| elenababy a întrebat:

Voi credeti in vise? Ce ar putea sa insemne faptul ca de aproape o saptamana visezi cam in fiecare noapte fostul prieten desi ziua nu te gandesti la el si incerci sa-l uiti? Sanse de impacare nu prea sunt el fiind deja implicat intr-o relatie...

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi ce spune dicționarul de vise, www.elystar.ro
Pa, pa.

| harciog a răspuns:

Mai analizeaza un pic ce ai spus;"Nu te gindesti la el si incerci sa-l uiti".Cum nu te gindesti cind incerci sa-l uiti? Uite capra are coarne, nu pentru ca-i tap.Sau invers; Cum incerci sa uiti pe cineva fara sa te gindesti la el? Uite tapul are barba, da dar are si capra.

| elenababy explică (pentru harciog):

Incearca sa-l uite prietena mea in sensul ca isi ocupa timpul cu alte activitati si nu se mai gandeste la ce ar fi fost sau ce a fost; acum in ultimele zile gandurile i-au revenit dupa ce a fost mai bine dar visele au cam dat-o peste cap sad

| harciog a răspuns (pentru elenababy):

Ce nu-ti dai tu seama este ca te contrazici. Odata ce vrei sa uiti inseamna ca e prezent totusi in minte.Altfel n-ai avea ce uita ca e inexistent.Si ce-i mai rau este il iubesti mai mult ca la inceput.Nu-l vei putea uita decit cind vei accepta orice gind in legatura cu el astfel incit pasiunea sa se consume psihologic si sa dispara. Odata ce respingi gindurile pasiunea va ramine si va deveni mai puternica datorita subconstientului.

| elenababy explică (pentru harciog):

Sunt de acord cu tine. Dar gandeste-te daca ea ar accepta toate gandurile legate de el si ar ajunge sa se gandeasca cam tot timpul la el, atunci ar fi si mai rau; macar asa incearaca sa-si ocupe timpul cu altceva:sport, citit, film, discutii in care intr-adevar il aminteste si mai ales inca isi asuma o parte destul de importanta de vina desi n-ar trebui sa faca sta si i-am explicat... mintea ei lucreaza asa la foc continuu si incerc si eu sa o fac sa uite. De acceptat a acceptat faptul ca s-a terminat insa exista acea dorinta de a vorbi cu el, de a-l vedea, de a se reimpaca. Si intr-adevar sentimentele ei s-au intensificat foarte mult dupa ce la un moment dat el nu i-a mai raspuns si timp de doua luni nu si-au vorbit si apoi socul ca are pe altcineva, desi i-a dat sperante de impacare... Sper sa treaca cat mai repede peste aceste momente, pentru ca e o fata deosebita si merita sa aiba parte de ceva frumos in viata si iubire.

| harciog a răspuns (pentru elenababy):

Da si astfel isi refuza constient gindurile.Deci refuza constientul lasindu-le(gindurile) prada inconstient, subconstientului care ramine deschis si care este cu mult mai puternic peste constient.

| Ecea a răspuns:

Nu exista o semnificatie anume, nu cred in vise.Este doar o relaxare a creierului in subconstient.Vezi lucruri care in viata de zi cu zi te framanta in interior.Si eu am visat mult timp ca imi mor membrii din familie,dar asta era pentru ca in sinea mea desi nu ma gandeam la asa ceva,imi era oarecum teama de asta.
Fiecare isi creaza propriul vis in functie de sentimente,emotii, ganduri, etc.

| Floris83 a răspuns:

Păi e pentru că tu încă undeva în străfundurile sufletului tău mai ai amintiri plăcute cu el, și în subconștient astea se reprocesează, dar cînd peste ele se suprascriu alte noi impresii plăcute cu altcineva, dispar astea, își mai șterg din luminozitate!

| ByaNca26 a răspuns:

Eu nu cred in vise dar stiu la cateva semnificatiile lor. in cazul tau cred ca el se gandeste la tine. nu sunt sigura de raspuns dar de obicei asa se intampla. pa-pa

| elenababy explică (pentru ByaNca26):

Nu stiu daca este asa...nu e vorba de mine ci de prietena mea si ea s-a indragostit de el, intr-adevar pentru prima data in viata ei si inca tine la el; despre el nu stiu ce sa spun daca se mai agndetse la ea sau nu, au fost foarte putin timp impreuna si nici macar la mesajele de sarbatori nu i-a raspuns. El este deja cu cineva de o luna de zile

| gelino a răspuns:

Ba sa stii ca sunt sanse de impacare. dar exista o intrebare. el o iubeste? daca da incearca sa te pai iar in vorba cu el, sa ii amintesti cateodata de vremurile voastre de exemplu cand sunteti doar voi doi poti sa-i zici ceva de genu : " mai tii minte cand eram impreuna ce s-a intamplat? " si zici o faza amuzanta. la asta ma refer. daca chiar nu merge si poate nu-i genu care sa insele, fal tu pe el sa vina la tine aratandui farmecul tau... cel mai important e sa nu te simti mai urata ca actuala lui prietena.pentru ca daca tu te vei simti mai frumoasa ca ea mai inteligenta etc. asa vor crede si ceilalti si mai ales el. este o lege a universului. iti recomand filmul THE SECRET! iti va schimba cu siguranta atitudinea si te va face sa te simti mult mai bine. te asigur.

| elenababy explică (pentru gelino):

Nu stiu daca mai exista sanse de impacaresad Prietena mea a fost cu el foarte putin timp si a fost si primul ei prieten cu adevarat; el nu i-a mai raspuns nici la mesajele de Sarbatori si acum o luna cand i-a spus prin sms sa nu-l mai caute ca e cu prietena lui, ca a cunoscut-o din cauza ca ea(prietena mea) a facut un lucru si el nu poate trece peste asta (culmea acum cuvintele erau mai importante decat sentimentele) desi ea i-a spus tot ce simte pentru el, ca e dispusa sa treaca si peste noua lui prietena, sa renunte la ea si sa reimpace - el din acel moment a incetat sa-i mai raspunda la sms-uri. Din apacet mult timp n-au petrecut impreuna si nu prea ar avea ce sa-i reaminteasca. Nu stim cum arata actuala lui prietena, oricum prietena mea este o femeie foarte frumoasa si arata foarte bine, in ultima luna a devenit si mai increzatoare in ea si in frumusetea ei si capacitatile ei; insa sa-i mai trimita sms-uri in continuare ar fi cam mult totusi, pentru ca e posibil sa-l fi indepartat deja doar prin cateva si mi se pare in jur de 10 ceea ce sincer nu mi se pare mult. Am vazut filmul amandoua si incerc sa o fac sa fie optimista si sa atraga binele in viata ei prin gandurile ei happy

| gelino a răspuns (pentru elenababy):

Inseamna ca intr-adevar nu prea mai sunt sanse. dar speranta moate ultima doar atunci cand ncetezi sa crezi. dar uneori toate lucrurile sunt asa. ar trebui sa incerce sa treaca peste.si sasi gaseasca pe altcineva.

| Nenel a răspuns:

Bun ca sa explicam! In familie am un psiholog ff bun totul incepe de la subconstientul tau. Ce inseamna? iti explic totul incepe la tine si se transmite la subconstient adica tu inca mai ai o dorinta si aia ar fi de a te impaca cu el sau poate mai tii la el sau daca nu ai tinut ai vrea sa fie totus ceva serios la mijloc dar nu uita subconstientul nu te controleaza IL CONTROLEZI deci tu esti principalul raspuns visul nu iti vine pur si simplu til creezi dupa pofta si sentimentul tau din seara respectiva. Eu am avut o astfel de problema dar la mine era ceva diferit. Eu visam niste lucruri pe care poate de multe ori nu le cunosteam dar in zilele de zi cu zi visele mele deveneau realitate pe moment nu stiam de unde sa le iau dar dupa imi aminteam toate detaliile si totul era creeat de mine deci tu inca mai ai un of sau o dorinta

| elenababy explică (pentru Nenel):

Ai mare dreptate in ceea ce spui legat de subconstientwinking Prietena mea si-a mai revenit dupa despartire si isi ocupa timpul cu diverse alte activitati, dar visele din ultima vreme au facut-o sa se gandeasca iar mult la el. Ar vrea sa nu mai faca asta, dar nu poate controla subconstientul... Tine la el foparte mult, este primul barbat de care s-a indragostit si intr-adevar isi mai doreste sa se impace cu el, dar el este deja intr-o relatie de o luna si nu i-a raspuns nici macar la mesajele de sarbatori pe care i le-a trimis din bun simt si respect fata de el si ce a fost frumos intre ei doi. Greu cu dragostea asta...

| mihaelamaxim a răspuns:

Eu cred ca in subconstientul tau inca nu vrei sa accepti ca nu mai sunteti impreuna.este greu si pentru asta trebuie timp! rabdare si ...toate o sa treaca. blushing

| elenababy explică (pentru mihaelamaxim):

Asa e, e nevoie de timp si prietena mea -cea care are aceste vise este inca in perioada de dupa mai ales ca recent s-a produs despartirea sad

| mihaelamaxim a răspuns (pentru elenababy):

Esti constienta de ce ti se intimpla.da ai dreptul sa ramai putin in visare!

| Mytzy96 a răspuns:

Eu nu cred in vise, sunt doar rodul imaginatiei noastre. Cred ca tu inca mai ti la el si de aceea il visezi. Asta este parerea mea. big grin