| mihaelaerica89 a întrebat:

Voi nu v-ați enerva în locul meu? Sau numai eu îmi fac probleme degeaba?
Cu familia trăim într-o zonă a României cu mulți unguri (eu chiar n-am nimic cu ei), din care rezultă, că fetița mea va fi oarecum forțată să învețe în limba maghiară la școală. Practic dacă alege să învețe în localitatea noastră până în clasa a 12 în total în acești 12 ani 3 materii o să aibă în română (dacă majoritatea alege, ca geografia și istoria din clasele 8 și 12 să fie în română).
Eu oarecum sunt dezamăgită, că directorul școlii pur și simplu an de an nu prea pornește măcar o secție în română, deși ar fi nevoie.
Așa părinții sunt obligați ori să-și deie copii în secție maghiară, ori până în clasa a opta în română ( unde clasele 1-4, și 5-8 sunt amestecate), și după aia să-și trimită la 100 de km la liceul cel mai apropiat în română(și normal cei fără posibilități dau aici în liceu, unde plătesc în plus, ca copilul să învețe cît pe cât ungurește).
Ce să știu să fac, ca fetița mea să nu aibă de suferit?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimic! Daca guvernantii nu se implica numai noi romanii ar trebui sa iesim in strada pe capul lor. De una singura n-ai ce face! Poate doar s-o intaresti sa reziste vicisitudinilor vietii.

| AliGab a răspuns:

Adica suntem in Romania si fortati sa vorbim ungureste? Nu doar ca m-as enerva, as fi para si foc. Imi puteti spune in privat din ce localitate sunteti?

| mihaelaerica89 explică (pentru AliGab):

Suntem din județul Mureș.

| liviu890 a răspuns:

Nu mi se pare normal ce se intampla. Tocmai in scoala ar trebui sa se invete DOAR in romana, sa se vorbeasca romana. Suntem in Romania, deci ar trebui sa invatam limba ROMANA! Mi se pare o idiotenie ca sa se predea in limba maghiara intr-o scoala din Romania!
Si eu m-as fi enervat daca eram in locul vostru!

| MorganaM a răspuns:

Doamne fereste-ma! Suntem in Romania, iar romanii sunt fortati, in propria tara, sa invete o limba a altei tari?! Ar trebui sa mearga inapoi in Ungaria, daca nu le convine, acolo se vorbeste maghiara, ba chiar si alte limbi. Tind sa creed ca in Ungaria oamenii nu sunt asa de incuiati la minte precum unii de aici.
Din pacate, statul isi bate joc de romani, cei de la putere, in frunte cu basescu, care acum nu mai e, dar conduce din umbra, vor doar bani, voturi, atat, nu le pasa de oameni. Aici putem muri toti, ca lor tot nu le pasa. Singura solutie e sa va mutati din aceasta tara batjocorita.