| anonim_4396 a întrebat:

Va scriu cu lacrimi in ochi aceste randuri, in speranta ca ma poate ajuta cineva macar cu un sfat sau cu o vorba buna. Sper sa aveti rabdare sa cititi problema mea pana la capat.
Am 19 ani, si nu pot fugi de trecut cand vine vorba de relatia cu parintii mei, mai ales cu tatal meu, de care nu am fost apropiata niciodata, ranindu-ma cu vorbe, dar si fizic, ultima disputa a fost pe la 17 ani.
A fost o intamplare urata, si acum imi amintesc de ea... datorita certurilor dintre mine si tata mamei i s-a facut rau si era sa chemam salvarea...in fine, am zis acest lucru pentru ca vreau sa mentionez ca si pana sa devin majora, nu s-au incheiat conflictele dintre mine si tata din copilarie.
Am vrut sa recurg si la suicid cand eram in gimnaziu, pentru ca nu mai suportam situatia, si mama tinea cu tata, iar eu eram pedepsita de nenumarate ori.
Pana si mama era suparata de tata, din diferite motive, fie ele grave sau minime, si eu vroiam sa recurga la divort, dar nu-si permite. Oricum, ei se iubesc f mult, iar eu tin la mama si mai mult, suntem apropiate in prezent, dar se ivesc niste situatii care ma supara enorm. Cu tata ce sa zic, nu vorbim in general.
Chestia e ca nu a stiut sa ma apropie de el, si cand eram mica, dar si acum, prin comportamentul autoritar, impreuna cu vorbe urate, jigniri chiar si aluzii la moarte, din partea tatalui meu, care dupa parerea mea dor mai tare decat violenta. In aceste situatii conflictuale, mama nu a intervenit, cu toate ca si pe ea o suparau vorbele astea fata de mine, si cum am mai spus, tata o mai supara si pe ea. eu nu le-am creat niciodata probleme, dar tata se lua de mine mereu, de parca eram un copil pe care nu si-l dorea.
Mereu ma gandesc ca daca aveam un tata vitreg ma pretuia si ma iubea mai mult decat omul pe care eu nu-l numesc tata.
Comportamentul lui din trecut si-a pus amprenta asupra mea si de aceea sunt distanta fata de el in prezent, imi doresc f mult sa am alt tata, dar mama nu vrea, a fost singuru barbat din viata ei, tine la el etc.
Ce ma sfatuti sa fac? Ma supar pe moment f rau, apoi incerc sa nu ma mai gandesc, si astept pana ma voi muta in casa mea, ca sa fiu pe picioarele mele si sa-i las.
Am scurtat povestea pe cat posibil... o seara buna!

Răspuns Câştigător
| superdorex a răspuns:

E greu sa gasesti un raspuns, pacat ca acest comportament lasa urme adanci in sufletul tau! Si eu cu ani in urma am suferit datorita faptului ca nu aveam o relatie deosebita cu tatal meu, faptul ca nu prea comunicam...dar asta era firea lui cu timpul l-am inteles nu se exterioriza! Dar la tine vezi tu a contat si violentele fizice nu doar verbale aici doare ingrozitor de rau! Si eu am un baiat care are 19 ani dar indiferent ce ar face e baiatul meu si-l voi sprijini pentru ca anii trec si nu ti-i mai poate da inapoi nimeni! Esti singura la parinti? Iti spun eu in momentul in care nu vei mai sta cu ei atunci vor realiza cat de mult a insemnat mai ales pentru el persoana ta! Fiul meu a plecat la facultate la Iasi si am un gol imens in stomac! Nu cred ca e atat de crud incat sa nu simta nimic pentru tine...Tu ai invatat sa mergi pe drumul tau, aceste rautati te-au cicratizat, te-au facut mai puternica iar experienta acumulata iti va ajuta mult in viata! Trebuie sa fii tare, timpul le rezolva pre toate sa stii, vei vedea ca va iesi Soarele si pe strada ta, sunt sigur pentru ca te vad ca esti o fata deosebita plina de calitati, nu dispera, fruntea sus si continua pe acest drum indiferent de piedicile care iti ies in cale1 VIATA E FRUMOASA SI MERITA TRAITA LA INTREAGA EI CAPACITATE! Ai o frumoasa varsta, stiu ca au ramas si raman cicatrice in sufletul tau dar curaj ai reusit pana acum vei reusi in continuare! Iti doresc multa bafta si am sa te adaug la prieteni poate asa din cand in cand voi putea sa mai aflu cate ceva despre tine! ITI SUNT ALATURI! Fii tare si vei reusi sa ajungi si pe picioarele tale! MULTE SUCCESE!

23 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Ok am sa umblu la setari sa vad!

| superdorex a răspuns:

Poate ca mama ta s-a obisnuit cu situatia, nu se mai gandeste la viitor asa cum o faci tu! Nu trebuie sa o condamni sa stii, sunt sigur ca tu vei avea mai mult noroc ca ea, ai sa vezi purtarea lui te-a cicatrizat si te-a pregatit pentru viitor! Sa ai o zi superba pa!

| harciog a răspuns:

Am trecut prin asta,il vedeam cind se aseza la masa si sufla ca o locomotiva dar il sfidam, ma prefaceam ca nu pricep nimic si mincam distrat si el murea de draci si pufaia, pina cind ajungea la limita si se ridica brusc de la masa si-i spunea mamei rastit;-Nu mai maninc dar eu mincam in continuare impasibil si distrat si el pleca in alta camera si mama dupa el si-i spunea;-Ce mama dreaku sa-i fac? Sa-l omor? Dar eram prea preocupat cu mincarea sa-i dau importanta.Venea saraca mama si ma intreba de ce-i fac asta dar, ca si cind nu stiam nimic, ii spuneam ca chiar nu mai tin minte sa-i fi spus ceva si ea raminea masca si se uita la mine ca la un retard chiar daca excelam la scoala.Stai linistita ca este o perioada in viata fiecaruia cind trece prin asa ceva.Cu cit e mai naspa relatia dintre voi cu atit mai mult te va cauta cind ai sa pleci.O zi buna.

| negru30 a răspuns:

Nu fii atat de sigura - daca aveai un tata vitreg - tu ai 19 ani - daca mama ta se recasatoreste tu ai sa-i spui tata din prima zi - te vei muta in casa ta - de ce o lasi pe mama ta - ai spus ca o iubesti - dar de ce nu ai plecat de acasa cd erai mica si mergeai in patru labe - acum ca te-ai facut mare - ii lasi - gandeste-te bine - asa vei fi lasata si tu cd vei avea copii - sa nu crezi ca vei scapa de judecata - nimeni nu scapa - sunt parintii tai si trebuie sa-i respecti - meritai un tata vitreg - dar nu unul bun - meritai unul rau sa-ti treaca - ai scris ca mama nu vrea - ce sa vrea mama- ai ajuns sa-i dai tu barbat -

| carminaburana43 a răspuns:

Buna.Nici eu nu eram niciodat in relatii bune cu tata.Si eu am vrut sa fug de n ori de acasa.Dar totusi bine ca nu am facut-o. Poate mama ta se teme de el, numai ea stie de ce.Sa sti ca e mai bine oricit de rau e acasa sa astepti pina vei putea fi la casa ta.Dar sa stii ca din pacate stima exceptiei barbatii sunt foarte duri pot zice ca 85 la suta din barbati sunt duri si exista doar un procentaj mic de 15 la suta care nu.Nu e alta posibilitate decit sa iesi mai des cu prietenii sau la o biblioteca o biserica gaseste tu ceva.Sau o plimbare de 15 minute undeva. Poti intreba de asemenea pe tatal tau intr-un momnet cind vezi ca vrea sa il intrebiu ce il supara ce ar dori sa faci altfel.Eu dupa ce m-am maritat am aflat ca vroia sa fiu o fata f frumoasa si prima in clasa de care sa se poate mindri.Ori nu eram nici una nici alta.Ar fi dorit prin mine faima si multi bani si vedea ca nu va iesi cu mine nici una nici alta.Asta era problema lui.

| IubesteEa a răspuns:

Pai daca te a batut ti-a facut copilaria grea maicata mai avea putin si ajungea la spital pe omul asta nu meriti sa ii spui tata fa orice sa se desparta maicata de el, e singura sansa ca daca e violent nu se lasa cu una cu doua sau mai simplu ai dreptul la viata da tatal tau si nici alti tati nu au dreptul sa dea in propii copii decat sa i certe dar bataie injuraturi ranirii asta merita cate o pedeapsa nu stiu si la mine tata facea la fel mi-a distrus copilaria ca tot timpul ma face proasta face glume de **** ce mie una nu imi plac se cearta cu mama rau de tot desi ea are probleme cu inima si de fiecare data imi zicea cand o sa ajung mare o sa il dau in judecata dar nu stiu daca asta se poate happy la tine e mai complicat sincer deci trebuie sa faci neaparat ceva happy sincer mult succeshappy

| stejara2 a răspuns:

Uneori,pe langa dragoste mai exista si un alt sentiment,cel al datoriei, care de multe ori face din femei victime a societatii, crezi ca mama ta pana la urma nu ar fi divortat? Ba da, dar zic eu, faptul ca deja avea un copil de crescut o tinea pe loc, asa a fost crescuta generatia de aur, sa taca sa rabde langa sot daca au apucat sa aiba un copil, eu nu sunt asa, dar altele asa procedeaza, si nu ar recunoaste asta in ruptul capului!
Ii da la nesfarsit o sansa: hai ca poate va fi bine, si uneori, fara sa vrea, uita de nevoile propriului copil.
Daca ea, mama ta ii da atatea sanse, da-i si tu, mai ales ca acum esti majora, poti merge cu prietenele la cate un picnic, film, mai iesi din stresul cotidian!
Spui ca esti un copil nedorit, asta e senzatia ta, poate ca si-a dorit un baiat, cand ii prinzi intr-un moment de calm si armonie de ce nu intrebi direct?

| Leon a răspuns:

Sal, vad ca esti prinsa la mijloc, maica-ta dupa cum zici cred ca il cunoaste destul de bine, probabil ca el se exteriorizeaza asupra ta, acolo unde stie ca are control, intr-un mod aparent 'violent', zic aparent pentru ca aceasta 'violenta' vine probabil ca efect al unor experiente din trecut, poate a fost un tip linistit care a avut niste experiente neplacute, stim cu totiicum era pe vremea lui ceasca.
Nu vreau sa crezi ca incerc sa scuz comportamentul tatalui tau, dar incerc sa gasesc cauza si efetele, pentru ca la urma la asta se rezuma totul cand vrei sa lamuresti o problema. Dupa cum ziceai, cred ca el o apreciaza pe mama ta sau mai bine zis loialitatea ei fata de sot, familie si alte astfel de principii... Cam atat pot sa inteleg in mom de fata, poate daca dai detalii putem vedea mai multe. te pupa Leon

| Leon a răspuns:

Dupa cum zici mi se pare un tip introvertit, sensibil si manevrabil cum zici tu. Probabil ca are impresia ca e tratat pe nedrept in rapoartele lui cu ceilalti, si din cauza asta e stresat.
Asupra ta stie ca are control, pentru ca macar vede ca esti o fata de treaba si face fel si fel de conexiuni intre caracterul lui si al tau.
Eu nu cred ca exista un sentiment de ura, pur si simplu exista o refulare asupra tuturor pers de genul lui care ii stau in jur. Cred ca nici pe el insusi nu se mai suporta.
La mine in familie tata s-a refugiat refulandu-se asupra lu maicamea. Eu n-am avut probleme cu el, e taicamiu, dar cum ziceai si tu, iert dar nu uit.
Singura chestie pe care poti sa o faci e sa tratexi totul cu ambiguitate, atat cat poti, si sa incerci sa nu mai pui suflet la ce iti zice, sunt vorbe fara valoare, au doar o incarcatura psihologica de moment fara nicio semnificatie. Ca sa il schimbi de buna voie nu cred ca reusesti, important e sa iti mentii atitudinea si distanta fata de el atat cat trebuie fara a duce in extreme situatia. :*

| IMC90 a răspuns:

Te-ai gandit ca poate nu este tatal tau biologic? Este singura explicatie pe care o gasesc. Asta sau e nebun.

| alina58 a răspuns:

Cunosc si eu un caz, fata are tot 19 ani, iar tatal ei o bate mereu, ba chiar a dat-o afara si din casa. Mama ei nu ia luat niciodata apararea, iar cand s-a intors acasa a inceput sa se certe si cu mama ei. La fel cum i-am spus si ei iti spun si tie. Gandeste-te care sunt prioritatiile tale in viata, si fa tot posibilul sa ti le indeplinesti. Ai spus ca vrei sa pleci din acea casa. Pai atunci fa ceva ca sa si pleci. Mergi la facultate, iar apoi incearca sa te intretii singura, sa nu mai depinzi de nimeni.
Ar fi o prostie sa iti spun ca stiu prin ce treci, pentru ca nu stiu, dar din ce ai descris tu, cel mai bine ar fi sa nu il bagi in seamna. Incearca sa il ignori total.

| alina58 a răspuns:

Fata e tot de la oras, dar eu zic ca nu conteaza. Uneori cei de la oras se comporta mai monstruos decat cei de la tara! happy

| YumixCupcake a răspuns:

E o situatie foarte dificila.
Cred ca ar trebui sa convocati o sedinta de familie in care sa iti exprimi nemultumirile si tatal tau sa isi explice comportamentul. Spune-i ca ai deja 19 ani, ca esti matura si ca te deranjeaza atitudinea lui. In caz de forta majora.asteapta sa te poti angaja si muta-te cu chirie!

| YumixCupcake a răspuns:

Mie mi se pare aiurea ca mama ta nu ia atitudine. Okay, il iubeste.am inteles, dar tu esti copilul si dupa mine ar trebui ca tu sa fii cea mai importanta!

| Virtualu a răspuns:

Imi pare rau pentru tine si iti spun ceva ce va fi greu de executat dar cu shanse mari de success.
Incearca sa-ti iei un loc de munca si sa-ti cumperi o casa si sa stai o vreme mai departe de ei astfel se vor gandi la tine si li se va face dor de tine, iar dupa acel timp mai mergi pe acasa si vezi rezultatul ( ii o idee mai ciudata care mi-a venit pe moment)

| JungHaYo a răspuns:

Nul baga in seama

| BellaSomerhalder a răspuns:

Buna. Imi pare foarte rau pentru tine, situatia in care te afli este una... tragica. Crede-ma, nu sunt in stare sa te sfatuiesc, sunt doar un copil, nu sunt inca matura. Oricum, ti-am citit povestea si pot spune doar ca m-a emotionat si de aceea simt nevoia sa-ti spun doar ca-mi pare foarte rau si ca sper ca problemele din familia ta sa se rezolve cat mai curand! Bafta multa!

| αʟεх a răspuns:

Ce nasol sad Nu am mai intalnit asa problema. Chiar nu stiu ce sa iti spun. Incearca sa fi tu mai apropiata de ei.de care crezi tu ca e mai bine. si fi de acord cu ce mai spun thinking Si daca tot asa o sa se comporte iesi si tu afara sau mergi la o prietena.nu mai sta in apropierea lor straight face.

Mult Succes >big grin

| TeUrSsCsYtEiUbEsC a răspuns:

Bunahappysad
Imi pare rau pentru tine deoarece nimeni nu'si alege parintisadsad
eu din fericire n'am parinti rai...happyhappy
Eu sinker n'am sa-ti zic sa te duci la el si sa vorbesty/discuti cu astfel de persoana.ca sa nu zic 'tat'a'.Eu nu numesc oameni astya
parintii,deoarece nu au dreptul ca sa zic asa sa loveasca un copil,
nu ti l'ai dorit de ce nu te'a protejat? corect
Acum nu vrea sa zic ca nu te'o dorit.dar astfel de oameni care dau in copilul lor
Mama ta,este o femeie. femeile nu prea au cuvant in casa,probabil ca si ei ii e frica de el, sau il iubeste prea mult ca sa vada ce fel de om e, desi ma indoiesc ca doar un ''parinte'' si mai ales o mama trebuie sa'si apere copiii.ca o leoaicatongue
Cum am zis nu''ti recomand sa te duci sa vorbesty cu el, deoarece nu se stie daca o sa se enerveze sau o urle si alte lucruri nu vrem sa ne imaginam, imi dau seama ca tye tie frica cand te aproprii de el.jur ca nu trebuie sa pun in ''pielea ta'' ca sa imi dau seama ce simti tu.sadcrying
Nu prea stiu ce sa-ti zic...dar iti urez multa noroc cu ''tatal''tau

| Inna_3043 a răspuns:

Mama ta poate se teme de el si de frica ii i'a apararea lui si nu tie,chiar daca stie ca ar trebui sa fie de partea ta, si poate ca ii i'a apararea de frica ca nu te bate si ca nu o bate,daca tatal tau continua sa te jicneasa nu il baga in seama,dar daca te loveste fa ceva, acum ca a aparut emisiunea:,, iubirea nu este durere''

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un parinte ramane tot un parinte.Linisteste-te pentru moment ca multora se intampla la fel si au ajuns departe in viata.Vezi-ti de viata ta, incearca sa iti creezi lumea ta in care el exista dar nu si cuvintele lui, fii mai puternica si incearca sa nu mai pui la suflet repede deoarece va face si mai rau daca te vede ca te superi

| sammiess a răspuns:

Cu siguranta, spiritele se vor mai aseza in timp. O sa ajungeti sa va tolerati reciproc. Ar trebui sa nu mai pui atat suflet in certurile pe care le ai cu tatal tau. Poate el vrea sa te sicaneze, poate nu vrea sa te certi cu el, dar tu interpretezi din alt punct de vedere toate lucrurile.

| Alexis262 a răspuns:

Eu am probleme cu mama nu mai are încredere în mine.