| Utilizatoare123 a întrebat:

Vi se pare normal ca un baietel de 8-9 ani sa se joace cu o fetita de varsta lui in modul asta? Am vazut cum o lega cu coarda de un stalp, in parc. A imobilizat o si a pupat o pe gura, a plecat, apoi s-a intors sa o dezlege. Totul sub ochii parintilor.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, acest comportament nu este normal sau acceptabil. Jocurile care implica imobilizarea si puparea fortata nu sunt jocuri adecvate pentru copiii de varsta lor.

Este important ca parintii sa fie constienti de comportamentul copiilor lor si sa intervina daca observa comportamente inadecvate sau periculoase. Este important sa se discute cu copiii despre limitele si comportamentele adecvate, si sa se asigure ca acestia inteleg ce este acceptabil si ce nu este acceptabil in relatia lor cu ceilalti copii.

De asemenea, este important ca parintii sa se asigure ca copiii au un mediu sigur si supervizat in care sa se joace, astfel incat sa poata evita situatiile periculoase sau neplacute. Daca situatia persista sau devine mai grava, se poate lua in considerare raportarea situatiei autoritatilor competente sau implicarea unui specialist in dezvoltarea copiilor.

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Copii idioti, asta vad ei acasa, la televizor, o sa ajunga niste golani derbedei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este deloc normal.

| Freya1 a răspuns:

În ziua de azi dacă un copil zbiară în ultimul hal,bate oameni,sparge lucruri etc "sunt copii,se joaca, trebuie sa ii lasam".

Am pățit pe pielea mea sa nu mai vreau sa vina la mine copii cuiva (nu am spus asa, am spus mai pe ocolite ca nu mai e ok sa ii aduca) tocmai pentru ca nu ii puteam liniști. Unul se juca cu cuțite cu, care dădea în stânga și în dreapta, unu punea vazelina și jucării pe scări sau în picioarele oamenilor când nu erau atenți și multe altele.Si ghici ce? tot eu am ajuns sa fiu aia rea ca ei sunt copii și se joaca, iar eu nebuna ca nu înțeleg.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Si părinții ce-au făcut s-au spus in tot timpul ăsta?

| Utilizatoare123 explică (pentru DeMicUnCălător):

Citeste putin mai sus ca am scris.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Părinții fetiței ți-au răs in nas?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Ciudați. Eu nu mi-aș fi lăsat copii să se joace așa.
Poate că da, e doar un joc. Si sper să rămănă doar un joc.

| 199onur7 a răspuns:

Doamne ferește bine ca ai vazut si nu ai facut nimic si doar ai privit bravo-_-

| Salontanul a răspuns (pentru 199onur7):

A! Si daca se baga? Sareau parintii, chemau politia. S-a dilit lumea.

| 199onur7 a răspuns (pentru Salontanul):

Il legam pe toți de copacul ala esti nebun frate copilu ala isi viol si sa ma uit eu ești nebun îi facem pe toți de spital cum dreacu ma sa te uiți la asa ceva si sa nu faci nimic sa nu te bagi ce dracu aveți ma

| Utilizatoare123 explică (pentru 199onur7):

Le am spus parintilor si s au uitat la ei si au inceput sa imi rada in fata. Au zis ca sunt doar copii. Mda. Mai mult nu aveam cum sa intervin, daca proprii parinti nu au reactionat... Apoi mi-ar fi reprosat ca eu sunt ciudata si sa le las copiii in pace.

| 199onur7 a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Pedofili dracu sa dea cancerul in ei in toți norociți de părinți ca astia cica se joacă ba las-o dracu copilu își ia viol legat de un copac si ei se uită si zice joacă

| Salontanul a răspuns (pentru 199onur7):

Te rog eu frumos ai grija la exprimare! Aia cu 'esti nebun" sa stii ca nu sunt, deocamdata. Cat despre situatie sa stii ca am patit-o. Un parinte si-a lovit copilul. I-am spus ca nu-i bine ce face. Norocul meu ca sunt batran, dar eram mai mare ca el si i-a fost frica. A plecat injurandu-ma si si strigandu-mi tot felul de invective ca de ce ma bag eu si cei din jur mi-au reprosat acelasi lucru. Lumea nu mai este normala.

| 199onur7 a răspuns (pentru Salontanul):

Imi cer scuze cu Adevărat față de tine daca team jignit cu ceva nu am avut intenția asta sa ști te si sun si îți spun personal asta si imi cer scuze fata de tine si vocal vidio nu am avut intenția sate jignesc sau sa va jignesc da lumea a luat-o rau pe arătura este foarte Adevărat si eu mam băgat de multe ori pentru alți chiar de mi-am loato rau da am fost acolo cand a trebuit ai am fost chemat nu am dat inapoi si nu am fugit chiar de știam ca mi-a iau acolo este cineva pe care pentru mine contează cu Adevărat da cu Adevărat si acolo am sa fiu lumea se face din ce in ce mai rea mai lacoma si mai rece care mai de care jmecher care mai de care alfa si toate rahaturile de trend mai sigma si mai rahat ma doare capul ma pun sa dorm o zi minunată salotane nu stiu daca asa te numești sau te cheamă da ași îți spun salut sa trăiești tovarașe happy

| Salontanul a răspuns (pentru 199onur7):

Stai linistit! Stiu ca in Sud este un obicei sa se exprime de genul "Frate! Esti nebun?" si de aia nu m-am scandalizat prea tare. E adevarat ca sunt de moda mai veche si la noi in familie nu s-au folosit expresii din astea, si nici injuraturi, dracuieli, etc. Sa fii sanatos. Nu ma cheama asa dar sunt din Salonta. Sa traiesti si tu!

| Manticora a răspuns:

Nu inteleg cum poti sa intrebi daca e normal cand e evident ca NU. Doar pentru ca sunt parinti nu inseamna ca sunt si inteligenti sau normali la cap. Ei zic vai e doar un pupic, dar nu e asa, aia e agresiune, sa ti se incalce intimitatea fortat si sa te simti neputincios de la varsta asa mica e groaznic deja prezic ca fetita o sa aiba niste probleme emotionale si sexuale mai incolo. Doamne fereste.

| unknownnn a răspuns:

Am citit unul dintre răspunsurile în care ai menționat faptul că părinții au spus "Sunt copii, se joacă".

Pe lângă faptul că se presupune că, în calitate de părinte, ar trebui să-i dai copilului o educație, ar fi trebuit să-i redreseze comportamentul.

Copiii trebuie învățați de mici ce înseamnă consimțământul, în orice situație. În caz contrar, încurajezi comportamentul și ajung copiii de genul mai târziu să lege tipe, să le sărute și așa mai departe, fiindcă nu li s-a spus niciodată că ar fi greșit.