| andreea_gabriela a întrebat:

Vi se pare ciudat sa vorbiti cu parintii vostri despre sex?

Răspuns Câştigător
| retrogrobian a răspuns:

Poate ca e putin ciudat sa le dai detalii din viata ta intima, dar, mai ales daca esti adolescenta si ai nelamuriri, e bine sa vorbesti cu ei (ori cu amandoi, ori cu parintele cu care te simti mai ok sa vorbesti liber). Asa te dumiresti si tu cum sta treaba si, in acelasi timp, le arati ca esti responsabila in privinta asta, ca vrei sa faci lucrurile cu cap si vor avea mai multa incredere in tine cand vei vrea sa mergi in excursii/ tabere/ cluburi/ la chefuri.

10 răspunsuri:
| Dara a răspuns:

Oarecum, dar daca reusesti sa faci asta fara retineri, te vei simti nemaipomenit!

pupimik
| pupimik a răspuns:

Daca vorbesti cu parintii tai despre sex nu inseamna neaparat ca ei au mai multa incredere in tine...si te vor lasa sa mergi cand vrei in tabere.chefuri...etc.Inseamna ca tu ai incredere in ei. Depinde de parinti...eu de exemplu le vorbesc ft deschis... dar de asta nu ma lasa de capul meu...pe unde mi se nazare mie.Nu e vorba de tine...de increderea pe care o au ei in tine...ci e vorba de celelalte persoane cu care mergi, in care parintii tai s`ar putea sa nu aiba incredere.Sa nu iti faci vreo idee ca daca vorbesti cu ei...gata...lumea e roz...ai libertate mai mare.Depinde de parinti...si de felul in care abordeaza ei acest subiect. Daca sunt cat de cat tineri...nu e deloc ciudat sa vorbesti cu ei.In cazul in care sunt mai invarsta... e putintel ciudat...in special in cazul in care au idei invechite... iar sexul este subiect tabu.

| LuS[z] a răspuns:

Nu cu mama nu dar cu tata...laughing)wow chiar ca n-as avea tupeu. cea mai buna confidenta e mama dupa care urmeaza prietena cea mai buna.

| monicaclaudia a răspuns:

ei mie mi se pare un lucru bun faptul asta cind reusesti ca sa vorbesti cu un parinte despre viata ta intima (( inseamna ca aveti un raport extraordinar ( ar trebui sa fie asa in toate familiile ((

doiny
| doiny a răspuns:

la inceput o sa ti se para ciudat, dar apoi o sa dispara orice urma de rusine..cal putin asa a fost in cazul meu...sunt bucuroasa ca pot vorbi cu mama despre acest subiect si nu evit niciodata sa o intreb sau sa-i spun daca ceva e in neregula. sfaturile ei m-au ajutat mult, trebuie doar sa ai incredere si curaj. succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da. a aflat intamplator descoperind un buzunar de la ghiozdan plin de prezervative. happy atunci am vb putin, i-am spus ca ma descurc si totul e bine, acum stiu sigur ca pot vb deschis cu ea daca as avea vreo problema.

| Adina-sorescu a răspuns:

N-ar trebui sa fie ciudat deloc! E obligatia lor sa va pregateasca pentru viata, si ei asta incearca sa faca! De ce ar fi ciudat?

| florina_potop a răspuns:

Mai, eu am vorbit cu mama si mi s-a parut foarte tare ca am cu cine!

| razvan_miu a răspuns:

Da, mi se pare, e ca si cand mi i-as inchipui pe ai mei in timp ce...Caaah! Oricum, ce am nevoie sa aflu, aflu de la altii, de la prieteni, din carti, reviste, etc.