| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa faceti o fapta rea si sa va para rau dupa aceea? Haideti sa va spun o mica povestioara. Chiar astazi, am gasit sub banca un caiet de engleza uitat de o fata. Nu stiu ce a fost in capul meu, dar i-am rupt toate foile scrise in el, am vrut sa ma dau mare in fata colegilor. Plus ca la religie nu mi-am gasit caietul meu, asa ca m-am gandit ca daca vede profa ca n-am caiet? Asa ca l-am luat pe al ei. Insa nici nu am scris pe caiet. Am dat test. Asa ca nu mi-a trebuit decat o foaie alba. In pauza i-am rupt coperta, iar eu si cu niste colegi am facut glume pe seama desenelor de pe ea. Mai tarziu, la franceza, o colega era nevorbita, asa ca a luat caietul (pe care deja incepusem sa si conjug verbe la franceza) si l-a aruncat prin toata clasa. Toti au ras. Am vrut sa-l las sub banca (ce a mai ramas din el), dar acea colega mi l-a bagat in troler. Am ajuns cu el acasa. M-am uitat putin peste paginile rupte. A inceput sa-mi para rau de fata respectiva. Avea la mijlocul caietului o pagina pe care a scris:,, Cum sa mentinem curatenia! -nu lasam gunoaie la banca sau in clasa; -aruncam la cosul de gunoi orice gunoi sau ambalaj" Titlul era subiniat cu roz si era desenata a inimioara cu pixul. Stiu ca pare un lucru neinsemnat, dar m-am emotionat. La scoala eram prea orbita de dorinta de a-i face pe aia populari sa rada. Si din prostia asta i-am distrus caietul. Si eu mi-am mai uitat lucruri, dar nimeni nu mi le-a vandalizat, in cel mai rau caz nu le-am mai gasit niciodata. Acum sunt acasa, cu toate foile pe birou, cu coperta si cu restul caietului si ma gandesc ce sa fac cu foile rupte - sa le arunc, sa le duc maine la scoala (desi n-ar ajuta la nimic sa vada ce s-a intamplat cu caietul ei). Si inca ma gandesc. S-a semnat pe prima pagina, insa scrisul este ilizibil. Daca as sti cine este, i-as da un caiet nou, pe el fiind scrise toate ce erau pe primul si i-as spune ca imi pare rau...

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La școala ajutătoare unde mama mea era contabilă, aceasta era caracteristica oligofrenilor printre altele. Distrugeau lucruri valoroase fără remușcări. Regretul dtale tardiv este o dovadă de omenie. Mi-am amintit o mulțime de întâmplări similare prin care am trecut și am izbucnit în plâns. Mulțumesc.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prea multe nu mai poti face acum, dupa ce ai distrus acel caiet, dar poti face 2 lucruri:
- ia caietul asa cum este si mergi la scoala, intreband in clasa al cui este. Cere-i scuze acelei fete pentru ceea ce ai facut si da-i un caiet nou.
- invata din greseli si nu le mai repeta niciodata, ca roata se intoarce si apar regretele.
Ca sa intelegi ce se intampla, cand ai de gand sa faci un rau cuiva, pune-te pentru 1 minut in situatia aceluia si vezi daca ti-ar convenii. Cred ca tie ti-ar fi bine, daca ai descoperii ca nu mai ai caietul de romana, cu comentariile si notitele pretioase, pentru ca cineva ti l-a gasit si ti l-a rupt?
Intotdeauna cand te apuca spontaneitatea sa faci rau, gandeste-te la ce suferinta poti crea altora si daca te bucura rautatea, care te domina atunci.
Nu uita: roata se intoarce intotdeauna si primesti inzecit, ceea ce oferi, ca asa-i karma.

| Mosotti a răspuns:

Si ma rog ce iti trebuia sa te dai mare?! Fapta e comisa, si cu prima ocazie vei repeta cu mare probabilitate faza nu doar cu acel om. Ca asta ti-e felul.
Pai nu ti le-a vandalizat pe unde ai uitat lucruri, ca nu au felul tau de a fi, adica ceilalti. Asta e, in viata vei face greseli si dupa aia regreti, iar vei face. Iti dai seama ca nu faci bine, dar simti altceva.

Ori in familie ai vazut comportament nasol si ai dobandit o problema psihologica, ori mama ta e putin mai rea sau tatal ei adica bunicu, in general baietii mostenesc felul de a fi al mamelor.

Si aia care-si bat nevestele regreta pe moment de 50 ori, si le rebat de 100 ori.
Oricum e de apreciat intentia ta de a repara treaba.

Ideea e nu cum repari asta, ideea e cum faci sa iti schimbi felul de a fi, adica sa rezolvi cauza, sa nu mai repeti.

| sofisis a răspuns:

Da la ce mai tii foile alea si coperta? Si pentru ce sa le duci la scoala?
Faptul e consumat. Arunca-le si gata. Ca si tine si ea va considera ca nu l mai gaseste. Nu va stii ca de fapt l-ai luat tu si l-ai rupt.
Aiurea gest, sincer. Poate pe viitor te abtii de la imbecilitati de genul ca nu sunt deloc cool.

| Marius22222222222 a răspuns:

Doar o secunda atat punte in locul ei. Spune-mi apoi cum te simti

| BuLaNNNeL a răspuns:

În banca in care ai găsit caietulc ce nu-ti aparține, pune altul nou, iar pe prima pagina, scrii frumos : imi pare rău.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E frumoasa povestea ta.
Asta arata ca esti constienta ca de vointa ta depinde sa fii buna sau rea.
Solutie la problema ta?
Sa cumperi un caiet asemanator si sa-l lasi inainte de ore in acelasi loc.
Fara sa-ti pese ce se va intampla cu el.
Dar asta poate fi o lectie de viata.
Sa nu faci altora raul pe care nu vrei sa ti-l faca ei, si sa nu actionezi niciodata la primul impuls.
Mai intai analizeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca la religie n-ai avut caiet nu-i o tragedie.
Insa mi-am amintit ca tocmai la religie invatam sa nu luam nimic ce nu ne apartine.
Si sa nu facem niciodata rau altora.
Chiar daca suna a repros, ti-o spun cu multa dragoste.
Fii atenta la tine insuti.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Din povestea asta am inteles doar un singur lucru important, si anume ca inca mai exista posibilitatea sa faci o fapta buna. Stiu ca pare un lucru nesemnificativ petnru unii, dar ai putea sa ii repari asa cum poti caietul si eventual sa ii cumperi un caiet nou. Si cand ii dai caietul pe care l-ai reparat, o as vada ca te-ai chinuit si ca iti pare rau, si probabil te va ierta, iar pe langa asta poti sa ii dai caietul cel nou. Sa stii si tu, bunatatea unui om conteaza in lucruri marunte venite din inima

| armiaso a răspuns:

De apreciat ca ai realizat ce ai facut, cumpara un caiet nou si scrie-i totul in el cum l-a lasat ea, cere-ti scuze si gandeste-te ca vorba aceea, ce tie nu-ti place altuia nu-i face a fost spusa cu un scop de cine o fi spus-o prima data,
si vezi ca se scrie ilizibil - ca sa nu te las sa scapi chiar usor tongue
iar in ceea ce priveste popularitatea, iti spun un lucru, scoala trece, liceul trece, facultatea trece, toate trec chiar si viata si popularitatea nu te ajuta cu nimic insa lucrurile pe care le faci lasa in urma lor fie o rana fie un zambet, alege ce vrei sa ramana in urma ta.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Ar fi bine sa ii dai un caiet nou si sa nu mai faci asa ceva.

| OctavianSps a răspuns:

Numai pentru faptul ca ai realizat ca ce ai facut nu a fost ok, eu te apreciez. De multe ori intram in transa si facem lucruri aiurea. Cumpara un caiet, scrie pe el (scuze, uite unul nou), si lasa-l in acelasi loc. Stai linistita, totul va fi bine.