| Angelindeed a întrebat:

Vi s-a intamplat sa cunoasteti un om si sa fie atat de ok incat sa incepeti sa aveti indoieli? Sa credeti ca e de fapt o persoana falsa, ca nimeni nu e asa de treaba in realitate si ca va manipuleaza? Ati avut dreptate intr-un final?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da!
E suficient sa te uiti la politicienii! laughing

| RAY a răspuns:

Da,mereu când am avut încredere in cineva, ma dezamăgit, mai devreme sau mai târziu, asta e

| OldSoul a răspuns:

Oarecum.

Si zic oarecum pentru ca nu prea am gasit un om chiar atat de ok precum spui tu.

Am intalnit oameni normali, mai mult sau mai putin.
Si, treptat am ajuns sa-mi dau seama ca instinctul meu avea de fiecare dreptate in legatura cu acele persoane.
Bine, instinctul meu nu e chiar atat de complex sa-mi zica gen "fereste-te de persoana asta ca e falsa" dar in general ma avertizeaza din primele interactiuni cu o persoane, parca sesizeaza ceva nu e inregula, si respectiv ca ar trebui sa ma opresc.
Insa, ca un om curios ce sunt, nu-l ascult, si merg mai departe, si, cam de fiecare data, ajung sa-mi dau seama ca instinctul meu a avut dreptate, si ca ceva nu era tocmai ok cu persoanele respective.

Nu stiu, poate suna, ciudat, probabil asa e.

Cat, despre falsitate, nu stiu ce sa zic, am ajuns oarecum sa cred ca e o normalitate in ziua de azi sa fii fals.
Si, respectiv, ca nu merita "sa fii om", ca nu merita sa te deschizi in fata nimanui, ca nu merita sa fii alaturi de alte persoane, deoarece bunatatea, e o slabiciune, iar de slabiciunile noastre abuzeaza cei din jur cel mai des.

| Sn4k3 a răspuns:

Inseamna ca nu ai incredere in tine.

| SkyPilot a răspuns:

Da, mi s-a intamplat. Si chiar parea sincer, nu era genul "unsuros".
Eu imi urmez foarte mult instinctul in ce priveste oamenii, asa ca nu m-am lasat descoperit si nu m-a putut manipula. Dar a facut-o cu altcineva din anturajul respectiv.

| sofisis a răspuns:

Nu. Eu sunt genul asta de persoana si niciodata nu am avut ganduri de manipulare sau rautacioase. Deci exista si oameni asa.

| Lioana a răspuns:

Nu mi s-a intamplat. Oamenii buni merita aprecieri nu indoieli. Consider oamenii falsi doar daca chiar sunt falsi nu pentru ca n-am eu incredere. Nu judeca oamenii dupa imaginatia ta ci dupa faptele lor.

| Emma30555 a răspuns:

E o gândire un pic paranoica. Acum depinde ce instincte ai. Poate simți tu ceva. Depinde și împrejurarea în care l ai cunoscut, dacă e o persoana complet străină anturajului e bine sa ai îndoieli. Trebuie sa l cunoști bine sa vezi cum se comporta și cu ceilalți, sa vezi cum gândește pe anumite subiecte, sa vezi ce anturaj are, cu ce se ocupa sa vezi dacă chiar e asa de bun. Poți avea sau nu dreptate.

| bogdan324 a răspuns:

In ziua de azi trebuie sa fii precaut cu oricine, niciodata nu lasa garda jos ca nu stii cum te ia pe nepregatite.
Lumea ar intrepreta asta ca pe o paranoie, eu o interpretez ca pe un pas inainte in orice situate.
Better safe than sorry!

| PumpkinDoll a răspuns:

Faptul ca esti o persoana paranoica te face sa nu te mai bucuri de momentele bune, pentru ca te gandesti ca au fost prea bune si sigur o sa vina ceva rau....sau mai rau.Asa patesc eu, cand vad ca merge ''totul'' bine, incep sa cred ca ceva nu e in regula si automat, nu mai merge ''totul'' chiar asa de bine pentru ca in loc sa ma bucur imi fac griji.Cu o persoana n-am patit asta pentru ca majoritatea persoanelor au fost ok(exact asa cum am vrut eu). Sunt genul de persoana care respinge ajutorul numai ca sa nu ajute inapoi.

| GirlOnline81 a răspuns:

Ca sa ma manipuleze cineva, ar trebui ca acel cineva sa ma folosească, ba mai mult sa ma controleze. Doua lucruri pe care nu le fac.

| 223kkk a răspuns:

Da, mi se întâmplă și încerc pe cei care sunt asa întotdeauna încerca oamenii din jurul tău și vezi cine sunt cu adevărat din toți pe care ii cunosc în nimeni nu pot sa am încredere. Cel mai bine ii sa nu ai încredere în persoanele care nu te înțeleg chiar dacă par de treaba sau vor sa te ajute.

| Grigoirc a răspuns:

De cele mai multe ori persoanele la care faci referire, au un interes pentru a obtine anumite beneficii indiferent de natura, dar cred ca persoanele astea le poti observa cu destula usurinta daca ai ceva antrenament happy