| Gheorghe1902 a întrebat:

Salut) o întrebare de logică, spre exemplu ai o carte în mînă, te-ai inervat pe ceva și de la pagina 387 ai rupt niște foi, cînd ai întors foile rupte și te-ai uitat la numărul paginii erau tot acelea cifre adică 3, 8, 7 Întrebarea: Cîte foi ai rupt?

12 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Matematic vorbin ai rupt n pagini. Realist vorbind nu mi pasa. Etic vorbind nu este bine sa ne enervam. Filozofic vorbind este ilogic sa ti lasi furia sa te acapareze si sa cazi prada unor instincte. Personal vorbind chiar nu mi pasa.

| Ecou a răspuns (pentru shadovv):

Shadovv vorbind, essen eine wurst

| Ecou a răspuns:

Sau 1?

| carpediem a răspuns:

Inervat este un termen din medicina referitor la conductibilitatea si inervatia unei zone anatomice. Nu vad cum m-as putea inerva, poate m-as putea Enerva pe ceva.

| danyelo112 a răspuns:

9 foi. sper ca e bine acumwinking

| Autumnfeelings a răspuns:

O foaie. Cea cu numarul 387

| Muppet a răspuns:

O foaie. Cea cu numarul 387. Si daca te referi la pagini 2 (387/388-fata verso)

| Muppet a răspuns:

Ai de gand sa dai raspunsul corect?

| LoVeLiFeEe a răspuns:

Nu stiu daca e corect dar uite cum m-am gandit : rupem foile dar se stie ca daca se deschide o carte pe foaia din stanga e o foaie cu nr. par si cea din dreapta are un nr. impar. Daca ai vazut pagina 3, obligatoriu pe partea cealalta(dai pagina) va fi cifra 4 si formeaza o foaie, iar paginile 7 si 8 formeaza aceeasi foaie. Deci ti-au mai ramas 2 foi, adica 2(foile)*2(cate pagini are o foaie)=4. Si apoi 387(pagina de unde ai rupt)-4(paginile ramase)=383(pagini), 383:2= 191 rest 1, deci ai rupt 191 pagini. Nu stiu daca e corect...dar daca sunt macar pe aproape de rezultat, funda plsss. Si spune cum se rezolva ca toare sunt curioasa.winking