nu il iei de boala, ci sa te faca mai rezistent.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Omule, ai un loc de munca? Traieste-ti viata cum vrei. Asculta de sfatul parintilor, dar fa cum crezi tu ca e mai bine. Eu, de la varsta de 16 ani am fost independent de familie, cu toate ca nu am intrerupt legatura cu ei. Acum am familia mea si o duc bine.

| Catalin77945 a răspuns:

Ramai cu ea