| 4evergentleman a întrebat:

Voi aveți prieteni? Care nu aveți ce faceți sa nu va plictisiți? Nu va gândiți câteodată că va judecată bârfește unii că nu aveți prieteni că sunteți singuratici? Că mereu ieșiți singuri? După o vârstă (30 ) de ani pare cringe sa nu ai prieteni,iubita,familie,sa ieși singur in unele locuri,la noi ești judecat,adica așa e mentalitatea multor persoane te considera prost cred sau nebun, ratat! E o problema grava sa nu ai prieteni deloc după 30 de ani sau iubita, sotie? Familie? Sa fii un om solitar, singuratic!?

Răspuns Câştigător
| SuperCoolDude a răspuns:

Esti prea preocupat de parerea altora. Traieste si tu mai fara griji. Asta e o chestie in plus ne-necesara. Chiar daca pari putin nesuferit eu zic ca esti mai respectat sau evitat de mistocari si bârfitoari atunci cand le zici sa isi vada de ale lor. Taie-le macaroana.

E fix problema ta ce ai si nu ai.

Eu nu am prieteni, am 29 si am luat decizia asta de unul singur acum un an. Decat sa umblu cu oameni care nu ma respecta, au glume si cu care nu am in comun decat fumatul de iarba, mai bine stau linistit singur.
Oricum, am fost singur mereu.
Desi m-am implicat 100% in toate legaturile se pare ca nu e reciproc.
Poate undeva e o problema si trebuie sa o rezolv.

Am petrecut zile nonstop afara cu prieteni din copilarie, adolescenta si prieteni recenti, i-am ascultat, le-am dat bani cu imprumut si chiar unuia din ei i-am dat si microfonul meu.

Ce am primit eu? Mistouri, am fost furat, mi s-a râs in nas si mi s-a zis ca sunt naiv cand le-am cerut banii inapoi si am fost amânat. Pe scurt: am fost umilit.
Gen baiatu ala bun luat de fraier.

Chiar imi amintesc ca pe ala ce mi-a zis ca sunt naiv, l-am împrumutat cu multi bani si ma suna in liceu si efectiv se milogea de mine sa il ajut si o punea si pe ma-sa sa ma convinga, iar eu cedam pentru ca îmi era jena de situatie. Uite asa am pierdut multi bani, din samaritean-ism.
Se pare ca a uitat ajutorul asta totusi.
Asa sunt prietenii: nereciproci.

Dar eu nu plang dupa ei.
Am ajuns la concluzia ca pierd timpul. Cu cat stau mai mult afara cu cineva si nu fac bani, eu pierd degeaba o zi din viata mea.

Am fumat mult, am fost pe strazi mult si imi dau seama ca e o pierdere de timp. Literalmente, am avut zile in care ieseam si nu faceam nimic. Poate povesteam una doua, fumam iarba sau stateam undeva prin cartier.

E cel mai periculos sa intri in plictiseala altuia. Pierzi mult timp.

Si pentru ca prietenii astia sunt pierdere de timp, am ales anul trecut sa ii tai.
Mi-am schimbat numarul si m-am mutat.
Nu regret nimic.

Imi petrec timpul uitandu-ma la videoclipuri despre business, ma mai uit la scopurile pe care vreau sa le îndeplinesc si din cand in cand imi mai număr banii laughing

Am strans un teanc de 6000lei si vreau sa cresc bebelușul asta la 10, 000lei.

Dar diferența dintre mine si altii e ca eu am ales asta. Am obiective.

Nu am anxietate sociala, dar poate sunt deprimat puțin si traumatizat de viata pe care am avut-o cu ai mei.

Asta m-a facut sa vreau un viitor mai bun. Unul fara prieteni falsi si fara familie. Nici cu ai mei nu am mai tinut legatura pentru ca am avut multe probleme in ultimii ani cu ei (ceruturi si s-a pierdut si casa copilariei la o licitatie etc).

Am stiut anul trecut ca e paharul plin si am decis sa o fac o transformare. Ma simt forță oricum ceplm.

Eu vreau un viitor mai smecher si cand mi se umple paharul: il beau.

De aia acum sunt concentrat pe strans bani, învățat lucruri noi si imi fac viata cum vreau.
E o alegere.

Iar dupa ce o sa fac mai multi bani si o sa îmbunătățesc aspectele pe care le vreau, ma voi intoarce ca un boss la viata de dinainte, dar nu orisicum, ci ca un om schimbat.

Tu chiar crezi ca imi pasa de niste serpi si părerea altora laughing?

Eu nu am nevoie de prieteni bro. Altii au avut nevoie de mine. Iar eu m-am descotorosit de ei.

Oricum simt ca am fost singur toata viata si cu cine am umblat parca nu s-a meritat. Dar eu pot sa imi schimb traiectoria.

Am fost inspirat de o chestie numita Monk Mode si voi face ce e necesar pentru a face bani si a imi face obiectivele o realitate. De aia, o mica pauza e total necesarahee hee

Si deci, stiind ca prietenia e falsa, nu pot decat sa fac cel util lucru posibil: sa lucrez la mine insumi.

Deci nu iti face griji, unii chiar nu sunt făcuti sa aiba prieteni si e ok si asa.

Nici marile vedete gen Kobe Bryant, Shaquille O'Neal sau Pop Smoke nu au/aveau prieteni. Ori pentru ca se dedicau carierei ori pentru ca nu suportau oamenii.

Eu sunt din categoria 3: numai vreau prieteni, vreau un scop.

Deci Domnul sa te protejeze daca ai prieteni falsi, care baga la aparate sau care se drogheaza.

Iti urez sa nu ai soarta mea si fie sa te scape Domnul de ei (serpii), cum m-am descotorosit eu de ai meihee hee

Multa bafta acolo,
#makemoney #not friends

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuperCoolDude):

Foarte buna mentalitatea. God bless you!

58 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Problema e in punctul in care te deranjeaza pe tine lucrul acesta, daca tu te simti confortabil in situatia asta si e ceea ce iti doresti pe moment, esti ok asa.

| Frank51 a răspuns:

Câți ani ai?

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru Frank51):

De ce te interesează?

| 4evergentleman explică (pentru Frank51):

32. Ce legătură are vârsta? Chiar așa e lumea asta numai sa se drogheze știe peste tot unde am fost când am ieșit din zona de confort numai de drogați și drogate am dat! Nu beau și nu mă droghez eu care am 17 ani de depresie, anxietate cronica și ogramada de probleme fara părinți fara bani, job, realizări și se drogheaza alții se sparg toată ziua care au de toate, nu mai pot de bine cred și de aia ajung la astea.
Nu înțeleg totuși de ce mă întrebi de vârstă? Că mă cunoști ca și user am mai discutat
Eu am avut prieteni care mi-ai făcut mult rău as putea sa mă răzbun acum dar am preferat/prefer sa mă retrag sa las karma sa își facă treabă!

| Frank51 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu rețin informațiile că suntem pe un forum, tu știi ce vârstă am eu? Vezi că nu happy

Referitor la situația expusă, treaba poate sta în mai multe feluri. Dacă ție îți convine să fii așa, nu este absolut nimic în neregulă, toți avem o personalitate care preferă un anumit mod de viață. Dacă în schimb vrei socializare dar îți este greu să faci asta, e din cauza problemelor de sănătate pe care le ai.

Oamenii vorbesc pentru că și ei la rândul lor socializează, absolut toți oamenii bârfesc, chiar și noi.

| 4evergentleman explică (pentru Frank51):

Este greu dar când nu aveam probleme de astea numai la oameni toxici trăgeam care se droga și erau cocalari,daca eu sunt un tip ok,liniștit nu înțeleg de ce trag numai la gunoaie și nu la oameni asemeni mie,toată viața numai la tâmpiți am tras cu excepția unui caz și cu ăla nu mai pastrez legătură din cauza depresiei dar nici el nu ma caută deși a dormit la mine când a fost dat afara de unul din părinți,daca nu mă sună caută ei nici eu nu ii mai caut și neamurile au devenit așa văd de când sunt pe dincolo au uitat de unde au plecat
Cine mă caută și suna ii sun și caut și eu la randul meu cine nu PA!
Dar așa e din cauza depresiei și a anxietății nu pot sunt efectiv mereu supărat de asta evit și cu familia sa mai pastrez legătură, unii au impresia că din copilărie mi se trage că de aia sunt așa habar nu au că de la depresie și anxietate, bine unii nici nu știe ce e aia anxietatea, unii zici că au trăit toată viața în peșteră
Eu nu sunt așa eu nu caut sa denigrez lumea, e o chestie ce tine de mentalitate și noi avem o mentalitate de rahat și cu studii și fără așa suntem noi! Nu vezi că toți s-au dat pe manele? Asta e nivelul nostru de cultura

| Frank51 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu e chiar așa, nu trebuie să generalizezi. În România există din fericire o diversitate de oameni, acum depinde cum și unde îi găsești. Dacă vei căuta la biserică vei găsi un tipar de oameni, dacă vei căuta la un festival vei găsi alt tipar de oameni.

Nivelul de cultură al românilor este foarte ridicat, nu ai găsit tu oameni care să aprecieze asta. Cred că ceea ce ai tu nevoie este un alt mediu, unul nou.

| 4evergentleman explică (pentru Frank51):

Foarte ridicat? Ogramada habar nu au ce e anxietatea sau ecuații simple de gradul 1 laughing le-am spus multora de anxietate și spuneau "ce e aia" cei cu studii superioare au dar în rest sunt foarte multi inculți și analfabeți funcțional,de agramați nici nu mai vorbesc e plina tara,te înțeleg ești naționalist îți aperi propria nație,foarte bine dar sunt multi care zici că ieri au ieșit din peșteră! Și dap,pot fi și culti destepti dar nu au caracter,sunt răi și fățarnici deci,multora le lipsește caracterul degeaba sunt educați și inteligenți că prin faptul că sunt gunoaie nu pot compensa! Dar așa e,nu trebuie sa generalizam, sunt cred foarte nervos că am pierdut multi bani la aparate și de aia răutatea s-a mutat la mine laughing uite ce fac jocurile de noroc. Trebuie sa merg la un medic ceva că cu ura asta rasială nu o sa ajung departe, o sa ajung la balamuc, mă distrug pe mime însumi, oricum nu ii pot schimba nu am ce sa fac trebuie să mă resemnez că trăiesc printre oameni de astia. Am menționat ca nu am noroc sa trag la oameni educați cu numai la oameni toxici, posibil sa fie din cauza că arăt a tigan și automat trag numai la ciori

| Frank51 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Te cred că le-ai spus multora, dar câți au fost 10, 20? Pe baza a 20 de oameni nu poți generaliza. Pe lângă asta e irelevant dacă un om știe ce e aia anxietate sau o ecuație de gradul 1, e mai important să fie empatic, că nu discuți ecuații la o bere.

Pe lângă problema cu anxietatea, mai ai o problemă. Crezi că oamenii îți sunt inferiori, când nu prea e cazul. Socializarea și distracția se întâmplă cu tot felul de oameni, de diferite niveluri de educație. Ajunge bun simț, puțin simțul umorului și curaj, atât e nevoie ca niște oameni să se integreze.

Nu contest că există situații unde oamenii nu se pot integra din cauza educației, însă sunt cazuri izolate.

| 4evergentleman explică (pentru Frank51):

Din punct de vedere al comportamentului inferiori nu a intelectului. Asta e,nu am avut noroc și nu am noroc sa trag la oameni ok numai la tâmpiți și cocalari asta din cauza că și eu arăt t așa fiind mai colorat,chiar arat a bătăuș dar eu de fapt sunt mega anxios laughing am potențial de bătăuș dar m-a cumințit anxietatea poate mi-a fost dată cu un scop și depresia și anxietatea sa devin un om mai ok, mai bun, mai tolerant dar văd că nu funcționează laughing
Intelectual mă consider inferior de multe ori că știu că nu sunt un tip inteligent, mă consider superior dpdvd a caracterului, a comportamentului a conduitei in societate

| Frank51 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Adică ce făceau prietenii ăștia ai tăi, aruncau mucuri de țigară pe jos? Strigau din mașină la fete hello pisi?

Stai liniștit, și eu am prieteni de genul, dar asta nu înseamnă că îi consider inferiori. Deși nu agreez comportamentul ăsta pe moment trec foarte repede cu vederea, așa sunt ei și îi apreciez exact așa.

| 4evergentleman explică (pentru Frank51):

Aia sunt inocenti! De la țigani nu ai la ce sa te aștepți, îmi pare rău că am umblat cu țigani că eu desi sunt jumate tigan toată viața am stat între români am avut prieteni români cand am inceput sa cunosc țigani s-au văzut rezultatele! Unul din ei nu toți, cred că era sociopat mi-a creat multe probleme dar nu m-am răzbunat pe el, dar daca o mai comite îl execut că nu mai am părinți nu mai am ce pierde. Daca aveam prieteni de aia eram ok nu mai eram revoltat laughing
Țiganii trebuie evitați că nu sunt oameni

| Sebbasttian a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ba tu esti singurul rasist cu care sunt de acord, esti penallaughing

| 4evergentleman explică (pentru Sebbasttian):

Privind țiganii sau și românii? Pai trebuie sa încheiem subiectul că rămân fără cont laughing trebuie sa fim umani oricum cu ura nu o sa schimbam nimic oamenii vor rămâne la fel, nu avem putere să facem ceva să schimbăm ceva ne certăm singuri cu telul rolling on the floor

| Sebbasttian a răspuns (pentru 4evergentleman):

Mai multe detalii in privat ca raman si eu fara contlaughing

| Hyperion7 a răspuns:

Nu e,atât timp cât tu nu lași criticile celorlalți să te afecteze, iar pentru asta ai nevoie de încredere în tine,să știi ce vrei,cat poți duce,face,practic sa te evaluezi obiectiv corect,nu cum o fac alții.
Faptul că alții te judeca și critica o fac fiindcă și ei sunt nefericiți și ca sa-și mai diminueze sentimentul de vina mai dau și la vecini sentimente de gen.
Daca erau așa de fericiți precum pretind unii,sunt sigur că nu ar sta sa te bârfească pe tine,iar faptul că mulți o fac,e pentru că, repet, nu au ceva mai bun de făcut decât să bârfească alți oamenihappy
Dar da, eu nu mai am, am avut doar la bine, la rau toți s-au împrăștiat.Sunt cam sceptic când vine vorba de prieteni, mai les după ce am văzut ce poate face un om.
Cât despre familie la 30 de ani și chestii, nu e o chestiune obligatorie, vârsta e doar un număr până la urmă, chit că o să-mi sară unii în caphappy
Dar așa e, până la urmă nu poți forța ceva daca ai 30+ ani, la unii iubirea vine mai ușor, la alții mai greu! Suntem diferiți până la urmă! Fiecare își trăiește viața fix cum crede.Cei ce bârfesc sunt cei mai nefericiți și de obicei au o viață tristă, așa că și-o animă cu viețile altorawinking
Așa că na, trăiește-ti viața fix cum vrei, nu ești obligat să dai nimănui obligații pentru cum trăiești! Mai ales daca ești un băiat la locul tau happy

| CleanHeart a răspuns:

Problema este doar daca nu te simti bine in pielea ta, fiecare sa urmareasca ce il face fericit si implinit dar cu tot sufletul sa lupte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

-Nu am un loc de muncă
-Nu am prieteni
-Nu am o iubită
Dar visez la lucrurile astea.

Azi am fost la un interviu de angajare, sper să mă sune. Toți îmi spun că mă sună, dar nimeni n-o mai face.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Tu nu ești tipul care zicea de pe un alt cont că nimeni nu vrea să îl angajeze? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ți-am citit întrebările. Nu cred că a fost o idee prea înțeleaptă că ai plecat de la Unicarm. Măcar aveai o ocupație, nu te mai duceai la aparate. Sper să-ți dea Dumnezeu minte să nu te mai duci acolo!

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Și când lucram acolo mergeam la jocuri laughing nici munca nu mă oprea!
O sa depun eforturi supraomenești sa nu mai merg acolo că uite cum fac laughing
Nici pe tel nu scap de ele imi apar reclame peste tot cu jocuri de noroc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi cum se zice: nu trăiești cu lumea. Uite, eu nu am nici mulți prieteni, nici iubit și nici nu intenționez sa-mi fac. Dacă îmi zice careva ceva, știu eu ce replici sa le dau că sa le închid gura.

Iubesc singurătatea și țin prea mult la libertatea mea ca să mă leg la cap cu vreo unul.

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Of of dura mai ești tuhee hee

| 4evergentleman explică:

Nu știu, dar parca nu mai ai cu cine sa te împrietenești ogramada se drogheaza au vicii parca toți sunt la fel fără droguri vad că nu se poate trăi a înnebunit lumea asta, majoritatea dintre români se drogheaza nu știu ce se petrece dar parca nu îmi găsesc locul in lumea asta daca trag sa mă împrietenesc cu cineva numai la de ăștia trag și la maneliști, țigani doar că arăt și eu a tigan de asta mă gândesc dar mie nu îmi plac deloc țiganii parca numai rebuturile au rămas în țară și cei educați s-au dus prin străinătate

| trophin a răspuns:

Ai intrebat de "prietenie" si toti au scris despre drog sau alte chestii sa iti poti di seama ca nu poti fi prieteni cu ei...
prietenii tai sunt copii tai, sotia ta... si cam atat

| 4evergentleman explică (pentru trophin):

Eu am scris despre droguri,vad numai drogați tineri și drogate eu sunt cu principii,eu nici măcar nu beau nu fumez desi eu am probleme serioase eu am motive justificate sa o fac că depresia mă chinuie aproape zilnic dar aleg sa nu mă avânt în rahaturile astea!
Pai nu pot fi că am avut prieteni de ăștia și m-au tras în jos nu am evoluat singurul regret din viața că am umblat cu oameni de cea mai joasă speță care au dormit și mâncat la mine și m-au vândut,prăduit cum spun cocalarii!
Ideea e că dupa o vârstă daca nu ai iubita,sotie,familie,prieteni ești judecat de societate asta că asta ne e mentalitatea,toți se cred perfecti și toti se găsesc sa te judece când ei în intimitate sunt de toată jena fac numai lucruri de condamnat,suntem cea mai ipocrita societate ne dăm credincioși dar toate ziua bârfim și judecam,nu știu dar m-am saturat de atâta răutate,noi nu ne mai revenim, de aia am și postat o intrebare că nu mai vreau sa fiu un bun samaritean cu bătrânii sa ii ajut, lumea te face și scoate tot ce e mai rău din tine te instiga și apoi tot ei se dau victime.
Așa ar trebui sa fie, da, ai dat un răspuns util

| trophin a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu sunt psiholog sau pediatru sa iti scriu o reteta, dar eu cred ca tu ai o problema, nu societatea...
Nu ai o familie, ba ai, pe ai tai, mama, tata, bunici, frati, surori...

| 4evergentleman explică (pentru trophin):

Nu am părinți sunt decedați! Psihiatru ai vrut să scrii nu pediatru! Da,nu prea îmi plac românii și țiganii dar de asta nu îmi plac că au o mentalitate preistorica si te condamna pentru orice! Nici familia nu mai suna in ultimă vreme,ma am doar pe mine sunt propriu meu psiholog. Da,trebuie sa remediez problema asta cu ura fata de români și țigani aici sunt conștient că am probleme,că problema e la mine dar de multe ori e și justificată părerea mea fiindcă eu știu cum sunt ca OM,eu nu am mentalitate neanderthaliana, nu am treabă cu nimeni, nu judec pe nimeni daca un om are probleme eu imediat imi dau seama de ce e așa și nu îl judec, bârfesc, la noi trebuie schimbata mentalitatea problema nu e doar la mine eu am recunoscut că am probleme că sunt rasist dar nu mă iau de oameni nu am un comportament antisocial in societate deși mulți ar merita arși pe rug la ce caracter au!
Am că îmi pasă părerea unor prosti in loc sa îmi văd de treabă mea contemplez cu asta dar cand ai anxietate sociala e normal așa se manifesta anxietatea. Nu sunt toți așa prosti oricum și superficiali asta mai îmi dă o mica speranța că voi întâlni cândva oameni ok cu alta educație și mentalitate

| trophin a răspuns (pentru 4evergentleman):

Est copil si de aia am scris pediatru

| 4evergentleman explică (pentru trophin):

Am 32 de ani omule ce copil visezi laughing
Oricum nu scriai corect și dacă eram copil, i se spune pedopsihiatru nu pediatru, nu incerca sa pari Smart că nu e cazul happy

| trophin a răspuns (pentru 4evergentleman):

Nu era vorba despre "smart" cat sunt eu, ci de cum gandesti tu
si gandesti bine... numai ca te supara pe tine ceva

| 4evergentleman explică (pentru trophin):

Prostia mea că în loc să merg la psiholog m-am dus la păcănele, sunt nervos și de aia postez întrebări de genul, astea sunt efectele secundare ale păcănelelor, ogramada de bani am pierdut și nu m-am învățat minte. Trebuie sa fac ceva să mă relaxez nu mai mă baga nici familia în seama de când joc la prostiile astea, adică neamul că familia îmi era părinții.
Ai dreptate problema e la mine din păcate chiar daca parțial am dreptate

| trophin a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ai scris mai sus... psedo chestie, esti pseudo psighopat. ia un algocalmin si dormi si iti trece. dimineata, cand te trezesti bea o gura de apa, apoi totul va fi bine

| 4evergentleman explică (pentru trophin):

Dezvolta te rog frumos man, cum adică sunt pseudo psihopat? Cum de ai ajuns la concluzia asta? Pai iau xanax care chiar te calmează bine dar te și moleșește câteodată.
Am scris că am ales o modalitate proasta sa îmi sparg banii la jocuri in loc sa merg la psiholog, eram mai câștigat dacă mergeam la psiholog și rămâneam și cu bani in buzunar

| trophin a răspuns (pentru 4evergentleman):

Numai dezvolt... pentru ca daca fac asta, asa o sa iti joace mai mult mintea si nu cred ca e nevoie. eu zic sa dormi si atat!
lasa antistresurile

| trophin a răspuns (pentru 4evergentleman):

Bea un pahar de vin, o bere, ca orice om si mergi la somn si maine e o noua zi

| 4evergentleman explică (pentru trophin):

Dar nu fac nimic decat discut, tot primesc notificări trebuie sa răspund laughing sunt calm nu am nimic! laughing
Nu mă cert cu nimeni doar stau la povesti, încurajez tinerii să nu joace la păcănele sa nu facă aceleași greșeli pe care le-am făcut și eu, peste tot ar trebui să încurajăm oamenii să se lase de ele că o să rămână cu sechele.
Dar ce fac eu aici se numește socializare și nu mi somn îmi place sa vb cu unii

| Fabbiann a răspuns (pentru 4evergentleman):

Daca ma pune pacatul sa bag vreodata la pacanele imi aduc aminte de tine numai ca tine sa nu ajung doamne fereste m.ai speriat cu toate bolile psihice acum am dat de tine si stiu cum sa ma feresc de elelaughing laughing

| 4evergentleman explică (pentru Fabbiann):

Nu are legătură anxietatea și depresia cu păcănelele le am de mult dar păcănelele le-au accentuat. Nu ai de ce sa te sperii depresie și anxietate ogramada de oameni au nu e ceva foarte grav, mai degrabă prostia e gravă aia nu are leac

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Ea ia este totul. Restul nu există. Prezența ei glasul ei vocea ei ochii ăia Doamne ași da foc la tot ași intorace lumea cu susul în jos fără sa ma uit în urma o clipă ochi ăia când mă uit în ei cu toată inima vorbesc cu ei fără sa rostesc un cuvânt o vorbă ia este totul nu-mi trebuie prieteni. Decât ia și doar ia sa fie rasul nu există. Prezența ei în viața mea prezența ei face totul da viața si fericire Adevărată cu Adevărat care nu se termină nu se termina Niciodată ochișori ei privirea ei zâmbetul ei glasul ei vocea ei cuvintele ei cu vorbește cu pronunța cuvintele ales cu glasul ei da viața și fericire Adevărat privirea aia Doamne privirea ei privirea ei ia toată durerea și suferința și oboseală și orice necaz și problemă de a-și avea ia face ca suferința durerea oboseala problemele sa nu mai existe zâmbetul ei Zâmbetul ăla curat naiv inocent plin de speranțe și tot o dată tristețe și fericire ma da de pământ și de fericire nu există pe lumea asta pe pământul asta zâmbetul ei glasul ei vocea ei cuvintele ei privirea ei rasul ei atunci când râde of Doamne da cu mine de pământ asa de rău că nu mai știu de mine...

| ALM2000RO a răspuns:

Nu mai am prieteni de un an și jumătate.
Păi stau mai mult în casă, mă uit la filme și seriale pe Netflix și Disney Plus și citesc, chiar și așa mă mai plictisesc.
Am 23 de ani și locuiesc cu ai mei.
Nu-mi pasă că mă judecă lumea, doi bani nu dau de părerea altora de mine, eu nu țin cont de ce vrea societatea de la mine și trăiesc cum vreau, nu datorez nimănui nimic, niciunul nu suntem datori nimănui cu nimic.
Iubită nu am și n-am avut niciodată și nici nu voi vreodată. M-am dezobișnuit cu oamenii de când cu depresia și mi-e bine așa. Nu-mi doresc familie și nu mai îmi doresc nici prieteni, știu că majoritatea sunt falși și că e aproape imposibil să dau de unii adevărați pe care să îi am o viață lângă mine alături, și la bine și le greu.
Nu e nicio problemă în a nu avea prieteni sau iubită, să nu-ți pese de toți proștii, fiecare trăiește după regulile lui, ignoră-i pe bârfitori. Dacă nu îți dorești să ai, atunci e strict treaba ta.
Dacă îți dorești și nu ai, atunci te înțeleg că suferi și că e greu, trebuie să lupți pentru ceea ce îți dorești.
Și eu sunt solitar și singuratic, dar m-am obișnuit cu asta și mi-e bine așa în prezent. Mai demult îmi doream cât mai mulți prieteni și m-am înșelat în privința calității majorității dintre ei.
Voiam și iubită, relație serioasă, dar n-am fost niciodată în stare de așa ceva. Și nu fiindcă eram singuratic și solitar (asta e doar de un an jumate de când am depresie, care se tot agravează) ci fiindcă sunt timid dintotdeauna, neîndemânatic, stângaci și greoi ca un urs, nu am papagal, nu știu aborda, nu știu face așa-zisa vrăjeală, nu sunt în stare să vorbesc cu nicio fată.
Dar să știi că m-am obișnuit și cu asta și nu mai simt demult dorința de a mă îndrăgosti sau de iubire sau de face sex/dragoste vreodată. Cred că sunt și asexual și aromantic în prezent, fiind total indiferent față de sexul feminin. Dar stau aproape numai în casă deci oricum nu mai interacționez cu oamenii și îmi convine faptul că astfel m-am scăpat de toți prefăcuții și că evit suferința care rezultă vrând-nevrând când ai contact/interacțiuni cu oamenii.

| 4evergentleman explică (pentru ALM2000RO):

E gravă boala asta depresia uite ce ne face sad
Da, tu te acepti așa eu nu pot că eu nu eram așa înainte și na depresia și anxietatea m-au terminat și eu am fost un tip dur în copilărie și uite că acum de abia mai ies din casa de la anxietate laughing
Îmi pare rău sincer că treci și tu prin atatea, daca nu aveam depresie și anxietate și umblai cu mime te combinam eu cu fete desi eram și eu timid și sunt tot mai agățăm dar asta era când nu aveam depresie severa! Sper sa îți găsești o iubita și să nu te desconsideri că nu știi să vorbești cu ele, e posibil să știi dar din cauza timidității sa nu ai încredere.

| ALM2000RO a răspuns (pentru 4evergentleman):

Păi unde să-mi găsesc iubită? Că nici eu nu prea mai ies din casă decât foarte rar și am devenit izolat aproape complet de un an și jumătate din cauza depresiei, eu am o psiholoagă la care mergeam și cu care mă știam de mai demult, suntem prieteni de familie cum ar veni. Dar e în concediu de maternitate încă 4 luni până în decembrie, iar între timp depresia mea se tot agravează și iau și niște medicamente care mă fac să nu mai am deloc vlagă și energie și să fiu ca o moluscă.
Norocul meu e că măcar n-am dat în vicii: nu fumez deloc, nu beau deloc, nu mă droghez, nu sunt dependent de XXX (mă uit destul de rar), nu am alte dependențe.
Dar cum am depresia asta a dat și o lene cruntă în mine, am abandonat de 2 ori facultatea, nu sunt bun de muncă și nu aș fi în stare de nimic pentru că repet, nu mai am vitalitate și energie.
Sunt perfect conștient că dacă nu ar fi ai mei care să mă întrețină și cu care să locuiesc, eu la ora asta aș fi fost demult mort de foame și de frig, fiindcă aș fi ajuns pe străzi.
Și nici nu m-ar angaja nimeni că în România de azi îți cer patronii experiență din prima, chiar dacă abia ai ieșit de pe băncile facultății. Plus că nu aș face față la niciun loc de muncă cu depresia, că toți m-ar lua la mișto și nu ar fi un mediu bun în care să lucrez.
De ceva timp am și insomnie și se poate să fi dezvoltat anxietate socială/agorafobie mai recent, probabil tot ca un efect secundar al izolării din cauza depresiei.
Sunt și foarte stângaci și neîndemânatic, unde aș putea lucra? Că n-am nicio aptitudine.
Cât privește găsitul unei iubite, mi-am luat demult gândul. Nu e vorba numai că nu am încredere să abordez de timid ce sunt, dar nici nu știu ce să discut cu ele...n-am papagal și nici nu pot face vrăjeală că nu știu cum. Plus m-am îngrășat mult de când cu depresia, ce fată crezi că s-ar uita la un ratat de 23 de ani fără job, fără ocupație, timid, introvertit, care stă cu părinții, obez, fără vlagă, vitalitate și crispat? Niciuna nu se va uita vreodată la mine și m-am obișnuit demult cu asta, pentru mine viața nu mai are niciun sens deoarece nu mai am speranță, idealuri, satisfacții sau planuri. Depresia m-a distrus crying((

| DomnulPoliticos a răspuns:

Nu am, nu ma plictisesc, nu-mi pasa de ce cred oamenii, nu-mi doresc relații și familie și copii (pierderi de timp laughing )

| 4evergentleman explică (pentru DomnulPoliticos):

Eu as putea sa am dar jegul ăla m-a învățat să joc înainte la păcănele că eu in viață mea nu am jucat la păcănele mai ales că acolo sunt numai cocalari dar când devii dependent nu mai te interesează localurile frecventate că sunt pline de cocalari și de oameni dubioși laughing am văzut că nici dacă faci foamea nu te mai interesează așa de strong e dependenta știi că pierzi ești conștient dar tot acolo te trezești rolling on the floor mă și mir cum de nu am făcut o prostie cum de mai sunt în viață, numai freez brain, traume mi-au dat dar tot am ales sa comtinui, am făcut și foamea de la ele și nu m-am învățat minte

| 4evergentleman explică (pentru DomnulPoliticos):

Pai noi ca nație altceva in afara să bârfim și să judecăm mai știm altceva și să denigram? O sa se fac pâinea 10 -15 lei și noi in loc sa ieșim în stradă ne uram și dușmanim, bârfim toată ziua, o sa ajungem să mâncăm cu porția și noi numai sa fim ostili cu alții alegem sa fim, nu ne mai trezim din prostie. E bine că gândești așa, până la urmă lumea nu îți dă să mănânci sau sa îți plătească întreținerea, dar așa IQ mic sa avem de numai rai știm să fim? Mai vrem și în Schengen cand noi suntem cel mai dezbinat popor laughing

| Fabbiann a răspuns:

Ba mie imi place de voi mananc popcorn de vreo 2 ore sa va citesc dramele, asta numesc eu prientenie continuati asalaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fabbiann):

laughing

| 4evergentleman explică (pentru Fabbiann):

Asta sa fie învățătură de minte sa nu ajungeți ca mine din cauza păcănelelor rolling on the floor mai bine dați bani la prostituate decât să mergeți acolo uite ce întrebări postez in loc sa mă uit la un film fain blanao! Oriunde sa mergeți numai nu în locurile alea, asta e de fapt un protest antipacanea, pentru pacanitori sa nu mai joace că își distrug complet viața! Aici numai drame o sa vezi mai ales dupa ce pierd eu 2000 -4000 de lei la pacanele nu m-am învățat minte aceeași greseala o repet eu care nu repetam nici o dată a doua greseala la rand ci pe sărite laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Il sti pe nebunu de la jocuri, ala de pe Youtube?

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Juca el Book Of Ra? Ce e cu el? Juca acum 3 ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4evergentleman):

Da, ala cheliosul. E panarama omul laughing

| 4evergentleman explică (pentru anonim_4396):

Are haz da happy Acum Nelson Mondialu postează mereu cu pacanele pe YouTube-ul lui.

| Sebbasttian a răspuns:

Am avut destui prieteni la inceput ca cu timpul dispar toti asa e si normal odata cu varsta si nu e cringe deloc ba dimpotriva e o dovada ca te-ai maturizat si ai stiut de cine sa stai departe, de cei care judeca putin imi pasa ca is vai de ei cu grupul lor de oameni prajiti, de aia nici nu ma mai obosesc sa imi fac prieteni ca nici nu mai ai cum, de plictiseala nu am parte ca imi dedic mai mult timp mie decat sa il pierd cu alti si sunt perfect in regula cu asta daca o sa fie asa si la 30 de ani adica poti sa te bucuri de viata si singurhappy