| fly a întrebat:

Vi se pare grav daca copii aleg sa lucreze sau nu cu parintii in familie daca acestia au o afacere proprie? Adica sora mea nu vrea sa lucreze cu mama, ea ar vrea sa se "dezlipeasca"de langa mama care e f autoritara si nimic nu i se pare facut bine daca nu l-a facut ea! Asa ca sora mea isi cauta altceva de munca; mama zice ca greseste si ca ar trebui sa fie multumita ca are de munca in fam si nu la straini, dar eu cred ca sora mea(are 22 ani)are dreptate sa doreasca asta, e important sa te responsabilizezi in viata si pana cand esti "legat"de mama nu cred ca e posibil! Voi ce ziceti? Ma cam framanta chestia asta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai perfecta dreptate privind intentia surori tale,, La umbra stejarilor falnici nu cresc lastari vigurosi"

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mi se pare foarte corecta gandirea sorei tale, problema e sa gaseasca ceva acceptabil.

| psihox a răspuns:

Ii place munca, afacerea familiei? Sau are alte aptitudini pentru alta munca in care sa lucreze cu placere, nu fortat? E greu la psihic sa ai o munca falsa. O mama prea autoritara pentru 2 fete de parca sunt doi baieti sau la armata. De parca nevasta trebuie musai sa semene cu sotul decat sa mai aiba si ceva feminitate. Ii e frica sa nu o critice sotul ca se va desparti de ea? Asta suna ironic.

| kukubau a răspuns:

Mama are dreptate. dar pana copilul nu se loveste de toti peretii nu va aprecia sansa acordata, sa fie pe cont propriu cateva luni apoi sa vezi ce frumos se intoarce in "sanul" familiei.

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Mi se pare ceva normal ca sora ta sa isi doreasca sa fie independenta.Are deja 22 de ani.Eu am fost independenta financiar de parinti de la 16 ani. Poate ca "afacerea" familiei nu este pe placul ei, poate ca mama este prea autoritara, poate ca ea exceleaza sau are calitati in cu totul alt domeniu.Problema e, din cate stiu, ca e cam greu de locuri de munca in Romania la ora actuala. Dar poate ca ea are noroc si gaseste ceva.Si in relatia copil-parinte, ar mai fi o problema:banii.De obicei parintii vor amana mereu ziua de salariu, sau vor "micsora" acea suma, fie vor veni cu intrebari de genul"La ce-ti trebuie banii aia acum?"

| nfren a răspuns:

Sora drept gindeste, eu din propria experienta va spun ca nu trebuie sa ai o afacere cu cei apropiati mai ales cu rude, ea nu doreste sa depinda de mama o inteleg destul de bine.

| fly explică:

Merci de raspunsuri la toti! Pacat ca cel care mi-a placut cel mai mult e anonim.oricum.as mai vrea sa adaug ca mama ne zice intruna ca ea s-a sacrificat pentru noi.ca sa tina sus afacerea. dar ca acum isi da seama ca nu meritam.deoarece noi nu vrem sa muncim cu ea...in putine cuvinte ne face sa ne simtim "vinovate". Eu ma intreb daca are sau nu dreptate.cand ii zicem ca nu vrem asta, ea incepe sa se planga si sa zica ca va inchide afacerea etc? Ce ziceti de asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot respectul pentru surioara ta. Sper sa-i urmezi.