| 4evergentleman a întrebat:

Voi când vă simțiți foarte depresivi,triști ( nu mă refer neapărat la cei cu depresie) puteți să socializati cu cei din jur,familia,la locul de munca,prietenii? Eu am starea asta morbidă când ajung la neamuri pe dincolo și mă simt și mai singur printre neamuri,că nu-s apreciat,băgat în seamă,iubit,înțeles și automat printre ei intru într-o depresie crunta! Am mai avut ocazia de câteva ori sa merg la ei și am tot taiat-o de acolo după câteva zile inapoi în țară,mă simțeam efectiv mai singur decât acasă unde nu am pe nimeni,simțeam că sunt în plus acolo și că nu sunt deloc apreciat,mă simțeam marginalizat! Mai are rost sa merg acolo doar că cu banii e mai bine daca așa m-am simțit sau sa stau in țară și să îmi caut de lucru? Mi teama că iar o sa pic într-o depresie și mai gravă când ajung acolo,odată îmi trecea prin gând să îmi pun capăt acolo că nu mai puteam,eram mega depresiv,sufletul îmi era sfâșiat,starea dispoziției! Efectiv am ajuns sa mă simt străin între neamuri,nu știu dacă din cauza că m-am obișnuit să stau singur și mă simt inconfortabil între oameni pe care trebuie sa ii vad zilnic și care nu mi sunt unii neapărat simpatici,dar trebuie sa conviețuiesc cu ei odată ce ajung acolo nu am prieteni nu am mașina sa ies unde vreau eu ca aici doar într-un loc știu să mă duc și ăla e deprimant,sa mergi nu ai unde că orașul e la ceva km de casa,nu ști nici unde sa te plimbi sa nu te pierzi pe acolo,cu neamurile de acolo nu prea comunic la tel,și e ciudat sa ne prefacem sa ne dam cate un tel daca nici acum nu ne vorbim la telefon și să o facem doar că sunt eu acolo,de fapt înafara de o ruda,doua restul nu mă sunau și nu simțeam nici eu sa ii sun.
Așa că tot am tendința să fug de acolo nu mă simt deloc ok,e foarte ciudat în ce stadiu am ajuns și hal din cauza depresiei și a anxietății sociale,e o umilință,nu mă apreciază nimeni dar îi înțeleg că sunt prea depresiv de multe ori dar nu aleg eu asta,depresia nu poți să o controlezi când vrei tu,când te ia te rupe la fel și anxietatea și agorafobia.
Ce pot sa fac in situația asta? De ce mă simt așa acolo? Oare o fi că simt că nu mă iubesc? Și că mă simt singur de când mi-a murit mama. Nu stiu daca ei mă bagă în starea asta sau eu datorită gândurilor negative și a proiectiei mentale dar cert e că am mai fost și am taiat-o de acolo. Simt că nu mai am nici o conexiune cu familia,că au devenit reci,distanți,insensibili,indiferenți,unii aroganti având în vedere că nu discuta cu mine.
Ce se întâmplă cu mine?
S-au și comportat aiurea unii din ei și tot pe mine m-au acuzat că aș fi făcut-o fiind uniți și eu singur! Cu alte idei singur vad că nu mă descurc aici dar acolo nu mă simt ok,nu mă simt deloc acolo când sunt printre ei că și cum aș fi paralel și în plus. Sunt eu problema sau ei?
Sunt condamnat la sinucidere că oricum o dau e rău, e tragic.
De ce tot simt sa fug de acolo?
Ce ați face in locul meu?sad

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Pai asa se manifesta anxietatea.Mereu ai chestia aia ca ești respins, nu te simti confortabil cu anumiți oameni, iar dacă acei oameni au și o atitudine aiurea e mai nasol.

Eu nu suport sa stau cu neamurile din partea lui tata.Sunt genul de omeni ce încearcă mereu sa te facă sa fi mai prost, mai sărac, mai insuficient.Mereu au mistouri în program sau încep discuții conflictuale (dacă noi doi ne-am certat acum în an da am trecut peste, se trezește mereu unu sa zică "da cum a zis x de tine anul trecut" sau mai știu eu ce doar sa atate).

Pe neamurile mamei nu le prea cunosc, iar cu altfel de neamuri sunt pe concepție diferita.Si atunci cum sa ma simt ok.

44 răspunsuri:
| Solann a răspuns (pentru 4evergentleman):

Gaseste-ti alt refugiu. Ceva care sa te si ajute in viata, nu sa te distruga.

| 4evergentleman explică (pentru ILikeBlackCats):

Aștept aștept laughing
Ce zodie ești? De unde ești? happy

| ILikeBlackCats a răspuns (pentru 4evergentleman):

Varsator, Cluj Napoca

| 4evergentleman explică (pentru ILikeBlackCats):

Eu sunt rac și sunt din Timișoara.

Răspuns utilizator avertizat
| Mitzupitzu a răspuns (pentru 4evergentleman):

Gasesc cu ce sa te trateze militarii si de anxietate si de problemele de coloana!laughing)

| 4evergentleman explică (pentru DracuIa):

Supraviețuiesc laughing sunt și drac, vampirii m-au atras mereu de mic
Tu mai ai probleme cu vecinii?

| 4evergentleman explică (pentru Mitzupitzu):

Vrei sa mergem noi 2? Cat plătesc?

Răspuns utilizator avertizat