| mihaelaerica89 a întrebat:

Voi ce ati face in locul meu, i-ati da dreptate parintilor tai? In primul rand ei au avut posibilitatea sa invete in limba romana, dar pe mine m-au dat intr-o clasa maghiara ( desi au avut posibilitatea sa ma deie in romana), unde numai m-am chinuit tot timpul, toata scoala a fost un chin imens, deoarece nu prea stiam ungureste, plus eram singura, care a fost botezata dupa religia tatalui, adica catolica. Acum, ca mi s-a nascut fata ei ar vrea ca ea sa fie botezat catolica si nu ortodocsa dupa tatal ei( ceea ce mie personal nu-mi convine), si culmea sa dau in clasa maghiara, ca si mie ce bine mi-a fost(cred ei), si ca daca nu fac asa o sa-i fie rau la fetita.

Răspuns Câştigător
| DeDiiDeDii a răspuns:

Pai cati ani ai? Imi inchipui ca esti trecuta de 20. Deci parinti tai nu ar trebui sa se baga in viata fiicei tale(cu atat mai putin a ta,avand in vedere ca esti majora)pentru ca nu ei au facut-o,chiar daca ei sunt bunici fetei,tu iei decizile asupra ei. De ce sa ii fie rau la fetita? Ca partea asta nu reusesc sa o inteleg. In legatura cu clasa maghiara,din cate am inteles vor sa faca si cu fata ta cum au facut si cu tine. Eu zic sa te opui decizilor ce ei le au(cele ce te deranjeaza).Nu cred ca ai vrea ca fata ta,sa treaca prin ce ai trecut si tu,fiind intr-o clasa in care se vorbeste fluent maghiara,ci nu romana. Decizile pentru fata ta le ei tu,nu altii, indiferent ca sunt parinti, frati, bunici. Eu zic sa faci cum crezi tu ca ii va fi bine fetei tale. Iar amenitarile ce le zic ai tai, nu le baga in seama, nu cred ca ar fi in stare sa faca rau propriei nepoate. Te pup. Ai grija de tine. Funda? :* :X

| mihaelaerica89 explică (pentru DeDiiDeDii):

Desigur, tot timpul dau funda.

| DeDiiDeDii a răspuns (pentru mihaelaerica89):

Multumesc :*. Sper sa te ajute raspunsul meu :*

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E copilul tau, nu au niciun drept sa intervina in religia pe care vrei s-o aiba sau scoala. Spune-le acest lucru si opune-te categoric in orice fel de regula pe care vor sa ti-o impuna. Presupun ca esti majora, deci ai tot dreptul sa iei astfel de decizii iar ei au dreptul doar la opinie, nu la obligatie.

| pufulescu a răspuns:

Este copilul tau, tu decizi si basta!
Te-ai casatorit si tot n-ai iesit de sub influenta parintilor, ce e asta?
Plus ca nu vad nici in cazul tau de ce au insistat sa fii in clasa maghiara si botezata catolica daca n-ai avut un profit din asta. Macar sa fi obtinut cetatenia maghiara dupa toate astea si sa fi avut ceva avantaje... asta n-au stiut sa te invete? Daca vrei ca fata ta sa traiasca in Romania fa-i botez ortodox si da-o la clasa romaneasca. In caz contrar catolica cu invatamant in maghiara dar... macar sa obtina si cetatenia maghiara pe viitor, altcumva nu are sens sa fie minoritara in Romania.